RECENZIA Hľadáš lacný, no super výkonný mobil? Motorola g54 v nadupanej Power Edition osloví aj náročných

Motorola g54 Power Edition

Motorola g54 Power Edition (Foto: Hashtag.sk)

#Na testovanie lacnejších mobilov sa vždy teším. Očakávania mám realistické, takže smartfóny vedia často len prekvapiť. Jedným z najväčších prekvapení roka je práve tohtoročná Motorola g54 Power Edition, ktorú kúpiš už za dvesto eur. Napriek svojej nízkej cene ponúka výkon hodný oveľa drahších modelov.

Jednoduchý a funkčný dizajn

Motorola tento rok používa jednotný dizajn na takmer všetkých mobiloch. Model g54 taktiež nie je výnimkou. Na zadnej plastovej strane sa nachádzajú dva fotoaparáty a na pravom boku tlačidlá pre uzamykanie a hlasitosť. Osobne by som nastavenie hlasitosti uvítal buď o niečo nižšie, ale v rovnakej výške ako uzamykanie, no na ľavej strane.

K dizajnu popravde ani nemám čo viac povedať. Je pekný, funkčný, modul foťákov nikdy nezavadzia počas používania (ani v horizontálnom stave) a skener odtlačku prstov je bleskový, aj keď sa sem-tam stane, že sa môj prst zaznamená až na druhýkrát. Na spodnej strane nájdeš dokonca aj port na slúchadlá. Vyššia vodoodolnosť, pochopiteľne, chýba.

Displej s rozlíšením Full HD+ má dostatočný jas aj počas slnečných dní. Jeho slabšiu denzitu pixelov si však všimne každý náročnejší používateľ. Nie je to niečo, čo by vadilo v používaní, no nižšie ppi (pixel per inch) môže najmä pri vyššom jase po čase prekážať. Napriek tomu má displej v tejto cenovke frekvenciu 120 Hz, čo pre mňa zachraňuje celú situáciu.

Motorola g54 Power Edition
Motorola g54 Power Edition (Foto: Hashtag.sk)

Nadpriemerný výkon

Srdcom Motoroly g54 Power Edition je procesor Dimensity 7020 so 6nm technológiou. Nejde o najnovší, ani najvýkonnejší „procák“ na trhu, no v spoločnosti 12 GB RAM ide v základe znova o nadpriemer v tejto cenovej hladine. Na našom trhu som nenašiel zariadenie, ktoré by malo toľko operačnej pamäte v cene do dvesto eur.

Aj náročnejšie hry nie sú pre smartfón problém. Proces hrania je nastavený tak, aby uprednostnil výkon pred snímkovaním. Napríklad Call of Duty mobile má pekné detaily na 60fps. Avšak, cez akčné tlačidlo vieš zapnúť vyšší výkon pri viacerých snímkach za sekundu, no za cenu väčšej záťaže procesora, a teda väčšieho prehrievania a slabšej výdrže batérie (prípadne prídeš o pár detailov).

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
RECENZIA Charizmatický Daryl z Walking Dead si nás získal: Prečo by si mal vidieť jeho vlastný seriál?

Jednoduchšie stratégie či stredne náročné hry šliapu bez problémov na odomknutej snímkovej frekvencii. Bez úprav v nastaveniach sa telefón výraznejšie neprehrieva. A ver, že aplikácie a hry budeš mať kam ukladať – g54 Power Edition má totiž na našom trhu v základe až 256 GB úložisko, čo neponúkajú dnes ani niektoré tisíceurové vlajky. Rozšíriť ho môžeš navyše microSD kartou.

Motorola g54 Power Edition
Motorola g54 Power Edition (Foto: Hashtag.sk)

Uprav si ho k obrazu svojmu

Motorola ponúka otvorený Android, na ktorom máš voľnosť kustomizácie. Od farebných kombinácií, cez rôzne widgety, dizajn zamknutej obrazovky či fonty – s tým všetkým sa môžeš hodiny hrať a upravovať podľa toho, čo sa ti najviac páči.

S úpravami je spojený aj samotný operačný systém Android 13 bez výraznej nadstavby od Motoroly. To znamená, že na jednej strane tu nenájdeš iné aplikácie ako od Google (napríklad fotky, kalendár, dokumenty atď.) no na druhej môžeš do mobilu sťahovať prakticky všetko, čo objavíš na internete, nielen na Obchod Play (vždy si over zdroj).

S tým sa viažu aj rôzne gestá, ktoré Motorola ponúka. Napríklad, zatrasením mobilu zapneš vo východiskovom nastavení baterku. Rôzne gestá na displeji aj v rukách sa dajú nastaviť podľa toho, čo najčastejšie využívaš. Osobne by som si vedel predstaviť ešte tretie prispôsobiteľné tlačidlo, ale na druhej strane nejde o nevyhnutnosť. Samozrejmosťou je aj hlasový asistent od Google.

Motorola g54 Power Edition
Motorola g54 Power Edition (Foto: Hashtag.sk)

Denné fotky

Fotky z Motoroly g54 sa ti budú páčiť, ak uprednostňuješ sýte farby a prekontrastovaný obraz. Tým nechcem nikoho uraziť, no procesor extrémne prifarbuje prostredie, a to nielen počas fotenia na slnku, ale aj v tieni. Fotky síce sú na prvý pohľad pekné, no pozornejšiemu oku neujdú sem-tam nejaké prepálenia či príliš veľa čiernej v tieni.

Toto je však problém len počas fotenia na priamom slnku. V domácich kontrolovaných podmienkach sú fotky vernejšie a dokonca ani ostrenie už tak neblbne. Pri zoomovaní sa mi často rozmazala celá scéna a musel som ostriť aj desaťkrát, aby sa objekt dostal do focusu. A to pri bližších aj vzdialenejších objektoch. Tento problém je zrejme systémový a vyrieši ho jedine aktualizácia.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
RECENZIA DiCapriov herecký vrchol a Scorseseho majstrovstvo: Tento film nie je pre každého

Prekvapujúco sýte farby má aj ultra-wide. Jednak nedeformuje tvary, jednak nemá príliš veľký uhol záberu. Ide o vyváženie uhlu a deformácie, ktoré mne osobne sedí. Nevýhodou v tejto cenovke je horší 8 Mpx objektív, ktorému chýbajú detaily, no na bežné fotenie a sociálne siete bude určite stačiť.

Zoom je až do svojho 3-násobku použiteľný, aj keď pri akomkoľvek približovaní sa obraz zväčšuje digitálne. Farby ostávajú rovnaké až do maximálneho 8-násobku, no kvalita textúr sa zmäkčuje. Je to však pochopiteľné. Na svoju cenu sú všetky funkcie denného fotenia príjemným prekvapením. Teda až na to ostrenie pri zoome. Video v 4K nehľadaj, no Full HD má aj možnosť 60fps.

(Fotky nie sú post-produkčne upravené.)

Nočné fotky

Od nočného fotenia som za cenu 200 eur nečakal nič. Už zo skúseností viem, že v tejto cene nie je možné dať do mobilu objektív, ktorý by za zhoršeného svetla fotil obstojne. Motorola g54 taký však prekvapujúco má, dokonca aj s optickou stabilizáciou, takže problémom zrazu nie je ani dlhšia uzávierka.

Svoje skúsenosti s nočným fotením zhrniem najlepšie nasledovne – ak je pri tebe silný svetelný zdroj alebo viacero slabších, smartfón ti odfotí priemernú fotku. To je však pri tomto mobile nadpriemer.

Jasné, detailov je menej ako vo vlajkách, textúra svetelného zdroja je o ničom a zoom aj ultra-wide sú nepoužiteľné. No g54 Power Edition nemôžem porovnávať s vlajkou za 5-násobok ceny. Toto je najlepší mobil do 200 eur, akým vieš fotiť v noci. Bodka.

Dokonca aj fotka ulice s výrazne tmavomodrou oblohou je veľmi slušná. Jasné, nie je to sýta čierna a za väčšinou zázraku stojí post-procesing, ale kombinácia hardvéru a softvéru je tu pri nočnom fotení na nadštandardnej úrovni. Video je už pomerne dosť zrnité, no na statíve by jednoduchšie zábery nemali byť problémom.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Ako dopadol Rubicon Festival v Nitre? Prečítaj si naše dojmy

(Fotky nie sú post-produkčne upravené.)

Batéria a nabíjanie

Motorola je tradične jedným z popredných výrobcov, ktorí dbajú na dobrú výdrž batérie a rýchle nabíjanie. Model g54 Power Edition spĺňa len jedno z toho. Na jedno nabitie mi mobil vydržal 12 hodín so zapnutým displejom pri nenáročnom vytrvalostnom používaní (teda sledovanie videí v 60fps, telefonáty, sem-tam internet a nočné fotenie).

Ak som využíval aj 5G sieť, pridával viac jasu počas denného fotenia a hral som častejšie hry, výdrž bola zhruba 11 hodín. Môže za to 6000 mAh batéria, ktorá ti vydrží bezmála dva dni, pri nenáročnom používaní, nebojím sa povedať, dokonca až tri dni.

Nabíjanie je obmedzené na 33 W, čo je stále viac ako pár iných výrobcov, ale výrazne slabšie ako čínska konkurencia. Mobil trvá nabiť na tomto výkone takmer dve hodiny, za čo však môže jeho obrovská batéria. Bezdrôtové nabíjanie tu, pochopiteľne, nie je, no reverzné áno, aj keď k nemu budeš potrebovať kábel. Napriek tomu túto vlastnosť cením. (Nabíjačka tentokrát nie je súčasťou balenia)

Výdrž batérie Motorola g54 Power Edition
Výdrž batérie Motorola g54 Power Edition (Screenshot: Hashtag.sk)

Verdikt

Tak si to zhrňme. Pre tých, ktorí hľadajú lacný, ale výkonný telefón, je nová Motorola g54 Power Edition jasná voľba. Jej parametre neodpovedanú cene – a to myslím v tom dobrom zmysle slova. Pre nenáročného a stredne náročného používateľa by mala byť jasnou voľbou.

Náročnejší si tiež prídu na svoje. Bude treba uznať pár kompromisov, ale s týmito plusmi a aj detailmi ako dobré vibrácie či slušné reproduktory so stereo efektom, je g54 rozhodne budget mobil, aký náš trh potreboval. Ak ti nevadí tých zopár obmedzení a nie sú pre teba závažné, choď do toho. Lepší pomer ceny a kvality (za 200 eur) u nás nenájdeš.

Plusy

  • 120 Hz v danej cenovke
  • Stále dostupný jack aj microSD
  • 12 GB RAM v základe
  • 256 GB úložisko v základe
  • Voľnosť operačného systému
  • Denné fotky sú dobré, ak máš rád sýte farby
  • Veľmi slušné nočné fotky z hlavného objektívu
  • Výborná výdrž batérie
  • Káblové reverzné nabíjanie
  • Priesvitný kryt v balení
  • Skvelá cena

Mínusy

  • Slabšia denzita displeja
  • Pomalšie nabíjanie (aj kvôli veľkej kapacite batérie)
  • Zoom nedoostruje

Sleduj náš Instagram

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame