Ako dopadol Rubicon Festival v Nitre? Prečítaj si naše dojmy

Rubicon Festival (Zdroj: Matúš Zeťák)

#V Nitre sa usporiadal druhý rok po sebe Rubicon Festival, ktorý sa ihneď zaradil medzi tie najväčšie rapové festivaly na Slovensku. Fanúšikovia si mohli užívať 2 dni rapových shows od tých najlepších mien zo slovenskej i českej scény. Festival sa konal 21. a 22. 07. 2023, a tak je na čase, aby som ti opísal moje dojmy. 

Rubicon sa koná každoročne v známom Agrokomplexe v Nitre, pričom je považovaný za najväčšiu open-air akciu v Nitrianskom kraji, čo zaručuje nezabudnuteľný zážitok pre miestnych obyvateľov, ale i rapových fanúšikov z okolia Bratislavy či Záhoria. Samotný výsledok atmosféry zachytil Maroš Šesták (ktorý sa stará aj o DMS life vlogy) na tomto aftermovie:

Bohužiaľ, z veľkého open-air priestoru sa nekonalo nič, keďže predpoveď počasia bola veľmi zlá a mali prísť búrky a neustále pršanie. Preto sa organizátor zodpovedne rozhodol, že festival presunie do obrovskej haly, ktorá má dostatočne veľkú kapacitu, aby pokryla všetkých návštevníkov v riadnom pohostení so stánkami, WC a podobne. Exkluzívne nám ponúkol vyjadrenie Milan Vaňo, spoluorganizátor Rubiconu:

,,Samozrejme, že sme sa stretli s nepochopením presunúť pár dní celý festival do haly, ale po neustálej komunikácii s meteorológmi zo SHMÚ, sme nemohli riskovať zdravie našich návštevníkov. A zároveň takmer ročnú prípravu. Za tým stojí množstvo hodín práce a komunikácie. Mali sme možnosť ísť do haly, tak prečo to nevyužiť. Veľmi nás na druhej strane ale aj pobavili správy typu „Ale veď v sobotu má byť ozaj pekne, presuniete to v sobotu von nie? “.. 😃 Avizované búrky nás minuli o 20 km, takže halu v podstate nebolo treba. No aj také veci sa dejú…Drobné prehánky nám nevadia, ale búrky sú problém.“

Rubicon Festival (Zdroj: Matúš Zeťák)

Zmenu miesta do haly napokon pochvaľovali aj samotní manažéri či interpreti, pretože pridaná hodnota v hale bola v podobne 20-metrového stageu, 15-metrovej ledwall od spoločnosti All4Stage. Návštevníkom tak doručila skvelý zážitok. Organizátori ďakujú za super spoluprácu aj takýmto spôsobom. Rubicon sa snažia neustále vylepšovať aj vďaka feedbacku od návštevníkov. Napríklad, tento rok zapracovali do areálu aj graffiti v areáli, aby sa opäť viac prepojila hip-hopová kultúra nielen cez hudbu, ale aj vizuál. Taktiež zapracovali krajšie a pamätnejšie náramky pre návštevníkov.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Sex neni iba útek od stresu: Momo a Alan Murin uvarili novinku z chystaného albumu
Rubicon Festival (Zdroj: Matúš Zeťák)

Čo sa týka koncertov, všetko prebiehalo načas a bez veľkých problémov. Keď si ako návštevník vyšiel z haly, tak ťa čakali v areáli stánky s občerstvením a jedlom, prípadne predaj merchu a iných zaujímavostí. Rubicon sa môže pochváliť aj tým, že ponúka priestor fresh interpretom, ktorých mená bežne nevidíš u konkurenčných festivaloch. Tento rok to boli napríklad Hard Rico, Dokkeytino & Rollsout, Raphael či raperov ako Marko Glows, Sadboy4evaa a Peso1m. Ak by som si mal vybrať 2 najlepšie shows, ktoré boli na Rubicone, osobne by som si zvolil shows Separa a Sameya. Mali neskutočnú energiu a odozvu od fans, ktorú si zaslúžili za svoje tracky a celkové prevedenie na stagei.

Rubicon Festival (Zdroj: Matúš Zeťák)
Rubicon Festival (Zdroj: Matúš Zeťák)

Určite cením aj to, že si zavolali aj Osťa, ako hypemana, ktorý oživil festival svojimi vstupmi medzi showkami. Dopomohol mu k tomu aj DJ Triple P, ktorý vždy zahral tie najväčšie rapové bangre z CZ/SK scény, ale aj zo zahraničia. Organizačne sa ešte našli nejaké menšie chybičky, ale nič hrozné, čo by si všimli aj fanúšikovia. Verím, že v treťom ročníku sa Rubicon predstaví ešte vo väčšej sile a bude to open-air, ako sa pôvodne plánovalo aj tento rok. Takže držte palce, nech počasie výjde (áno, už teraz, hehe).

,,Už teraz sa tešíme na rok 2024! Za vašu podporu si to zaslúži niečo veľké,“ sľubujú organizátori.

Rubicon Festival (Zdroj: Matúš Zeťák)
Rubicon Festival (Zdroj: Matúš Zeťák)
Rubicon Festival (Zdroj: Matúš Zeťák)
Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame