RECENZIA Za málo peňazí veľa muziky: Motorola Edge 40 Neo je takmer dokonalým vianočným darčekom

Motorola Edge 40 Neo

Motorola Edge 40 Neo (Foto: Hashtag.sk)

#Motorola zakončuje rok svojich Edge 40 zariadení a v predvianočnom období sa rozhodla pre strednú triedu v podobe modelu Neo. Minuloročný model s rovnakým označením pôsobil primerane na svoju cenovkou, no bil sa s konkurenciou zvanou Fusion. Tentokrát je Motorola Edge 40 Neo odvážnejšia a dokonca by som sa nebál vyhlásiť, že prekonáva očakávania svojej cenovky 450 eur.

Zapadne do rodiny

Začnem ako vždy dizajnom. Tohtoročné Neo sa podobá ostatným mobilom z rodiny Motorola Edge 40. Má jemne zahnutý displej, umiestnenie foťákov s výstupom, tlačidlá na rovnakom mieste. Jednoducho, výrobca pokračuje v zaužívanej tradícii. Nie je to však na škodu.

Dizajn je funkčný, mobil aj vďaka trošku viac natiahnutému displeju dobre sedí v ruke (najmä s obalom) a jednou rukou ho budeš bez väčších problémov ovládať. Čítačka odtlačkov prstov je posunutá trošku nižšie ako bežne, ale zvykneš si na ňu do dvoch dní. Tlačidlo uzamykanie by mohlo byť trošku väčšie alebo aspoň vrúbkované, aby sa odlíšilo od tlačidiel hlasitosti.

Čo je však dôležité, je samotný chrbát. V našej čiernej verzii je síce z plastu, no v modrej a bledučko mätovej farbe je navyše potiahnutý vegánskou umelou kožou. Ani jedna farba nezanecháva viditeľné odtlačky od prstov. Toto vyhotovenie dokázalo navyše zariadenie odľahčiť na príjemných 170 gramov.

Fotoaparáty Motoroly Edge 40 Neo
Fotoaparáty Motoroly Edge 40 Neo (Foto: Hashtag.sk)

Výkon ako vo vlajke

Ďalšie prekvapenia sa skrýva v samotnom tele telefónu. Procesor MediaTek Dimensity 7030 so 6 nm technológiou síce nie je sám o sebe terno, no má výbornú efektivitu. Spoločne s 12 GB RAM sú dobrým combom, ktoré na jednu stranu ponúka dostatočný výkon aj na náročnejšie hry a na druhú stranu šetrí životnosť batérie.

Hral som jednoduché arkády aj náročnejšie hry a nikdy som nemal problém so sekaním, ani s prehrievaním zariadenia. Motorola zrejme našla balans medzi výkonom a úsporou. Navyše digitálne akčné tlačidlo v každej hre ti pomôže optimalizovať herný zážitok – môžeš si vybrať vyšší výkon a menej snímok za sekundu, viac snímok a menej detailov v hre alebo niečo medzi.

RAM navyše pomáha aj fotoaparátom. Spracovanie UltraRes fotiek je veľmi rýchle a galéria ani pri ich prehliadaní a približovaní nepadá ako pred rokom. Všeobecne si Motorola zrejme zaumienila, že Neo postaví na dobrom procesore (nie skvelom) a obrovskej RAM. 12 GB v základe v tejto cene nenájdeš nikde na trhu, jedine tu.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Hľadáš dlhodobú brigádu, pri ktorej si zvládneš užiť leto? Pridaj sa do nášho tímu!
Motorola Edge 40 Neo skvelo padne do ruky
Motorola Edge 40 Neo skvelo padne do ruky (Foto: Hashtag.sk)

Čoraz lepší pre používateľov

Motorola má čistý Android s minimálnymi zásahmi. Tento operačný systém bol vo svojej jednoduchosti ešte pred dvomi rokmi pre mňa veľkou prekážkou v prechode práve na Motorolu. No karta sa začína obracať a ja nielenže môžem túto značku odporúčať, ale nad ňou niekedy aj sám premýšľam.

Stále sa niektoré tlačidlá nachádzajú len na hornej polovici, stále od teba chce telefón nejaké úpravy, stále je v menu bordel. Ale každý operačný systém má svoje pre a proti. Pre je v tomto prípade rýchlosť animácií, gestá na displeji aj v rukách či kustomizácia. Motoroly majú jeden z najotvorenejších Androidov na trhu a vyšperkovať si ho môžeš do najmenších detailov.

Trošku ma mrzí vibrácia. Haptika je tu minimálna a vibrovanie mobilu pri písaní klávesnice alebo pri volaniach je pre mňa osobne až nepríjemné. Niektoré Androidy v tejto cenovke proste vedú, Motorola nie. Vibráciu som mal preto vypnutú. Riešením je znížiť jej silu, no pri naozaj rýchlom písaní po klávesnici sú čudné vibračné motorčeky miestami až neznesiteľné.

Oceniť musím zvuk, ktorý je oproti minulého roku znova o niečo hlbší, má výraznejšie basy a dobrý stereo efekt. V tejto cene to nie je vôbec štandard. Celkový dojem z používania Motoroly mám každým rokom čoraz lepší a aktuálne aj ako majiteľ iPhonu môžem potvrdiť, že na používanie si zvykneš do jedného týždňa.

Krabička Edge 40 Neo je plná vybavenia
Krabička Edge 40 Neo je plná vybavenia (Foto: Hashtag.sk)

Denné fotky

Dvoma zadnými fotoaparátmi sú 50 Mpx snímač a 13 Mpx ultra-wide. Hlavný fotoaparát má podľa očakávania verné farby. Dokonca pri zapnutom UltraRes mi prídu ako trošku zošednuté. Tento efekt je tu preto, aby si mohol 50 Mpx fotky hodiť do počítača a upraviť si farby podľa seba napríklad v Ligthroom.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Kto je Eliška Mintálová? Mladú slovenskú kajakárku prezývajú nová Kaliská či ženský Martikán

Miera detailov z hlavného snímača je dobrá, ale akonáhle sa vlasy alebo koruna stromov stretne so svetlým pozadím, procesing nestíha oddeľovať objekt od pozadia, ak práve na toto miesto nezaostruješ. Ak ale pozadie nie je prepálené (napríklad biela obloha) a objekt nemá náročné orámovanie, poradí si bez problémov. V galérii si môžeš porovnať fotky kaštieľa a lesa na 50 Mpx.

Ultra-wide má prekvapujúco sýtejšie farby a procesing ich dokresľuje skôr pri okrajoch fotky ako v samotnom zaostrenom strede. Tento objektív má len minimálne možnosti nastavenia, a preto ho musíš brať taký, aký je. Macro je priemerné, viac odporúčam výrezy z UltraRes, aj keď samotný pojem macro plne nenahradia.

Edge 40 Neo má ako minulý rok len digitálny zoom. Ten však nesklamal. Dvoj- aj trojnásobné priblíženie má dostatočné množstvo detailov, aj keď na optický zoom sa nechytá. Až od 5-násobku sa začínajú detaily a rovnako verné farby vytrácať. Tieto fotky by som používal len na sociálne siete.

(Fotky nie sú post-produkčne upravené.)

Nočné fotky

Na 50 Mpx aj ultra-wide v noci zabudni. Ani jedna funkcia nemá nočné videnia, takže ti ostáva 12 Mpx automatika. Ale úprimne, na bežné fotenie ti bude maximálne postačovať. Mobil zapína nočné videnia automaticky, nikdy som ho nemusel zapnúť manuálne. No a fotky s ním sú na cenovkou telefónu veľmi uspokojivé.

Či už ide o verné zachytanie tmavých farieb nočnej scény, čiernej oblohy (konečne), odleskov alebo tieňov, so všetkým si do rozumnej mieri vie Edge 40 Neo poradiť. Fotku bez nočného videnia s porovnaním so zapnutou funkciou nájdeš v galérii. Rozdiel je markantný.

Ak je scéna dostatočne osvetlená, foťák vie robiť divy. Napríklad, fotka kameňa s tieňom, kde je svetelný zdroj jasne umiestnený na pravej strany, je na cenovku do 500 eur takmer dokonalá. Chýba mu jedine trošku viac detailov na samotnom kameni. Postupné rozmazanie zvláda aj v noci.

Len škoda, že fotenie nočnej oblohy je stále obmedzené. Nie je to vyslovene tragédia, ale chce to zrejme drahšiu vlajku alebo presťahovanie na severný pól (fotil som počas novu).

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Dejepis: Ani po potlačení revolúcie slovenské snahy neutíchali

(Fotky nie sú post-produkčne upravené.)

Batéria a nabíjanie

Tým posledným, čím ma mohla Motorola Edge 40 Neo sklamať, je výdrž batérie. Minulý rok to s niečo vyše 6 hodinami nebol uspokojujúci výsledok. Dnes už môžem vyhlásiť, že aj vďaka úspornejšiemu procesoru je batéria veľmi slušná. Bežne som sa dosal na 7,5, niekedy až na viac ako 8 hodín so zapnutým displejom.

Počas testu batérie som kombinoval pracovné záležitosti, hranie hier, zapínanie 5G siete a aj trochu videa (na QHD so 60fps). Dostať sa na 8 hodín s touto kombináciou je veľmi dobrý výsledok. Batéria sa zväčšila na presne 5000 mAh. Bez problémov by som Motorlu Edge 40 Neo vyhlásil za dvojdňový telefón.

V balení nájdeš aj originálnu 68 W nabíjačku s C do C káblom. Na 100 % som sa s ňou vždy dostal do 40 minút. Motorola navyše potvrdila, že pripravuje pre tento model až tri veľké aktualizácie, takže jeho kúpou by si mal mať na tri roky postarané. Bezdrôtové nabíjanie chýba, čo mne osobne neprekáža, no niekto ho môže pomerne často využívať.

Využitie batérie Motoroly Edge 40 Neo
Využitie batérie Motoroly Edge 40 Neo (Screenshot: Hashtag.sk)

Verdikt

Ak vezmeme do úvahy, že od mobilu za 450 eur bez akcie očakávame štandardné funkcie a možno niečo navyše, tak Edge 40 Neo prekonala moje očakávania. Už pri prezentácii mobilu som sa testovanie tešil a dostal som balík vybavenia, príslušenstva a funkcií, aký dnes bežne nájdeš vo vlajkách.

Neo tento rok spĺňa svoju misiu a môžem ho bez problémov odporučiť aj ako vhodný vianočný darček pre Android nadšenca, ktorý si mobil rád prispôsobuje k svojmu štýlu a je ochotný obetovať bezdrôtové nabíjanie či lepšiu haptickú vibráciu. So svojimi plusmi aj mínusmi je Edge 40 Neo mobilom, ktorý bude mať u Slovákov určite úspech.

Plusy

  • Chrbát z vegánskej kože (okrem čiernej farby)
  • 12 GB RAM a 256 GB úložisko v základe
  • Možnosť customizácie
  • Veľmi dobré denné aj nočné fotky
  • Digitálny zoom má dobré detaily aj farby
  • Dobrá výdrž batérie
  • Rýchle nabíjanie
  • 68 W nabíjačka aj kryt v balení
  • Férová cena

Mínusy

  • Horšie vibrácie
  • Video v 4K je len v 30fps
  • Chcelo by to k dokonalosti bezdrôtové nabíjanie

Sleduj náš Instagram

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame