Kto je Eliška Mintálová? Mladú slovenskú kajakárku prezývajú nová Kaliská či ženský Martikán

Eliška Mintálová

Eliška Mintálová (zdroj: IG/elza.elimin)

#Slovenská vodná slalomárka Eliška Mintálová má už v predstihu istú miestenku na letné olympijské hry do Paríža, ktoré sa uskutočnia v roku 2024. Rodáčka zo Žiliny odmalička vedela, že práve kajakárstvo je šport pre ňu. Začiatky však neboli, ako to už býva zvykom, jednoduché. 

VIZITKA
Meno: Eliška Mintálová
Dátum a miesto narodenia: 23. marca 1999, Žilina
Charakteristika: slovenská vodná slalomárka, kajakárka a olympionička 

Kajakárka od 11 rokov

Eliška Mintálová, rodená Žilinčanka, je slovenskou reprezentantkou vo vodnom slalome. Medzinárodne súťaží od roku 2016, ale kajakárstvo jej učarovalo už v útlom veku. Tomuto odvetviu sa začala venovať, keď mala 11 rokov a výraznejšie o nej bolo počuť v roku 2020, keď v júli vyhrala ženské majstrovstvá našej republiky v K1 s pohodlným desaťsekundovým náskokom. Odvtedy je na mieste konštatovať, že má jej kariéra stúpaujúcu tendenciu. 

Na olympiáde v top 10

Aktuálne 24-ročná olympionička patrí medzi slovenskú špičku vo svojom odvetví, podľa niektorých odborníkov je dokonca úplnou jednotkou. Za sebou už má aj prvé olympijské hry, na OH 2020 v Tokiu (ktoré sa z dôvodu pandémie koronavírusu konali o rok neskôr, ale názov ostal rovnaký najmä z marketingových a iných organizačných dôvodov).

Tam sa dostala vďaka 11. priečke na majstrovstvách Európy, pričom v hlavnom meste Japonska sa jej podarilo preniknúť do TOP 10, pod piatimi kruhmi jej patrilo deviate miesto. Aj keď v Tokiu Eliška nezískala cenný kov, získala dôležité (ba priam nevyhnutné) skúsenosti, ktoré môže využiť v ďalšom pokračovaní svojej aktívnej činnosti. 

To sa ukazuje aj v praxi. Mintálová potvrdila svoju kvalitu na majstrovstvách sveta v tomto kalendárnom roku, ktoré sa konali v britskej metropole Londýn. Odtiaľ si odniesla strieborné miesto. To už bol výsledok, ktorý nikto nemohol ignorovať, či už na Slovensku alebo vo svete.

No to nebolo všetko, pretože pozícia vicemajsterky tejto planéty Eliške vyniesla miestenku na letné olympijské hry do Paríža. Tam už ambície budú vyššie ako v Tokiu, pričom aj papierové predpoklady pojednávajú o tom, že by rodáčka spod Dubňa mohla potešiť slovenských priaznivcov ziskom cenných kovov. 

Najlepšia verzia samej seba 

Jej obľúbený citát je: „Najväčší úspech Slovenska nie je v tom, že nikdy nespadne, ale v tom, že opäť vstane.“ Je to krásna myšlienka a do istej miery hovorí o tom, ako Eliška pristupuje nielen k profesionálnej kariére, ale aj k životu. Nemá v pláne byť novou Elenou Kaliskou či ženskou verziou Michala Martikána, je to Eliška Mintálová. ktorá sa odmietla vzdať od samotného začiatku.

„Môj prvý tréning bol veľmi ťažký, nevedela som ani to, ako sa drží pádlo, ako sa má presne zaberať a tiež som malá veľký strach. Ale veľmi ma to bavilo. Tak som začala postupne trénovať, nebolo to jednoduché,“ spomína naša olympionička na samotné začiatky.  

Dnes je z nej nielen úspešná slovenská reprezentantka a veľká olympijská nádej našej malej krajiny, ale napríklad aj majsterka sveta do 23 rokov Pevne veríme, že sa jej budú vyhýbať zranenia. Ak je totiž bude slúžiť zdravie, môže jej kariéra pokračovať ešte minimálne ďalších 10 až 15 rokov.

Využije šancu v Paríži?

Zverenkyňa trénera Petra Cibáka má prístup, ktorý si môžeš osvojiť aj ty. Pritom nezáleží na tom, či pracuješ v inej sfére, si študent alebo sa chceš zlepšiť v čomkoľvek inom. Skrátka, motiváciu vieš čerpať od kohokoľvek a čohokoľvek, ak máš dostatočným spôsobom otvorenú myseľ: „Dúfam že sa budem stále zlepšovať a napredovať v športových úspechoch.“

Podľa týchto vyjadrení by sme sa teda v jej podaní mohli tešiť v Paríži na vyššie umiestnenie ako 9. miesto v Tokiu. Či to tak ale skutočne bude, ukáže až samotná olympiáda, ktorá je na programe o necelý rok vo francúzskej metropole. Veľmi dobre vieme, že počas samotných olympijských pretekov si musí sadnúť viacero faktorov.

Nie je tajomstvom, že práve vodné športy sú pre Slovensko dlhodobo najväčšou šancou na cenné kovy spod piatich kruhov. A teraz je tou šancou aj Eliška. 

Sleduj náš Instagram  

Zdroj: hashtag.sk, olympic.sk, canoe.sk
Odporúčame