Blíži sa Medzinárodný deň hranolčekov: Prečítaj si zopár zaujímavostí o tejto obľúbenéj pochútke

Medzinárodný deň hranoliek budeš môcť osláviť už zajtra (Unsplash/Louis Hansel)

#Hranolčeky, u nás známe aj ako hranolky, sú obľúbené nielen v USA, ale aj v mnohých iných krajinách. Majú dokonca aj svoj vlastný deň, kedy by si ľudia mali na ich konzumácii dať špeciálne záležať. Pokiaľ medzi fanúšikov tejto pochúťky patríš aj ty, mal by si tento piatok, 13. júla, osláviť Medzinárodný deň hranolčekov taktiež. Ak si myslíš, že aj takýto bežný pokrm nemá svoje zaujímavosti, mýliš sa. Informuje o tom Foxnews.

Ich pôvod je neznámy

Vedel si, že „french fries“ možno nepochádzajú z Francúzska? Ich pôvod je doteraz celkom neznámy. Francúzsko, Španielsko, dokonca Belgicko – všetky tieto krajiny si privlastňujú vynález hranoliek. Francúzi to tak majú preto, lebo údajne po prvýkrát boli hranolčeky predávané už v roku 1789 v Paríži. Lenže tí, ktorí veria, že toto jedlo je pôvodom belgické, zase budú tvrdiť, že do Francúzska prišli z Belgicka, tak, ako aj iné jedlá či kultúra.

No a kto doniesol zemiaky cez Atlantik do iných kútov sveta? Španieli. A ako sú na tom s hranolčekmi USA? Je známe, že im naozaj chutia, no vedel si, že prezident Thomas Jefferson ich ako prvý Američan ochutnal na pracovnej ceste vo Francúzsku?

Na svete nájdeš minimálne 15 druhov hranolčekov (Zdroj: Pixabay/Pexels)

Najviac ich vyrobí USA

Najviac hranoliek na svete predáva McDonald’s. Za viac ako tretinou z celého množstva vyrobených a predaných hranolčekov v Amerike stojí práve táto spoločnosť. Ako si už určite zistil, hranolky chutia u každého výrobcu trochu inak. Recept, ktorý vlastní McDonald’s, ale obsahuje až 20 ingrediencií. O aké ingrediencie sa vlastne jedná, nie je známe.

Pokiaľ ti stále nejde do hlavy, ako by Belgičania mohli vynájsť túto kalorickú dobrotu, tak vedz, že v Bruseli nájdeš múzeum hranolčekov. Ak ho navštíviš, spoznáš nielen históriu zemiakov, ale uvidíš aj to, ako vyzerali hranolky kedysi, a naučíš sa, ako si môžeš urobiť tie najlepšie hranolky aj ty. V prospech Belgicka tiež hrá fakt, že v zozname UNESCO je práve táto krajina uvedená ako vlastník dedičstva hranolčekov.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
KVÍZ Používame ich denne, rozumie im málokto: Koľko bodov získaš?

Ako sme už spomenuli, USA je veľmocou vo výrobe a pojedaní hranoliek. No vedel si, že v literatúre sa po prvýkrát objavili vďaka anglickému spisovateľovi Charlesovi Dickensovi? Ich zmienku nájdeš v príbehu A Tale of Two Cities. Ten ich opisuje ako „robustné hranolky zo zemiakov, vyprážané na nepoddajných kvapkách oleja.“

Sleduj nás na Instagrame

 

Zdroj: hashtag.sk, foxnews.com, dailymeal.com
Odporúčame