Čitateľský denník: Lekár, žijúci v Amerike a člen spolku Detvan: Čím nás ešte prekvapí rodák z Dolného Kubína?

Čím nás ešte prekvapí rodák z Dolného Kubína? (Zdroj: Gettyimages)

#Martin Kukučín, vlastným menom Matej Bencúr, sa narodil v roku 1860 v Jasenovej v Dolnom Kubíne. Povolaním bol lekár, do histórie sa však zapísal ako prozaik, dramatik, predstaviteľ realizmu a zakladateľ modernej slovenskej prózy.

Narodil sa do sedliackej rodiny, mal dvoch bratov a jednu sestru. Základné vzdelanie získal na evanjelickom gymnáziu v Banskej Bystrici, v Revúcej a v Martine, potom sa vrátil domov a pracoval ako učiteľ. Rýchlo však zistil, že sa v živote potrebuje pohnúť ďalej a odišiel študovať medicínu do Prahy, kde sa stal členom slovenského kultúrneho spolku Detvan. Čiže i napriek tomu, že si vybral cestu lekára, sa umeniu neodcudzil, skôr naopak. Zúčastňoval sa rôznych diskusií o literatúre a realizme a v akademickom prostredí sa dostal do kontaktu s vtedajšími myšlienkovými smermi, ako napríklad darwinizmus a pozitivizmus, ktoré sme si už v našich podcastoch spomínali. Filozofiu z týchto myšlienkových smerov, uplatňoval aj vo vlastnej tvorbe. Poďme sa spoločne pozrieť na jeho známe dielo Keď báčik z Chochoľova umrie.

Podcast Schooltagu na rôzne predmety, z ktorých môžeš aj ty maturovať. Určite nepremeškaj ani jeden diel. Pokúsime sa prebrať všetky maturitné otázky z daných predmetov. Nájdeš nás na podcastových a streamovacích platformách ako Apple Podcasts alebo Spotify. Takisto sme celý podcast zavesili na Youtube. Viac našich noviniek môžeš sledovať aj na našom Instagrame.

Tento podcast ti prináša Univerzita Komenského. Vyber si ešte dnes svoj budúci študijný program UK! Viac info na zaziden.uniba.sk

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame