Čitateľský denník: Šľachtic považoval manželstvo za skazené: Vieš ako začína jeho najväčšie dielo?

Vieš ako začína jeho najväčšie dielo? (Zdroj: Gettyimages)

#Lev Nikolajevič Tolstoj sa narodil v roku 1828 v šľachtickej rodine a umrel v roku 1910 ako 82-ročný. Ako bolo v tej dobe zvykom, mal francúzsku výchovu. Mať francúzsku guvernantku a vedieť po francúzsky bolo totiž veľmi módne. Mal veľmi komplikované a turbulentné manželstvo, túžil žiť ako obyčajný roľník – čo sa odrazilo na postave Konstantina v Anne Kareninovej – často premýšľal nad tým, že rodinu opustí, aby tento svoj sen mohol splniť.

Tolstoj považoval organizované náboženstvo za skorumpované a skazené. Tieto a podobné myšlienky nakoniec viedli k tomu, že bol v roku 1901 exkomunikovaný z ruskej ortodoxnej Cirkvi. Svoj názor mal aj na násilie – veril tomu, že sa mu nedá odporovať ďalším násilím, preto sa ním neskôr inšpirovali aj mnohí pacifisti, napríklad Maháthma Gándhí. Poďme sa spoločne pozrieť na neveru a intrigy v jeho najznámejšom románe Anna Kareninová.

Podcast Schooltagu na rôzne predmety, z ktorých môžeš aj ty maturovať. Určite nepremeškaj ani jeden diel. Pokúsime sa prebrať všetky maturitné otázky z daných predmetov. Nájdeš nás na podcastových a streamovacích platformách ako Apple Podcasts alebo Spotify. Takisto sme celý podcast zavesili na Youtube. Viac našich noviniek môžeš sledovať aj na našom Instagrame.

Tento podcast ti prináša Univerzita Komenského. Vyber si ešte dnes svoj budúci študijný program UK! Deadline prihlášok a ďalšie informácie nájdeš na stránke zaziden.uniba.sk

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame