Určenie zemetrasení či vybuchnutie sopky: Kozmická metóda merania času môže úplne ovplyvniť náš svet

veľa hodín na kope

Kozmická metóda merania času môže úplne zmeniť ten náš (Zdroj: Unsplash/Jon Tyson)

#Moderná technológia pulzuje s tepom meraným v mikrosekundách. Od globálnych systémov určovania polohy až po komunikačné siete je dôležité, aby každý komponent zapadol do takmer dokonalej synchronizácie. Nie vždy to tak však bude. Spoliehajúc sa na omylnú elektroniku, oddelenú obrovskými vzdialenosťami, ukrytú pod vlnami a kameňom, je ľahké pre životne dôležité časti siete stratiť rytmus.

Podľa geofyzika z Tokijskej univerzity Hiroyuki Tanaka je možno najvyšší čas, aby sme hľadali inde spoľahlivejšieho a dostupnejšieho časomerača. „V dnešnej dobe je relatívne ľahké presne sledovať čas. Napríklad atómové hodiny to robia už desiatky rokov,“ hovorí Tanaka. Sú to však veľké a drahé zariadenia, ktoré sa dajú veľmi ľahko narušiť. To je jeden z dôvodov, prečo som pracoval na vylepšenom spôsobe, ako udržať čas.“

Kozmická časová synchornizácia

Tanaka navrhuje takzvanú kozmickú časovú synchronizáciu (CTS), ktorá využíva subatomárny ohňostroj, ktorý spŕchne pri kolíziách medzi vysoko energetickými kozmickými lúčmi a našou atmosférou. Tieto zrážky generujú rôzne častice, z ktorých jedna je ťažký bratranec elektrónu – mión.


Prehľad vesmírnych udalostí roku 2022: Čo všetko je za nami a čo nás ešte len čaká?


Tieto mohutné kúsky hmoty vystreľujú smerom k povrchu planéty rýchlosťou blízkou rýchlosti svetla. Rozhodujúce je, že každá spŕška miónov prší trochu jedinečným spôsobom, čo poskytuje podpisovú explóziu, ktorú môžu nezávisle detekovať senzory rozmiestnené na niekoľkých štvorcových kilometroch. Zdieľaním podrobností o každej udalosti a spätnou prácou môže sieť použiť sériu kozmických miónových ohňostrojov na synchronizáciu svojich hodiniek s presnosťou na zlomok sekundy.

Upozornenie na zemetrasenia

„Thomas Edison rozsvietil Manhattan jednou žiarovkou,“ hovorí Tanaka, „možno by sme mali zvoliť taký prístup, počnúc mestským blokom, potom štvrťou a nakoniec zosynchronizujeme celé Tokio a nakoniec svet.“ Podľa Tanaka by táto technológia mohla mať aj ďalšiu výhodu v tom, že slúži ako základ pre nový druh globálneho polohovacieho systému mapovaním miónov späť k ich zdroju.


Nadupaný ruksak, ktorý pomôže objavovať vesmír: Pozri, akú výbavu budú mať výskumníci na Mesiaci


Je ľahké si predstaviť sieť lapačov miónov na dne oceánu alebo roztrúsených v odľahlých oblastiach, svedomito synchronizovaných, aby zosúladili pozorovania, ktoré by mohli pomôcť určiť zemetrasenia alebo varovať pred cunami. Či by takáto technológia mohla rozšíriť súčasné metódy, slúžiť ako alternatíva vo vybraných situáciách alebo ju úplne nahradiť, sa ešte len uvidí.


Čaká ťa tento rok maturita? Uč sa s naším maturitným podcastom Schooltag!

Zdroj: hashtag.sk, sciencealert.com
Odporúčame