Máš pocit, že niekedy plynie čas skutočne pomaly? Pravdepodobne by sa mohla prepísať definícia sekundy!

stopky

Vedci by mohli zmeniť definíciu sekundy (Zdroj: Unsplash/Veri Ivanova)

#Pokiaľ si mal niekedy pocit, že čas plynie inak, nebol si ďaleko od pravdy. Podľa fyzikov to tak môže skutošne byť. Definícia sekundy v súčasnom meracom systéme nebola aktualizovaná viac ako 70 rokov. Ale v nasledujúcom desaťročí sa to môže zmeniť. Vedci prišli s ultrapresnými atómové optické hodiny, ktoré pracujú podľa viditeľného svetla, sú na dobrej ceste k nastaveniu novej definície sekundy.

Definícia súčasnej sekundy

Súčasná štandardná sekunda je založená na experimente z roku 1957 s izotopom alebo variantom cézia. Pri pulzovaní špecifickou vlnovou dĺžkou mikrovlnnej energie uvoľňujú atómy cézia najväčší možný počet fotónov alebo jednotiek svetla. Táto vlnová dĺžka, nazývaná prirodzená rezonančná frekvencia cézia, spôsobuje, že atómy cézia „tikajú“ 9 192 631 770-krát každú sekundu.


Budova, v ktorej úplne zastal čas: Všetko je tu nezmenené a máš pocit, akoby každú chvíľu niekto mal vojsť dnu!


Naproti tomu optické atómové hodiny merajú osciláciu atómov, ktoré pri pulzovaní svetla vo viditeľnom rozsahu elektromagnetického spektra „tikajú“ oveľa rýchlejšie ako atómy cézia. Pretože môžu tikať oveľa rýchlejšie, môžu teoreticky definovať sekundu s oveľa jemnejším rozlíšením.

„Môžete si to predstaviť ako ekvivalent pravítka so značkami na každom milimetri, na rozdiel od tyče, ktorá meria len 1 meter,“ upresnil Jeffrey Sherman, výskumník z Divízie času a frekvencie Národného inštitútu pre štandardy a technológie v Colorade.

Pozostatky Veľkého tresku

Prečo vedci chcú, aby sekundy merali stále presnejšie atómové hodiny? Einsteinova teória relativity hovorí, že čas je ovplyvňovaný hmotnosťou a gravitáciou. V dôsledku toho môže čas tikať nekonečne pomalšie na hladine mora, kde je gravitačné pole Zeme silnejšie, než na vrchole Mount Everestu, kde je stále o niečo slabšie.


Najdôležitejšia rovnica v histórií ľudstva: Nemá ani na Einsteinovu Teóriu relativity


Nová definícia by mohla byť formálne schválená už v roku 2030, povedal Sherman. Nový typ optických hodín by mohol pomôcť odhaliť  temnú hmotu, neviditeľnú látku, ktorá pôsobí gravitačne, alebo nájsť pozostatky Veľkého tresku nazývané gravitačné vlny, ktoré predpovedá aj Einsteinova teória relativity.


Čaká ťa tento rok maturita? Uč sa s našim maturitným podcastom Schooltag!

Zdroj: hashtag.sk, sciencealert.com
Odporúčame