#Vesmírny kalendár na rok 2022 je naprataný zaujímavými udalosťami. Niektorí odborníci hovoria, že môže ísť o prelomový rok. Naplánované je napríklad spustenie teleskopu James Webba, ruská misia na Mesiac či rovno dve zatmenia Mesiaca. Na ktorú udalosť sa najviac tešíš?
Tajomné rádiové signály z vesmíru prichádzajúce na Zem: Môžu pochádzať od mimozemských civilizácií?
Čo sa už udialo
24.január – Teleskop Jamesa Webba je na svojom mieste
Koncom januára sa najdrahší teleskop na svete dostal na svoje miesto, odkiaľ bude pozorovať ďaleké tajomstvá vesmíru. V lete by sa mal naplno začať venovať svojej práci a už tento rok by sme mali byť svedkami prvých fotiek, tak snáď pôjde všetko hladko ako doteraz.
18.fabruár – Perseverance oslávil rok na Marse
Rover s názvom Vytrvalosť je už viac ako rok na planéte Mars. Stihol za ten čas analyzovať je povrch, vypustiť helikoptérku a odfotiť zopár pekných záberov. Meno mu skutočne pristane, lebo ani vedci netušili, že vydrží na planéte tak dlho a to je stále v slušne kondícii.
8.apríl – Prvá súkromná misia na ISS
Misia Axiom-1 bola prvou, ktorá sa dostala na Medzinárodnú vesmírnu stanicu za súkromné peniaze. Hovorí sa, že každý zo štvorice pasažierov musel zaplatiť 55 miliónov. 25. apríla sa im bezpečne podarilo dostať späť na Zem.
Čo náš ešte len čaká
15.-16. máj – Prvé zatmenie Mesiaca
V polovici mája nás čaká prvé zatmenie Mesiaca v tomto roku. Najlepšie podmienky na sledovanie budú mať obyvatelia Južnej Ameriky a východného pobrežia Severnej Ameriky. Ani Slovensko však na tom nie je úplne zle.
19.máj – Druhý pokus Boeingu Starliner
Už niekoľko rokov sa spoločnosť Boeing snaží dostať do vesmíru. Prvý pokus dostať sa vlastnou raketou na Medzinárodnú vesmírnu stanicu im nevyšiel v decembri 2019, druhý pokus je naplánovaný na druhú polovicu tohto mája.
Júl – Rusko vypustí Luna-25
Amerika nie je jediná, ktorá si znova robí zálusk na Mesiac. Rusko by v lete malo vypustiť rover Luna-25, ktorý bude mapovať povrch nášho najbližšieho pevného telesa. Rover by mal pristáť na južnej polovici Mesiaca, dĺžka pobytu zatiaľ nie je známa.
August – Prvá misia Južnej Kórei
Vyzerá to tak, že moderné vesmírne preteky majú nového hráča, ktorým je Južná Kórea. V auguste chcú k Mesiacu vyslať svoju vôbec prvú vesmírnu misiu The Korea Pathfinder z Ameriky. Pre ázijskú krajinu bude mapovať povrch telesa z orbity.
26.september – Misia Dart sa zrazí s asteroidom
Ešte v novembri poslala NASA vo vesmíru prototyp obranného systému, ktorý by mal naraziť do malého neďalekého asteroidu Dimorphos. NASA chce zistiť, či sa takto skutočne dá vychýliť asteroid zo svojho kurzu. K zrážke príde koncom septembra.
29.september – Misia Juna preletí popri Europe
Misia Juna je v prevádzke od roku 2016, odkedy prelieta okolo Jupiteru. Tento september by sa sonda mala dostať k tesne blízkosti jedného z jeho mesiacov Europou. Sme zvedaví, aké fotky sa jej podarí zachytiť, mali by byť najkvalitnejšie, aké sme doteraz videli.
7.november – Druhé zatmenie Mesiaca
Toto sa nás síce príliš netýka, ale druhé úplné zatmenie Mesiaca v roku 2022 má byť ešte lepšie ako to májové. Najviac si ho užijú obyvatelia Kanady, Japonska a Aljašky, no fotky z neho určite obletia celý internet. Takto by malo zatmenie vyzerať.
Čaká ťa tento rok maturita? Uč sa s našim maturitným podcastom Schooltag!
Zdieľať na