Máš rád folk horor, no žiaden slovenský si ešte nečítal? V takom prípade určite siahni po mysterióznom príbehu Nemé hlasy

les

Kniha Nemé hlasy je dôkazom toho, že aj slovenský folklór dokáže čitateľovi nahnať husiu kožu (Unsplash/Mel)

#Návraty domov má väčšina z nás rada. Pokiaľ cestuješ cez celé Slovensko, lebo študuješ napríklad v Bratislave, ale bývaš, dajme tomu, na zalesnenom severe, má cesta domov snáď ešte väčšie čaro. Doma na teba rodina, domáca strava, kamaráti, a možno aj lesy a hmla. Takéto návraty však môžu sprevádzať aj nepríjemné, miestami až paranoidné stavy, hlavne teda v prípade, že ty sám nie si tak celkom vyrovnaný sám so sebou a so svojou minulosťou. V takom prípade ťa asi nepoteší zistenie, že legendy a príbehy, ktoré poznáš od detstva, nie sú tak celkom vymyslené. Pri mysterióznom horore Nemé hlasy od Adama Kováčika zažiješ určite aj ty nejeden tiesnivý zážitok, a to aj v prípade, že si celkom normálny. Taktiež nie je nutné, aby si náš dnešný knižný tip čítal v drevenej chalúpke kdesi v strašidelnom lese.

Folk horor na slovenský spôsob

Hlavná postava príbehu, mladý muž menom Tomáš, sa vracia do svojej domoviny. Nie je to však nijak zvlášť príjemný návrat. Tomáš uteká pred minulosťou a vlastnými démonmi, čo zvyčajne málokedy dopadne dobre. Na rodnú Oravu pricestuje po tom, čo jeho dedo záhadne zmizne v hore známej ako Babia hora. Tá je medzi miestnymi známa tým, že ju obýva bytosť známa ako Veselica. Tá zvykne bývať tým posledným, čo človek túlajúci sa horou, uvidí.

Okrem prázdneho obydlia, ktoré si Tomáš z detstva pamätal úplne inak, na neho čaká aj jeden tajuplný nález, dedov obhorený pracovný denník. V momente, ako ho Tomáš objaví, sa začne zamotávať do racionálne ťažko vysvetliteľných situácií. Stáva sa tak hlavnou postavu mysteriózneho hororu so silným folkovým razením. Pokiaľ máš rád knihy kráľa domáceho mainstreamového hororu, áno, Jozefa Kariku, je kniha Nemé hlasy pre teba ako stvorená.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
10 knižných tipov pre romantické duše: Tieto ľúbostné príbehy prečítaš na jeden dych!

Tajomné bytosti a neveriaci Tomáš

Príbeh ti ďalej spoilovať nebudeme. Možno by však nebolo na škodu trochu ti priblížiť štýl, akým je kniha napísaná. Môžeš byť ním totiž prekvapený, dokonca ti zo začiatku nemusí ani sadnúť. Autorov štýl je pomerne kvetnatý, opisuje aj veci, ktoré by sa ti možno nezdali pre príbeh tak podstatné. Opisy oravskej prírody sú vizuálne a zmysly stimulujúce, v knihe proste rannú rosu na chodidlách naozaj zacítiš. Večerná hmla zase vo vzácnych momentoch prenikne až do tvojej detskej izby .

Priprav sa aj na pomerne hlboký ponor do psychiky hlavnej postavy, a na to, že táto postava má rozhodne svoj charakter, ktorý ti ale vôbec nemusí sadnúť. Kniha sa v podstate číta sama, má premyslený príbeh, v ktorom aj zdanlivo nesúvisiace detaily do seba začnú neskôr zapadať.

Samotný Tomáš ti môže byť sympatický, no aj nemusí. Najdôležitejší zo všetkého je ale fakt, že počas celej knihy budeš príbeh prežívať spolu s ním. Je totiž istým spôsobom oveľa ľudskejší a skutočnejší, ako  mnoho iných postáv z podobných (domácich) hororových príbehov. Pokiaľ teda máš chuť na literárny výlet do Oravského Veselého, v ktorom nič nie je také, ako sa na prvý pohľad zdá, kniha je určená aj pre teba.

Ak ťa mysteriózny horor Nemé hlasy zaujal, môžeš si ho zakúpiť TU!


Ešte viac zaujímavých noviniek, rozhovorov, módy, kvízov, vtipov a inšpirácie? Poď k nám na Instagram!

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame