Rád zachraňuješ zvieratá? Nie každé opustené mláďa ale potrebuje tvoju pomoc! Takto zistíš, keby zakročiť

Môžeš natrafiť aj na mláďatko veverice, ktoré vypadlo z hniezda (Zdroj: Pexels.com/Rod Dion)

#Určite si už pri prechádzke lesom či počas túry v horách natrafil na vtáča, ktoré vypadlo z hniezda či iné opustené mláďa divej zveri. Snažil si sa ho zachrániť? Možno si neurobil úplne správny krok! Ako zistíš, kedy skutočne potrebuje tvoju pomoc? Hashtag ti to prezradí, aby si mohol pomáhať zvieratám s istotou.

Častokrát vôbec nie sú opustené

V prvom rade sa nesnaž k osamelému mláďaťu priblížiť hneď ako ho zbadáš. Môžeš ho vyplašiť a rodičovi tak sťažíš jeho hľadanie. Mnohé druhy opúšťajú svoje mláďatá častokrát aj na celé hodiny, preto sa so svojou snahou „zachrániť ich“ neunáhli.

Najčastejšie môžeš natrafiť na osamotené mláďatá králikov alebo jeleňov, ktoré sú schované vo vysokej tráve alebo kríkoch, kým dospelý jedinec hľadá potravu. Odborník na divokú zver David Mizejewski tvrdí, že sa to deje pravdepodobne preto, aby rodičia minimalizovali podnety, ktoré by mohli upútať pozornosť predátorov (napríklad líšok). Nedospelé jedince sa rýchlo unavia a zháňanie potravy by pre ne mohlo byť veľmi stresujúce.

Jelene často nechávajú mláďatá schované vo vysokej tráve (Zdroj: Pexel.som/Aaron J Hill)

Preto by si si od nich mal udržiavať dostatočný odstup. Ako ale zistíš, že si už blízko? V mnohých parkoch sa vyžaduje, aby si návštevníci dodržiavali od zvierat odstup aspoň 20 metrov (pri šelmách je to ešte omnoho viac). Ak si teda dokážeš urobiť so sŕňaťom či kačiatkom selfie, si už rozhodne ďaleko za primeranou hranicou!

Môžeš sa ich dotknúť?

Určite si už počul, že ak budeš manipulovať s divým zvieraťom (predovšetkým s vtáčatami), môžeš spôsobiť, že si ho matka odmietne vziať späť. Možno ťa prekvapí, že táto teória je len mýtus. Skutočne nie je vedecky dokázané, že by zvieratá odmietali svojich potomkov len preto, že si na nich zanechal svoju pachovú stopu.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Čiernobiela príroda: Fotograf vdychuje lesom tajomnosť a melanchóliu
Červienka je u nás zákonom chránená (Zdroj: Pixabay.com/Ralphs_Fotos)

Pravým dôvodom môže byť neprimeraná dĺžka ich odlúčenia, nedostatok potravy alebo iné stresové faktory, ktoré rodičov prinútia, aby svojho potomka opustili. Ak si ale presvedčený, že vtáčik či veverička potrebuje tvoju pomoc, nemal by si ho chytať holou rukou, ale použiť na to rukavicu či inú ochrannú vrstvu.

V ich perí a srsti sa nachádza množstvo roztočov a iného hmyzu a taktiež môžu prenášať rôzne ochorenia, ktoré takýmto spôsobom môžeš priniesť domov k svojej mačke či psovi.

Kedy máš zasiahnuť?

Zbadal si na zemi vtáča? Ak ide o veľmi malého, riedko opereného a nemotorného jedinca, je úplne v poriadku, ak ho vrátiš do hniezda. Môže ale ísť aj o začínajúceho letca, ktorého perie je už pomerne našuchorené, má zdatnú motoriku a silu udržať sa na konári. V tom prípade ho nechaj tam, kde je, pretože rodičia sú nablízku, pozorujú ho a snažia sa ho naučiť samostatnosti.

Nanešťastie, aj v našich lesoch môžeš natrafiť na pasce od pytliakov a takto polapenej zveri treba pomôcť. Nikdy to však neskúšaj sám, pretože ak sa ti zviera podarí oslobodiť, potrebuje zväčša dodatočné odborné ošetrenie. Snaž sa najskôr kontaktovať najbližšie záchranné zariadenie.

V letných mesiacoch môžeš miskou s vodou zachrániť nejedného ježka (Zdroj: Pexels.com/Pixabay)

Tip: V letných mesiacoch trpí mnoho živočíchov na prehriatie a dehydrovanie. Ak umiestniš misku s vodou pred dom či byt, poďakujú sa ti vtáčiky, ježkovia i túlavé mačky a mnohým z nich zachrániš život.

 

Už si niekedy zachránil zranené zviera?

Sleduj náš TikTok

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame