Čiernobiela príroda: Fotograf vdychuje lesom tajomnosť a melanchóliu

Fotograf Ben Osborne si zo svojich návštev lesov a príroda odnáša pôsobivé fotografie, ktoré zvládneš urobiť aj ty (Zdroj: Unsplash/Rosie Sun)

#Fotografie Bena Osborna si ťa získajú svojou pochmúrnou atmosférou a zároveň jednoduchosťou. Nielenže pri nich pocítiš závan melanchólie, no pokojne sa môže stať, že si povieš, že niečo podobné by si zvládol aj ty. Stačí ti k tomu denné svetlo a záujem robiť čiernobiele snímky. Pokojne aj mobilom. No a vôbec nemusíš kvôli peknej prírode cestovať, povedzme, do národných parkov či iných príťažlivých oblastí, kde sa to aj tak bude hemžiť turistami. Fotograf Ben Osborne totiž fotí nielen lesy a prírodu, ale aj odľahlé miesta, ktoré ťa na prvý pohľad zrejme ničím nezaujmú.

Fotky plné tajomna, ktoré zvládneš urobiť aj ty

Ben Osborne fotografiu nikdy neštudoval. Za jeho fotkami stojí predovšetkým záujem o fotenie a chuť mierne experimentovať. Fotí na film, ale aj digitálne. Hoci využíva aj programy ako Lightroom, no len preto, aby v konkrétnych snímkach zvýraznil kontrast a dodal im teplo či chlad. To znamená, že ani ty nemusíš mať pokročilé skúsenosti s úpravou fotografií na to, aby si mohol odfotiť prírodu tak, že z nej pôjdu emócie.

Využíva hlavne prirodzené svetlo a takmer vždy fotí v čiernobielej farbe. Aby dosiahol požadovaný efekt, vyberá sa fotiť hlavne v skorších ranných hodinách či podvečer. Práve vtedy aj samotná príroda a okolia vyzerá inak, ako keď  ju navštíviš, povedzme, v strede dňa. Takmer všetky fotky zo svojej série Forests of Ash urobil v lese za domom, v ktorom žije. Tie sú síce súčasť národného parku, no naozaj nie je nutné, aby si kvôli nim cestoval. Ale, samozrejme, môžeš.

Čo sa týka samotného fotografovania, spolieha sa predovšetkým na vlastnú intuíciu. Dodáva, že pokiaľ sa náhodou zamyslí pri fotení nad tým, čo a ako vlastne fotí, zvyčajne to nedopadne dobre. Aj tieto slová ti možno dodajú odvahu. No ak aj nie, nezúfaj. Jednou z myšlienok, ktorými sa riadi, je, že vždy je lepšie urobiť priemernú fotografiu, ako žiadnu. K tej priemernej sa predsa môžeš vrátiť, upraviť ju, prípadne ju urobiť nanovo.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Prehistorická planéta je späť: V máji sa dočkáme 2 série a opäť si rozšírime obzory!

Nevyhýba sa však ani domom či iným budovám.

Pri pohľade na jeho fotografie, si možno povieš, že presne tieto miesta by si raz chcel navštíviť. No stratiť v nich by si sa zrejme nechcel.

Práve vďaka využitiu čiernobielej farby dostane aj obyčajný výjav (nielen)z  prírody svoje čaro.

Sleduj náš instagram

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame