Porozumej svojej mačke: 8 signálov, ktorými ti domáci miláčik niečo naznačuje!

Mačky je niekedy ťažké pochopiť, no vždy je ľahké ich milovať (Zdroj: Pexels.com/Karina Badura)

#Kto by nechcel univerzálny dekóder, ktorý by uľahčil komunikáciu s domácimi miláčikmi. Zatiaľ čo pri psoch je to pomerne jednoduché, mačky sú dodnes veľkou záhadou. Majú výrazný temperament a rady ukazujú, kto je vlastne pánom domu. Skús otočiť kartu a odhaľ, ako sa tvoj domáci miláčik cíti a čo ti svojím správaním naznačuje.

Zhadzuje veci

Neraz len tak sedí na stole, pomaly posúva pohár až na jeho okraj a skúša tvoju trpezlivosť. Mnoho ľudí si myslí, že sú mačky pre tieto „deštruktívne“ sklony zlomyseľné, no v skutočnosti sa len nudia. Potrebujú pozornosť a aktivitu, ktorú si takýmto spôsobom získavajú.

Veterinárka Evely Kass pripúšťa, že zatiaľ čo psy skúmajú svoje okolie čuchom a jazykom, mačky to robia práve dotykom – labkami. Preto do vecí ťukajú, posúvajú ich a jednoducho skúšajú, čo sa ďalej stane.

Škriabe nábytok

Aj mačky sa o svoje nechty rady starajú. Zatiaľ čo my to robíme pilníkmi a manikúrovými nožnicami, ony škriabu nábytok. Ďalším vysvetlením môže byť aj fakt, že na labkách majú pachové žľazy a ich obtieraním o predmety si ich jednoducho značkujú. Mačke v tom môžeš zabrániť tak, že jej zaobstaráš vhodnú náhradu, ako napríklad podložku či vežu, ktorých povrchy sú na škrabanie špeciálne prispôsobené.

Nábytok si zachrániš len tak, že mačke zaobstaráš náhradu (Zdroj: Pixabay.com/Alek B)

Olizuje ťa

Je niekoľko vysvetlení, prečo ťa tvoja mačka olizuje. V prvom prípade ti tak vyjadruje svoju náklonnosť a posilňuje si s tebou sociálnu väzbu. Rovnako si ťa môže jednoducho značkovať, tak ako to robí aj dospelá samica so svojimi mačiatkami.

Má strach z uhoriek

Videá mačiek, utekajúcich pred uhorkami sú na sociálnych sieťach nesmierne populárne. Prečo sa ich ale tak boja? Uhorka im tvarom pripomína hada alebo iného nebezpečného predátora. To, čo sa teda nám zdá ako roztomilá reakcia, je u mačiek stav vrcholnej paniky z ohrozenia. Nevystavuj preto svoju mačku podobnému stresu, pretože ten skracuje jej život!

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Prehľad najkrajších jaskýň na Slovensku: Tipy na výlet do mrazivých útrob aj miesto iba pre odvážlivcov!

Prináša ti hračky alebo mŕtve zvieratá

Tvoja mačka sa týmto gestom o teba stará, ako o člena svorky a prináša ti tie najpodivnejšie „úlovky“. Rovnako môže ísť aj o jej snahy, oplatiť ti kŕmenie. Pri väčšom šťastí ti ponúkne svoju hračku, no mačky zvyknú majiteľom nosiť aj mŕtve zvieratá.

Je trávu

Kupuješ jej všemožné pochúťky a ona si aj tak vyberie trávu! Vysvetlenia sú rôzne, no najpravdepodobnejšie im tráva pomáha prečisťovať tráviaci systém a zbaviť sa tak rýchlejšie chĺpkov, ktoré sa doň dostanú pri čistení sa.

Je možné, že im tráva proste len chutí (Zdroj: Pexels.com/Brixiv)

Vykonáva potrebu mimo toalety

Mačky uprednostňujú vykonávanie potrieb do týchto nádob, v ktorých môžu následne zakryť všetky „stopy“. Ak ale tvoja mačka začala značkovať rôzne miesta v dome, niečo ti tým naznačuje! Môže ísť o banálnosť, ako je nevhodné umiestnenie jej toalety, no aj o vážnejšie veci, ako napríklad infekciu močových ciest.

Labkami „hnetie cesto“

Určite to už robila aj tá tvoja! Predné labky natiahla a striedavo stláčala, čím pripomínala hnetenie cesta. Ide o zvyk, ktorý jej ostal ešte z detstva – keď bola mačiatkom závislom na matke. Takýmto stláčaním jej masírovalo brucho a zvyšovalo tak jej produkciu mlieka. Je to úplne neškodný zvyk, z ktorého vyrastie alebo aj nie.

Máš nejakého domáceho miláčika?

Sleduj náš TikTok

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame