Má naša planéta naozaj druhý Mesiac? Vedci odhalili pôvod záhadného objektu

Jeho farba a štruktúra je veľmi podobná mesačnému povrchu (Zdroj: Freepik/kjpargeter)

#Učili ťa v škole, že Zem má len jednu prirodzenú družicu, teda Mesiac? Podľa najnovších domnienok by to už úplne nemusela byť pravda. Vedci prišli s novými poznatkami z vesmíru, ktoré čiastočne túto teóriu vyvracajú. Ako to v skutočnosti je a či má naša planéta viacero mesiacov objasnila štúdia, ktorú si s tebou rozoberieme.

O čo ide?

Ako uvádza portál ScienceAlert, okolo našej planéty aktuálne krúži kus skaly, ktorá sa dostal na obežnú dráhu. Doposiaľ zostávalo záhadou, odkiaľ sa objavil, no najnovšia štúdia, analyzovaná v tomto článku, prináša jasné vysvetlenie.

Ide o asteroid s názvom Kamo’oalewa, ktorý astrológovia poznajú už od roku 2016, kedy bol objavený. Pôvod tohto neznámeho kusu telesa by podľa domnienok mohol byť odštiepeným kúskom nášho klasického Mesiaca.

Kde sa vzal?

Vedecký výskum pracoval s teóriou, že ide naozaj o úlomok Mesiaca, preto sa vydali pátrať po kráteri, z ktorého môže pochádzať. To sa im teraz podarilo – výskumníci pod vedením astronóma Yifei Jiao z Univerzity Tsinghua v Číne určili okolnosti, pri ktorých by k vzniku neznámeho objektu mohlo dôjsť. Našli na povrchu kráter Giordano Bruno, ktorý zodpovedá všetkým kritériám z hypotézy.

„Skúmali sme procesy pre migračné úlomky vytvorené nárazom na Mesiaci do spoločného priestoru obežných dráh Zeme a prezentovali podporu pre možný pôvod Kamo‘oalewa z tvorby krátera Giordano Bruno pred niekoľkými miliónmi rokov. Toto by priamo prepojilo konkrétny asteroid vo vesmíre s jeho zdrojovým kráterom na Mesiaci a naznačuje existenciu ďalších malých asteroidov pochádzajúcich z Mesiaca, ktoré ešte neboli objavené v blízkosti Zeme ,” tvrdia výskumníci, ktorí sa podieľali na štúdii.

Ďalšia záhada

Ak by išlo o skutočnú družicu, pravdepodobne by jej fyzikálne správanie napodobňovalo to, ktoré má „pravý Mesiac“. Analyzovaný objekt však výrazne mení svoju vzdialenosť od planéty, čo napovedá, že ide len o akési ulomené teleso. Navyše, spôsob, akým Kamo‘oalewa odráža svetlo potvrdzuje to, že by mohlo ísť o úlomok mesiaca, nie o náhodný asteroid. Jeho farba a štruktúra je veľmi podobná mesačnému povrchu.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Kríženci živočíšnych druhov: Vedci prišli s novým pokrokom v tejto oblasti, prenášanie zmyslov je hračka

Mládenec svojho druhu

Mesiac ukrýva viacero kráterov, z ktorých by teoreticky mohol úlomok pochádzať. Kráter Giordano Bruno je však najviac vyhovujúcim kandidátom, najmä vďaka svojmu priemeru 22 kilometrov a veku menej než 10 miliónov rokov.

„Je jasné, že najväčšie, najmladšie krátery sú pravdepodobnejšími zdrojmi, pretože produkujú viac únikových úlomkov, ktoré sa stále nachádzajú vo vesmíre alebo v oblasti spoločnej obežnej dráhy Zeme. A naozaj, Giordano Bruno je jediným možným zdrojovým kráterom, ktorý spĺňa kritérium,“ uvádzajú vedci v spomínanom článku.

Sleduj náš Instagram

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame