Uvažuješ nad kúpou hybridu? Vyvraciame najväčšie mýty, ktorým si možno veril aj ty

Niektoré tvrdenia o hybridoch nie sú zďaleka pravdivé (Zdroj: GettyImages)

#Keď sa povie hybridné auto, mnohí si hneď predstavia komplikovaný pohon, ktorý je tvorený spaľovacím motorom a elektromotorom. Aj ty si možno niekedy zamýšľal nad tým, aká je spoľahlivosť takýchto vozidiel. Síce sú ekologické a ušetria veľa paliva, no nehrozí, že ti to všetko následne spočítajú na extrémne drahých poruchách a náročnom servise? Pozreli sme sa na to, kde je pravda a ktoré mýty nie sú pravdivé.

Baterka sa rýchlo opotrebuje a auto stráca funkčnosť

Batéria v klasickom hybridnom aute sa opotrebúva neporovnateľne pomalšie ako v elektromobile. Riadiaca jednotka sa totiž stará o to, aby sa nikdy nevybila pod určitú úroveň, respektíve, aby sa nenabila nad hodnotu stanovenú výrobcom. Neustále sa tak pohybuje v pásme nabitia, ktoré je ideálne pre dlhú životnosť.

Batéria v hybridnom aute
Batéria v hybridnom aute sa opotrebuje pomalšie (Zdroj: Pixabay/Kamboompics)

Druhým faktorom je nabíjací výkon. Zo spaľovacieho motora sa baterka priebežne dobíja pomerne malými výkonmi, takže nedochádza k nadmernému opotrebovaniu. Samozrejme, jej kapacita po malinkých kúskoch rokmi klesá. Avšak, ako majiteľ hybridu to pocítiš len minimálne, napríklad, na trochu vyššej spotrebe. Auto tak rozhodne nestráca svoju funkčnosť a môžeš ho stále bez obmedzení používať.

Vedel si, že po cestách jazdia aj hybridy staršie ako 10 rokov, ktoré majú najazdených viac ako 300-tisíc kilometrov? Používajú pritom pôvodnú baterku a stále fungujú bez problémov. Ani staršie jazdené hybridné auto tak rozhodne nemusí byť zlou kúpou.

Výmena baterky je extrémne drahá

Keď kapacita baterky klesne natoľko, že už prestáva byť využiteľná, netreba ju vždy celú meniť za novú. Existujú firmy, ktoré sa zameriavajú na repasovanie akumulátorov. Batériu rozoberú, nájdu chybné články a vymenia ich za nové. Takáto oprava môže stáť len niekoľko stoviek eur a auto po nej bude opäť fungovať takmer ako nové. Nemusíš sa tak obávať výdavkov v tisíckach eur.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Kamoši z detstva vyrábajú na východe poctivé slovenské sirupy: Získali aj gastro Oscara!

Aj keby si sa rozhodol vymeniť celú batériu za novú, jej cena nie je závratná. Hybridy totiž používajú výrazne menšie baterky ako elektromobily, často s kapacitou okolo 2 – 3 kWh. Iba na porovnanie, batérie v menších elektromobiloch majú v priemere kapacitu 20 – 40 kWh.

Komplikovaná technika je zdrojom problémov

Možno ťa to prekvapí, ale väčšina hybridných áut vôbec nemá komplikovanú techniku. Základom pohonu je obvykle jednoduchý atmosférický benzínový motor. Ten nemá turbo a ďalšie citlivé komponenty, ktoré by po niekoľkých rokoch používania mohli byť príčinou problémov s veľkými výdajmi. Do takýchto motorov jednoducho stačí tankovať palivo a keď dostávajú pravidelnú základnú údržbu, fungovať budú prakticky naveky.

Elektromotor je už tradične prakticky bezúdržbový, takže ani v tomto smere ti nič vážne nehrozí.

Hybridný motor
Väčšina hybridov nemá komplikovanú techniku (Zdroj: Pixabay/Davgood Kirshot)

Automatickej prevodovky sa neobávaj

Hybridy zvyčajne používajú CVT prevodovku, ktorá je po konštrukčnej stránke najjednoduchšou formou automatickej prevodovky. Má len minimum pohyblivých častí, ktoré by sa mohli pokaziť. Aj autá s niekoľkými stovkami tisíc najazdených kilometrov majú obvykle pôvodnú prevodovku a tá funguje bez problémov.

Hybridná technológia je neoverená

Prvé sériovo vyrábané hybridné auto, Toyota Prius, bolo na trh uvedené už v roku 1997. Určite tak nikto nemôže tvrdiť, že hybridná technika je ešte neoverená. Má za sebou pomerne dlhý vývoj, no treba povedať, že už aj prvé hybridy od Toyoty boli veľmi dobre vyladené a mnohé z nich dodnes jazdia po cestách.

Ostatné značky, ktoré s vývojom a výrobou hybridov začali len pred niekoľkými rokmi, už stavali na overených základoch. Tie len ďalej upravili, aby fungovali ešte lepšie. Ak teda uvažuješ nad kúpou hybridu, zahoď všetky obavy o spoľahlivosti a choď smelo do toho!

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
7 beauty tipov, vďaka ktorým tvoja pleť zažiari aj v zime: Šiesty je naozaj dôležitý!

Ak chceš vedieť o autách viac, prečítaj si ďalšie zaujímavé články na Dominikovom blogu Dominiccars.sk. Môžeš sa tešiť na rôzne testy aj tipy z prvej ruky.

Zdroj: hashtag.sk, Dominiccars
Odporúčame