Vieš, čo sa s tebou bude diať, ak nebudeš spať? Väčšinu z toho by si zažiť zrejme nechcel

Oberať svoje telo a myseľ o spánok sa ti rozhodne nevyplatí (Zdroj: Unsplash/bruce mars)

#Čo myslíš, aký dôležitý je pre ľudský organizmus spánok? Určite ti je jasné, že dôležitý, no a podľa doktorov by sme sa rozhodne nemali oň ukracovať. V dospelosti si však akosi navykneme na to, že počas pracovných dní spíme skrátka menej, ako by sme mali. No podľa expertov sa nám zbytočné ponocovanie nevypláca a pokiaľ to s ním preženieme, vážne tým ohrozujeme svoje zdravie.

Ponocovanie sa málokedy vyplatí

Podľa Terryho Crallea, certifikovaného klinického spánkového vzdelávateľa, ale aj iných expertov, ohrozujeme deficitom spánku svoje zdravie. Zanedbanie spánkového režimu môže mať tiež dlhodobé následky. Prečo? Napríklad aj preto, že od nášho spánkového režimu závisí aj naša chuť do jedla, respektíve stravovací režim. Tvoja chuť jesť bude nižšia, keď bude tvoje telo a myseľ unavené.

Podľa Johna Clinea, asistujúceho profesora klinickej psychológie na Yale School of Medicine, výkonnosť tvojho mozgu bude po 24 hodinách výrazne znížená.

„(V takom prípade) sa bude mozog snažiť vyrovnať sa s nedostatkom možností regenerovať sa, takže v nás prebudí stresové hormóny, ktoré majú ponechať telo aktivované,“ vyjadril sa Cline. Kortizol, stresový hormón, a adrenalín v nás vyvolá malátnosť a únavu, naša pozornosť sa zhorší a to dokonca na úroveň človeka s 0,1 percentom alkoholu v krvi.

Obmedzovanie spánku má za následok spánkovú depriváciu a halucinácie (Zdroj: Unsplash/Ehimetalor Akhere Unuabona)

Môžu sa dostaviť aj halucinácie

Podľa štúdie publikovanej v Journal of Sleep Research z roku 2016, v ktorej musela malá vzorka ľudí vydržať bdieť 24 hodín, sa u týchto zúčastnených prejavovali falošné spomienky. V takomto prípade je značne zasiahnutý úsudok, zhoršená pamäť, a tiež je tu zhoršená schopnosť rozhodovať sa. Narušená môže byť aj schopnosť počúvať a ,samozrejme, sústrediť sa.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Novinka v McDonald's, ktorá dokáže zachrániť život: Kde ju nájdeš a ako funguje?

Ak ale človek nespí 36 hodín, funkcia jeho tela môže byť ešte horšia. Podľa Michelle Drerup, psychologičky a riaditeľky Behavioural Sleep Medicine Program at the Cleveland Clinic, jeho rozlišovacia schopnosť sa nielenže zhorší, ale koleduje si aj o takzvanú mozgovú hmlu, ktorá zahrňuje napríklad nesústredenosť a neschopnosť spracovať prijaté informácie.

Ak je človek bdelý viac ako 48 hodín, dostáva sa do fázy extrémnej spánkovej deprivácie. Tá zahrňuje aj mikrospánok, počas ktorého tvoj mozog na pár sekúnd „vypne“ a nad telom stratíš kontrolu. No a ak by si vydržal nespať 72 hodín, môžeš sa pripraviť na halucinácie.

Sleduj nás Instagram

 

Zdroj: hashtag.sk, Ladbible.com
Odporúčame