Metaverzum je momentálne veľmi populárne slovíčko: Čo presne znamená a kde si ho môžeš vyskúšať už dnes?

virtuálna realita

Vieš, čo vlastne znamená Metaverse? (Zdroj: Unsplash/Remy Gieling)

#Žijeme v dobe, kedy technológie napredujú raketovým tempom. To, čo sa nám kedysi zdalo ako výmysel kinematografie je dnes bežnou záležitosťou. Medzi takéto veci patrí rozhodne aj metaverzum. Toto slovíčko sa objavuje takmer všade, ale čo to vlastne je? Je to virtuálny vesmír s nekonečnými možnosťami, do ktorých môžeme uniknúť? Je to budúcnosť internetu postavená na špekulatívnych sci-fi? Alebo je to len fantazijný spôsob kategorizácie virtuálnej reality?

Definícia metaverza

„Metaverzum je 3D verzia internetu a výpočtovej techniky vo všeobecnosti,“ povedal pre VICE Mathew Ball, rizikový kapitalista a anjelský investor, ktorý napísal sériu esejí o potenciáli a štruktúrach metaverza. „Keď sa tieto dve technológie (internet a výpočtová technika) prvýkrát objavili, všetky interakcie boli primárne založené na texte (e-maily, správy, používateľské mená, e-mailové adresy). Potom sa pomaly stali mediálnejšie (fotky, videá, livestreamy). Ďalšia úroveň používateľského rozhrania a používateľského zážitku je v 3D.“

Rozprávať sa dnes o metaverze je podobné ako hovoriť o internete v 70. a 80. rokoch. Všetci o tom hovorili, ale málokto vedel, čo to skutočne znamená alebo ako to bude fungovať, nie to ešte, aké široké využitie bude internet v budúcnosti mať. Skutočnosť sa prakticky poriadne vzdialila od akýchkoľvek predstáv tej doby .„V tejto fáze to nie je metaverzum skutočné a nestane sa skutočným, kým ľudia nebudú mať miesto, kam môžu ísť, aby sa dostali do virtuálneho sveta, v ktorom by mohli žiť,“ Ibrahim Baggili, expert na kybernetickú bezpečnosť.

Problémom je zatiaľ bezpečnosť

Hlavným problémom v diskusiách o metaverze je, či dokáže vytvoriť bezpečné prostredie pre všetkých. Začiatkom tohto roka sa Facebook dostal pod paľbu po tom, čo jedna žena oznámila, že bola sexuálne obťažovaná v metaverze. Odborníci na digitálne súkromie tiež naďalej poukazujú na to, že metaverze by bola konečným nástrojom sledovania.

Spustenie a otvorenie metaverza pre širokú verejnosť, a v podstate celý svet, je otázka bezpečnosti. Spoločnosti musia aj právne zabezpečiť, že užívatelia budú vo virtuálnom svete v bezpečí a pokiaľ dôjde k podobným situáciám, obvinení si ponesú právne následky. Ľahko sa totiž môže stať, že o pár rokov bude metaverzum našim druhým domovom – podobne, ako je dnes internet.

Vyskúšať si ho môžeš v hre

Zatiaľ čo metaverzum má byť oveľa rozsiahlejšie ako videohra, zdá sa, že herný svet už prijal svoju najzákladnejšiu formu. Vezmime si napríkladpopulárnu hru Fortnite, kde používatelia majú osobného avatara. Môžu nteragovať s avatarmi ostatných hráčov a zároveň zarábajú virtuálnu menu na odomknutie výbavy pre svojho avatara.

Snáď najbližší existujúci variant metaverza, ktorý je dostupný pre všetkých, je hra Second Life. Ide o simulačnú hrú, ktorá používateľom umožňuje zažiť virtuálnu realitu, v ktorej môže ich avatar nakupovať, jesť, sprchovať sa a robiť všetko, čo by robili v skutočnom živote.


Poď na náš TikTok a pukneš od smiechu! Nové sketche každý týždeň

Zdroj: hashtag.sk, vice.com
Odporúčame