Čínski astronómovia chcú preskúmať dávnu históriu vesmíru: Pomôcť im v tom má odvrátená strana Mesiaca

Mesiac

Čínskym vedcom má v preskúmaní dávnej histórie vesmíru pomôcť mesiac (Zdroj: Pixabay/Robert Karkowski)

#Čínski astronómovia chcú preskúmať dávnu históriu vesmíru. Plánujú nazrieť do obdobia len 200 miliónov rokov po veľkom tresku.

Poslúžiť im má aj mesiac, ktorý má byť použitý ako štít. Mal by odrážať rádiové signály, ktoré pochádzajú z ľudskej aktivity na Zemi.


Ďalší objav z vesmíru: Výskumný tím objavil neviditeľnú látku, známu aj ako tmavá hmota, starú 12 miliárd rokov


Odvrátená strana Mesiaca

Tím čínskych astronómov požiadal, aby bola na Mesiac vyslaná flotila satelitov. Tie by zachytávali dlhé rádiové vlny, ktoré pochádzajú z atómov vodíka z obdobia, kedy vznikali prvé hviezdy. Tie sú kľúčové k pochopeniu ranného obdobia vesmíru. Zo Zeme ich ale nie je možné zaznamenať, keďže ich narúšajú rádiové signály, uvádza Vice.

O uskutočnenie misie s názvom „Discovering the Sky at the Longest Wavelenght“ (DSL) požiadal vedec Chen Xuelei z Národného astronomického observatória v Pekingu. Misia je prezívaná aj Hongmeng, podľa prvotnej hmly z čínskej mytológie.

Už v minulosti astronómovia uvažovali o využití Mesiaca ako akéhosi štítu. Doterajšie schémy sa však zameriavali na budovanie jednotiek na jeho odvrátenej strane. Išlo by o mimoriadne drahé projekty, ktoré by sa museli popasovať aj z viacerými technickými problémami ohľadom pristátia a budovania na odvrátenej strane Mesiaca.

vesmír
Počas misie by vedcom slúžil mesiac ako štít (Zdroj: Pexels/Enric Cruz López)

Kľúčovú úlohu by zohrali satelity obiehajúce okolo mesiaca

„Hongmeng kreatívne využíva obežnú dráhu Mesiaca a má možnosť otvoriť nový priestor pre pozorovanie vesmíru s doteraz nevídanými výsledkami a za oveľa nižšiu cenu,“ uviedol Wu Ji, ktorý sa spočiatku na tvorbe projektu podieľal, pre South China Morning Post.

Misia by pozostávala zo šiestich až deviatich satelitov obiehajúcich okolo Mesiaca, ktoré by začali vydávať signály, keď by sa nachádzali na odvrátenej časti obežnej dráhy Mesiaca. Jej súčasťou by bol aj ďalší satelit, ktorý by monitoroval pozície tých ostatných, a v čase, kedy by satelity prechádzali obežnou dráhou bližšie k Zemi, by zaznamenané údaje posielal na Zem. Signály zachytené ktorýmikoľvek dvomi obiehajúcimi satelitmi by sa skombinovali metódou s názvom interferometria a vďaka tomu by sa podarilo získať obraz pozorovaného zdroja.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Cesta do vesmíru bude čoskoro umožnená komukoľvek: Prví pasažieri poletia už o pár mesiacov

Pri takomto procese by Mesiac fungoval ako štít, ktorý by odrazil rádiové signály zo Zeme. Najväčšiu komplikáciu stále predstavuje odfiltrovanie rádiových vĺn z okolitého vesmíru. Rádiový šum zo Slnka, z Jupitera, alebo aj zo zdrojov mimo našej galaxie, je silnejší, než signály, ktorých zachytenie je cieľom misie.

Misia je v pláne už niekoľko rokov

Ako vysvetľuje Chen, pre začiatok bude potrebné, aby jeden z obiehajúcich satelitov meral rádiové spektrum na vyšších vlnových dĺžkach. To pomôže rozlíšiť šumy z prostredia. Astronómovia o realizáciu misie oficiálne požiadali už v roku 2015 a odvtedy vypracovali 5-ročnú štúdiu uskutočniteľnosti.

„Zvážili sme všetky kľúčové technológie a sme si istí vyslaním satelitov na obežnú dráhu Mesiaca,“ uviedol Chen. O schválení misie v najbližších týždňoch rozhodne výberový proces. Ak bude schválená, misia Hongmeng by mala byť na spustenie pripravená v priebehu 3 a pol roka a jej plánované trvanie sú 3 roky.


Poď na náš TikTok a pukneš od smiechu! Nové sketche každý týždeň

Zdroj: hashtag.sk, scmp.com, vice.com
Odporúčame