Ako funguje teleskop Jamesa Webba? Má pravdepodobne menšiu vnútornú pamäť ako tvoj smartfón

Teleskop Jamesa Webba

Teleskop Jamesa Webba (Zdroj: European Space Agency)

#Minulý týždeň sme boli svedkami prvých fotiek teleskopu Jamesa Webba. Celé zariadenie síce stálo 10 miliárd amerických dolárov, no výsledky zaručene stoja za to už teraz. Fotky sú oveľa ostrejšie, detailnejšie a farebne sýtejšie ako z Hubble, ktorý sme používali doteraz. Ako ale celé toto zariadenie funguje a akú má vnútornú pamäť? Možno budeš nemilo prekvapený.


NASA zverejnila prvé fotky z teleskopu Jamesa Webba: Tak ďaleko do vesmíru sme ešte nevideli


Teleskop fotí o dušu každý deň

Aby sme si jedno ujasnili – teleskop nefotí len vtedy, keď dostane pokyn z NASA. On fotí série fotiek každý deň. Všetky ich skladuje na mimoriadne malom, len 68 GB SSD disku, ktorý je dobre chránený pred mrazivými teplotami. Priemerná teplota, v ktorej sa nachádza (viac ako milión kilometrov od Zeme) je -220 °C a okrem toho sa musí chrániť aj pred radiáciou.

Denne teleskop nafotí sériu fotografií o veľkosti cca. 57 GB. Len pre porovnanie, Hubble bol schopný denne fotiť na 1 – 2 GB dát. To ale neznamená, že fotiek je viac, len sú oveľa kvalitnejšie. 3 GB dát si Webbov teleskop vyhradzuje na telemetrické údaje, teda polohu, cestu, činnosť a podobne. Teleskop posiela dáta v štvorhodinových intervaloch.

Kritický prenos dát

Práve prenos týchto dát je najzaujímavejšou, no najťažšou časťou celého procesu. Prenos dát z diaľky 1,4 milióna kilometrov od Zeme sa plánoval dlhé roky. Ide o prvé zariadenie, ktoré na odosielanie dát využíva frekvenčné pásmo Ka s 25,9 GHz kanálom. Rýchlosť prenosu je pri tom 28 Mb/s, v prepočte niečo cez 12 GB za hodinu. To aj optika v Bratislave je rýchlejšia.

Druhá fotka
Druhá fotka z teleskopu (Zdroj: NASA)

Takto sú však prepravované len samotné fotky. Komunikácia prebieha na kanále S s 2,09 GHz kanálom. Rýchlosť prenosu sa líši od 16 Kb/s až po 40 Kb/s. Aj keď ide o skutočne nízke prenosy dát, na posielanie príkazov o veľkosti niekoľkých bajtov je to maximálne dostačujúce.

Ako dlho vydrží fotiť?

Otázkou je, aká je životnosť teleskopu? Hubble nám vydržal pomerne dlho, prvú fotku poslal na Zem ešte v roku 1990. Lenže Hubble sa nachádza na obežne dráhe Zeme, zatiaľ čo Webbov teleskop je od Zeme vzdialený triapolkrát toľko čo Mesiac. A ako sa v nehostinnom prostredí bude dariť ľuďmi vyrobenej technike?

Vedci z NASA odhadujú, že životnosť teleskopu by mala byť najmenej 20 rokov. Aj keď už má za sebou zopár zásahov menšími vesmírnymi telesami, je pripravený vykonávať svoju prácu. Časom sa jeho kapacita zníži zrejme na 60 GB zápisu v dôsledku žiarenia a všeobecného opotrebovania. To však jeho chod zásadne neovplyvní. Ak sa nič závažné nestane, práve samotný opotrebovaný disk by mal byť tým faktorom, ktorý ho napokon vyradí z prevádzky.


Chceš byť nonstop v obraze?

Zdroj: hashtag.sk, dpreview.com, engadget.com
Odporúčame