Cambridge Study ti otvorí obzory o študovaní v zahraničí rovnako ako Tereze: Vstupné testy neboli potrebné, stačilo napísať esej

Camridge

Tereza Zaťková je študentkou ARU v Cambridge. O tom, ako sa jej študuje v zahraničí, ti rozpovie v tomto rozhovore! (Zdroj: TZ)

#Ak si práve otvoril tento článok, zrejme váhaš nad štúdiom v zahraničí. Tvoje sny, túžby, ale aj budúce kroky štúdia však môžeš odhaliť už 7. novembra 2022 na veľtrhu Štúdia bez hraníc, ktoré organizuje skvelý a šikovný kolektív Cambridge Study. Zúčastniť sa ho môžeš osobne, ale aj z pohodlia domova a možno aj na základe tejto príležitosti zistíš, kam by mohli tvoje kroky smerovať.

Cambridge study ti ponúka študijné programy vo Veľkej Británii, Dánsku, Holandsku, Švédsku, Fínsku, Taliansku, Nemecku či Španielsku. Výber je nepochybne pestrý a štúdium podľa nejedného absolventa obohacujúce a plné zážitkov. Tak čo, ostaneš vo svojej komfortnej zóne alebo vykročíš do sveta?

O tom, ako zmenilo štúdium v severnom Anglicku Terezu Zaťkovú, ktorá je študentkou druhého ročníka v odbore Sport and excercise therapy na univerzite Anglia Ruskin v Cambridge, sa dočítaš práve v tomto inšpiratívnom rozhovore!

Tereza, ty študuješ na univerzite v Cambridge. Ako si sa dostala k tejto ponuke a vôbec k myšlienke, že chceš študovať v zahraničí?
Asi už od začiatku strednej školy som mala predstavu o štúdiu v zahraničí. Lákalo ma študovať v cudzom jazyku a nadobudnúť skúsenosť z úplne iného prostredia. Taktiež si myslím, že to otvára dvere v budúcej kariére. A keďže som mala jasné predstavy, vyhľadala som firmy, ktoré takéto štúdium dokážu sprostredkovať.

Cambridge Study
Terezu už od strednej školy lákalo študovať v zahraničí (Zdroj: TZ)

Cambridge study pripravuje už tretí ročník „Štúdia bez hraníc“, v ktorom približuje vzdelávanie na stredných a vysokých školách v zahraničí. Ako takáto burza zahraničných škôl prebieha, a prečo by sa jej, podľa tvojho názoru, študenti mali zúčastniť?
Takéto akcie vždy veľmi veľa dajú. Veľakrát človek nemá tušenia koľko možností má a čo ho osloví dokým to neuvidí/nepočuje sám.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
KVÍZ z hodín literatúry: Budú sa z teba učitelia chytať za hlavu?

Bolo náročné „dostať sa“ na školu v zahraničí? Absolvovala si aj nejaké vstupné testy či prijímačky?
Pre mňa osobne to náročné nebolo. Celú strednú školu som mala výborný prospech, čiže mi nebolo treba ani nijaké vstupné testy. Stačilo len napísať esej, na základe ktorej sa potom univerzita rozhodovala.

Tvoj odbor „Sport and excercise therapy“ by sme mohli preložiť aj ako športová a cvičebná terapia. Ako vyzerá tvoj rozvrh? Máš v ňom aj nejaké špeciálne predmety, ktoré by si pri študovaní tohto odboru na Slovensku nečakala?
Prvý ročník, keďže bol stále ovplyvnený covidom, sme mali 50/50 prezenčne a online, čo mi úplne nevyhovovalo, pretože veľa vecí v mojom odbore je zameraných prakticky. Tento rok mám však prezenčne rozdelené medzi štyri dni (dva dlhé a dva krátke). Máme prednášky, semináre a praktické hodiny.

Predmety sú tu rozdelené do modulov, medzi ktoré patrí aplikovaná fyzioterapia, funkčná rehabilitácia a fyziológia silovo-kondičnej prípravy. Druhý ročník ma baví oveľa viac a najviac prínosná je pre mňa najmä tá praktická zložka výučby.

Cambridge Study
Prakticky zamerané predmety sú jedným z množstva bonusov na Anglia Ruskin univerzite (Zdroj: TZ)

Anglia Ruskin University a jej areál sme mali možnosť vidieť, žiaľ, len na video prehliadke školy. Ako na teba pôsobí také obrovské, no zároveň krásne prostredie univerzity? Vyzerajú rovnako prívetivo aj školské internáty?
ARU má super priestory, dobre vybavené triedy aj špeciálne učebne. Máme slušne zásobenú knižnicu, priestory na študentské aktivity, posilňovňu, kantínu a niekoľko kaviarní. Som veľmi spokojná s priestormi a taktiež polohou univerzity, pretože sa nachádza kúsok od centra mesta.

Internát som si zažila minulý rok a myslím si, že sa to nedá veľmi porovnať s tým, na čo sme zvyknutí na Slovensku. Tento rok som zvolila variant prenájmu bytu, no školský internát je tu pozitívna skúsenosť a určite to odporúčam minimálne pre prvý ročník.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
HOROSKOP na marec ťa postaví zo stoličky: Ryby čaká svadba a toto znamenie? Poriadna nuda!
Anglia Ruskin University
ARU sa môže okrem kvalitnej výučby pýšiť aj nádherným prostredím školy (Zdroj: TZ)

Čo z prostredia a kultúry severného Anglicka pre teba predstavuje najpodstatnejšie rozdiely oproti našej slovenskej mentalite?
Anglicko je veľmi špecifické a odlišné. Ľudia tu nie sú takí vrúcni a zhovorčiví, ale skôr chladní a striedmi (samozrejme česť výnimkám). Najväčší rozdiel tu pociťujem asi v takej prirodzenej bezprostrednosti, ktorá mi tu trochu chýba. No ja mám veľké šťastie, Cambridge je extrémne multikultúrne mesto, takže sa mám možnosť stretnúť so všetkými kultúrami a národnosťami (úsmev).

Cambridge Study
Cambridge je nepochybne krásnym mestom bohatým na kultúru (Zdroj: TZ)

Dočítali sme sa, že škola disponuje aj divadlom, kde si kedykoľvek môžeš pozrieť vystúpenia študentov univerzity. Existujú ešte nejaké iné, netypické voľnočasové aktivity, ktoré škola ponúka?
Škola disponuje mnohými spolkami či už športovými, umeleckými alebo naozaj čisto voľnočasovými, ako napríklad Gaming society alebo Foodie society. Taktiež sa často organizujú rôzne výlety, na ktoré sa dá prihlásiť a máme aj vlastnú Student Union, v rámci ktorej samotní študenti organizujú rôzne akcie.

Keď už sme zmienili tie voľnočasové aktivity. Ako v Cambridge tráviš čas mimo školy? Máš nejakú prácu alebo uprednostňuješ spoznávanie nových priateľov a krás mesta?
Veľa športujem a tento rok aj praxujem. Minulý rok som hrávala prvoligovo basketbal na univerzite a teší ma, že som stále v tejto komunite. Okrem športu taktiež pracujem. Nájsť si tu prácu je naozaj jednoduché a dodáva to človeku veľa sebavedomia a samostatnosti. A samozrejme, že objavujem aj krásy mesta. V mojom prípade však najmä krásy svetových kuchýň, keďže reštaurácii a dobrých podnikov je tu kopec (úsmev).

Cambridge
Šikovná Tereza okrem školy a práce objavuje aj nových priateľov či krásy mesta (Zdroj: TZ)

Je štúdium v zahraničí finančne náročné alebo je to, naopak, len mylná predstava? Dokážu študentom napomôcť štipendiá či iné druhy finančnej pomoci?
Je to určite finančne náročné, no dá sa to zvládnuť. Štipendiá sú úžasná cesta, ako si pomôcť hlavne po Brexite, keď sa situácia pre medzinárodných študentov trochu skomplikovala.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Michaela pracuje pre NASA a vedie simulované misie na Mesiac: Je veľká šanca, že aj inde vo vesmíre je život

Tereza, vedela by si nám ako študentka športu prezradiť, aké športy sú v univerzitnom mestečku Cambridge momentálne populárne?
V rámci univerzity je to najmä basketbal, volejbal, futbal a americký futbal. A inak sa dá nájsť v Cambridge asi všetko. Veslovanie je veľmi populárna záležitosť, cyklistika, futbal, atletika, rugby či netbal…

So štúdiom v zahraničí sa neraz spájajú rôzne benefity. Napríklad, vystúpiš z komfortnej zóny, zdokonalíš sa v miestnom jazyku a spoznáš priateľov na celý život. Čo štúdium v zahraničí prinieslo tebe?
V prvom rade som sa zlepšila v angličtine. Je to veľká zmena, no ja na nej vidím hlavne pozitíva a benefity. Staneš sa sebestačnejším a zorientovanejším. Vďaka novému prostrediu nadobudneš časom sebavedomie a komunikačné skills. Rozšíriš si obzory a spoznáš množstvo nových ľudí, vecí a kultúr. Je toho nespočetne veľa.

Cambridge
Teraza popri štúdiu navštívila aj krásne anglické trhy (Zdroj: TZ)

Komu by si odporúčala Cambridge study?
Myslím si, že je to voľba, ktorou nikto nespraví krok vedľa. Cambridge je naozaj krásne miesto, z ktorého absolútne sála študentská tradícia a atmosféra. Až na typické anglické počasie nemám nič, čo by som tomuto miestu vytkla (úsmev).

Čo by si poradila všetkým študentom, ktorí túžia študovať v zahraničí, no zatiaľ na to nemajú odvahu?
Nebáť sa. Ak nerozhodnosť spočíva čisto v tom, že sa bojíte zmeny alebo nechcete vystúpiť z komfortnej zóny – urobte to. Dá vám to veľmi veľa do života a získate omnoho viac ako len titul.

Ak ťa projekt Štúdium bez hraníc oslovil, svoju bezplatnú vstupenku či viac informácii môžeš nájsť priamo TU!

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame