Študentka Lívia pracovala v Dánsku, odložila si celý zárobok: Zamestnávateľ bol štedrý, zaplatil nám trojdňovú dovolenku v Kodani

Lívia pracovala v Dánsku, na výlete išla do Kodane (Zdroj: Unsplash.com/Morten Hornum)

#Lívia Sirotová je študentka Masmediálnej fakulty v Trnave. Minulé leto sa jej naskytla príležitosť brigádovať v Dánsku. V rozhovore zistíš, aké je to pracovať v jednej z najšťastnejších krajín sveta, koľko financií si so sebou zobrať, ale aj to, akí sú Dáni v skutočnosti ľudia.


Skvelí ľudia, krásne pláže, dobré jedlo a ukradnutý skúter: Toto všetko zažila Eliška počas brigády v Španielsku


Prečo si sa rozhodla pre brigádu v Dánsku? 

Keď som začala uvažovať o práci v zahraničí, nemala som predstavu, do akej krajiny by som chcela ísť. Bol to možno tak trochu osud, že som nakoniec vycestovala do Dánska. Takisto ma veľmi zaujala aj finančná odmena a lokalita, keďže som pracovala na dánskom ostrove.

Bol to náročný proces nájsť si prácu a vybaviť všetky potrebné dokumenty do Dánska?

Nájsť si prácu a vybaviť si potrebné dokumenty nebolo náročné. Životopis v cudzom jazyku je nevyhnutná vec pre prácu v zahraničí, ktorú už v dnešnej dobe má naozaj každý za pár minút pripravenú. Potom nasledujú formality, ako je podpis zmluvy, ktorá sa dá urobiť aj online, takže nič zložité. Pri hľadaní brigády nás potrápilo len ubytovanie, keďže niektorí zamestnávatelia ho poskytovali a iní zas nie.

V akom meste si pracovala a čo bolo náplňou tvojej práce? Ako často si pracovala?

Pracovala som na dánskom ostrove Bornholm v prímorskej časti Arnager v reštaurácii Arnager Rogeri, kde sa pripravovalo hlavne sushi a ryby. Pracovala som v kuchyni, čo obnášalo pripravovať jedlá z menu, sushi na donášku, obsluhovanie hostí a bežné kuchynské práce. Pracovala som 12 – 16 hodín denne 6 dní v týždni. Nikdy som sa ale nesťažovala, práca ma naozaj bavila.

Ako vyzeral tvoj bežný pracovný deň?

Môj pracovný deň začínal vždy o 6:00 ráno, kedy som pripravovala ingrediencie na sushi. Príprava samotného sushi je veľmi zdĺhavá, preto bolo potrebné si všetko nachystať dopredu. O 9:00 sme otvárali reštauráciu, takže sme mali 3 hodiny na prípravu kuchyne a jedál, ktoré je potrebné predpripraviť. Niekedy sme mali aj väčšie akcie, vtedy bolo treba zostavovať špeciálne menu.

Sushi
Takto vyzerá pripravený sushi tanier pre zákazníkov. (Zdroj: Lívia Sirotová)

Letná brigáda v zahraničí si vyžaduje určite aj financie dopredu, koľko by si mal študent pripraviť, aby to v Dánsku zvládol?

Dánsko je krajina, ktorá je finančne náročnejšia. Ja som mala šťastie, že som mala perfektného zamestnávateľa, ktorý mi všetko preplatil. Výhodou Dánska je, že takmer každý zamestnávateľ je takýto. Vážia si svojich zamestnancov a preto sa im snažia ponúknuť čo najviac. Keď spočítam základné životné potreby, tak do tých 500 € na jeden mesiac si myslím, že sa zmestí každý študent, a to už aj s ubytovaním a nejakým spoločenským životom.

Odpoveď, ktorá bude zaujímať asi každého študenta. Oplatilo sa ti to aj po finančnej stránke? Dokázala si si nejaké peniaze ušetriť?

Mala som to šťastie a dokázala som si odložiť celú zarobenú sumu. Náš zamestnávateľ bol naozaj štedrý a dokonca nám zaplatil aj trojdňovú dovolenku v Kodani. Dáni sú ale tiež veľmi živí, spoločenskí a ak máte kamarátov Dánov a budete s nimi tráviť večery v baroch, nebudete stíhať ani po finančnej a ani po spoločenskej stránke.

Mala si pochybnosti ohľadom jazyka? Ako sú na tom Dáni s angličtinou?

Angličtina nikdy nebola moja kamarátka. Niekedy to bolo náročnejšie, inokedy veľmi vtipné, ale dalo sa to ľahko zvládnuť a všetkému porozumieť. Angličtina nie je pre Dánov náročná. Dokonca niektorí z nich vedia rozprávať len anglicky a nie dánsky.

Ak by si mala porovnať brigády u nás na Slovensku a v Dánsku, líšia sa v niečom?

Určite v prístupe k zamestnancom. Dáni si veľmi vážia vašu prácu a chcú byť vašou druhou rodinou. Samozrejme, nie vždy je všetko ružové. Náš zamestnávateľ bol veľmi otvorený a spontánny, čo bolo na jednej strane pozitívum a v určitých situáciách aj negatívum.

Reštaurácia Arnager Rogeri v Dánsku
Reštaurácia Arnager Rogeri v Dánsku, v ktorej sa pripravuje hlavne sushi a rôzne ďalšie pochúťky z rýb. (Zdroj: Lívia Sirotová)

V čom ti táto skúsenosť pomohla?

Odbúrať jazykovú bariéru aj hanblivosť, naučila ma byť viac spontánnou a kopec ďalších vecí. Práca v zahraničí vám môže toho veľa ponúknuť a vy môžete nasávať jazyk, kultúru, spoznať nových ľudí, budovať priateľstvá a podobne.

Stihla si počas práce spoznať aj iné časti Dánska? Aké miesta si vo voľnom čase navštívila?

Počas práce bolo veľmi náročné spoznávať iné časti Dánska, ale ja som sa snažila vidieť a spoznať všetko, čo nám ostrov ponúkal – pláže, skalnaté bralá a taktiež jediný les na ostrove. Keďže ostrov je rovný, najvyšší bod bol len maličký kopec s vojenskou rozhľadňou. Mala som možnosť vidieť aj hlavné mesto Kodaň. Je to mesto, kde ľudia skutočné žijú. Samozrejme, nechýbala Malá morská panna alebo park v tvare hviezdy či Tivoli.

Odporučila by si vyskúšať si brigádu v zahraničí aj ostatným študentom?

Určite by som odporučila sa nebáť spoznávať. Ja som bola tiež na začiatku veľmi skeptická a išla som do zahraničia hlavne kvôli peniazom. Teraz by som chcela ísť do zahraničia hlavne kvôli spoznávaniu. Vďaka práci v zahraničí človek nespozná len krajinu ale aj seba. Je to krok von z našej komfortnej zóny, ale rozhodne stojí za to.

Socha Malej morskej panny v Dánsku
Malá morská panna je jedným z najslávnejších príbehov Hansa Christiana Andersena. Jej socha sa nachádza v hlavnom mesta Dánska – v Kodani. (Zdroj: Canva)

Schooltag, to sú zaujímavo spracované podcasty stredoškolských predmetov, ale aj tipy na učenie.

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame