Zima, bahno aj ostnatý drôt: Zažili sme extrémnu súťaž – zvládol by si ju aj ty?

Spartan Race

Spartan Race ťa preverí po všetkých stránkach (Zdroj: Unsplash/Marc Rafanell Lopez)

#Nepochybujeme o tom, že si počas svojho života už aspoň raz počul o podujatí menom Spartan Race. Ak nemáš rád šport a fyzické výzvy, toto zrejme nebude pre teba. Ak ale rád testuješ, kde sú tvoje limity a nebojíš sa ich prekročiť, myslíme si, že sme našli pre teba priam ideálny event. V tomto článku sa dočítaš:

Čo je Spartan Race?

V skratke ide o preteky, kde musíš absolvovať určitú trasu (minimálne 5 alebo 7,5 km), na ktorej ťa čakajú prekážky rôzneho druhu. Čiže v podstate prekážkový beh v rôznorodom teréne.

Spartan Race vznikol ako „light“ verzia tzv. pretekov smrti Death Race, ktoré museli počas 70 hodín najlepší vyšportovaní odvážlivci absolvovať vo veľmi náročnom teréne. Prvé preteky Spartan Race sa uskutočnili v roku 2010 v americkom Vermonte, za dekádu sa vďaka popularite rozrástli do 45 krajín sveta a konajú sa aj v podobe svetového šampionátu.

Čo však v praxi Spartan Race znamená? Počas pretekov nebudeš len bežať, ale takisto šplhať po lane, prenášať ťažký štrk a kamene, hádzať oštepom, podliezať ostnatý drôt či rúčkovať na hrazde. Sú prekážky, ktoré musíš povinne absolvovať (patria do kategórie jednoduchších, resp. základných), inak preteky pre teba končia.

Sú však aj také, ktoré nezvládne každý. Čo potom? Trest, ktorý pozostáva z 30 burpees. Nevieš, čo je burpee? „Starý dobrý“ angličák, teda cvik, pri ktorom ideš na zem hruďou (hlbšie ako klik), následne sa postavíš a okoreníš to skokom (ideálne s výskokom). Je to férová daň za to, že nezvládneš danú prekážku, ale ver či nie, keď sa ti to stane piaty alebo šiesty raz, tak ten počet urobených burpees poriadne cítiš.

Kde sa beží?

Nezabúdaj na to, že celé preteky chceš absolvovať za čo najnižší čas a neraz bežíš v lese, kde ťa môžu čakať (a budú čakať) opakované stúpania a klesania. Spartan Race je naozaj komplexná záležitosť a nezáleží na tom, či chodíš do gymu, či si CrossFiter, profesionálny športovec, alebo jednoducho rád behávaš. Nikto nevie všetko a každý má na čom pracovať, s tým práve počíta Spartan.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Počul si už o skutočnej bráne do pekla? Horí už 50 rokov a zostáva záhadou

Úrovne Spartan Race

Sú tri  hlavné kategórie pretekov – Sprint, Super a Beast (dokonca existuje aj verzia pre deti či ďalšie upravené verzie). Jednotlivé úrovne sa delia podľa vzdialenosti, ktorú musíš prejsť, podľa počtu prekážok a ich náročnosti. Taktiež, ak neurobíš prekážku na Sprinte a nahradíš ju burpees, je dosť reálne, že na Beaste už bude povinnou.

Ak by si mal chuť urobiť všetky tri kategórie počas jedného víkendu, volá sa to Trifecta. Keď ich zvládneš, podarí sa ti získať skutočne úžasnú pamätnú trojitú medailu. Ak však nemáš nijaké pretekárske ambície skončiť v TOP 10 alebo TOP 20, tak ti odporúčame sústrediť sa hlavne na seba. Nastav si tempo a skús si urobiť „pohodu“. Koniec koncov, si to ty verzus ty sám, nezápolíš s nejakým účastníkom, ktorý tam prišiel trebárs po desiaty raz. 

Spartan Race po prvýkrát

Osobne som zatiaľ Spartan Race absolvoval iba raz v živote. Bolo to v lete 2019 na Kubínskej holi. Priznám sa, úplne som si neuvedomoval, do čoho idem, i keď som mal informácie od známych a priateľov, ktorí už na tomto podujatí štartovali.

Pravdou ale je, že kým preteky nezačnú a nie si priamo v teréne, nepochopíš, o čom to je. Prvé prekážky, prvé komplikácie, prvé angličáky. Je čisto na tebe, ako na to zareaguješ. Nám Spartan Race skomplikoval fakt, že počas celého víkendu pršalo, a teda niektoré prekážky boli ešte komplikovanejšie ako zvyčajne a ľudia do cieľa prichádzali, akoby si dopriali poriadny bahenný kúpeľ.

Ako si vybrať preteky?

Celé je to ale o tom, ako sa nastavíš, Spartan Race sa však rozhodne dá absolvovať. Nie je to nič nemožné. Ak si však príliš neveríš, skús na úvod lokalitu, kde je rovinka, ako napríklad Šamorín. V horách to má ale špeciálnu príchuť, i keď do veľkej miery všetko závisí od toho, ako si na tom po fyzickej a psychickej stránke.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Xiaomi ide do predvianočnej sezóny s modelmi 13T Pro a 13T: Prekvapia pomerom výbavy a ceny

Ako sa pripraviť?

Osobne si myslím, že kondička na Spartan Race sa dá natrénovať. Skombinoval by som behy v horách, celkovo turistiku s tréningom v gyme zameraným predovšetkým na vlastné telo a budovanie sily. Potrebuješ silné ruky, silné nohy, dobrý core, čiže jadro tela (tvoria ho brušné svaly, bedrové svaly, panvové dno a pod.) a k tomu kondíciu a výdrž. 

S odstupom času si myslím, že som počas Spartan Race na Kubínskej holi nemal všetko natrénované tak, ako by bolo vhodné. Ale hoci som sa v určitých momentoch vytrápil, dokázal som preteky dokončiť. Kríza prišla, problémy tiež, angličákov som urobil požehnane, ale pocit v cieli bol na nezaplatenie. Dokážeš sám sebe, že vieš posunúť svoje limity a ísť mimo komfortnej zóny.

Druhé preteky v živote

Pôvodne som si myslel, že ma na tento event už nikto nikdy nedostane, ale v priebehu rokov sa môj názor pozmenil. A tak sa aj stalo. Skutočne som sa po štyroch rokoch opäť odhodlal na Spartan Race, tentokrát vo Valčianskej doline. Počasie ma dobehlo aj v tomto prípade, jediný daždivý a chladný víkend za dlhšie obdobie vyšiel na dátum pretekov. Povieš si však, že asi to tak má byť a neriešiš to.

Približne 6,7 kilometra trate a 24 prekážok ma preverilo po všetkých stránkach. Môžem ale konštatovať, že očakávania sa naplnili. Naozaj som s pretekmi, vzhľadom na tréningový proces, ktorý momentálne podstupujem (najmä prostredníctvom CrossFitu), nemal väčší problém. Zlepšil som sa na trati, na prekážkach aj v celkovom čase.

Je na mieste napísať, že medzi úlohami bolo brodenie sa potokom, plávanie cez jazero (to na konci septembra nebolo úplne najpríjemnejšie) či prechod popod ostatný drôt, takisto v potoku.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Mimo sietí: Tomáš prenajíma off grid chatu, kde zažiješ skutočné dobrodružstvo

Tipy, ako to lepšie zvládnuť

Pred Spartan Race je dobré pozitívne sa naladiť v mysli, prispôsobiť tomu spánok, regeneráciu či stravu. Nezabúdať na dlhodobý tréning a to, aby si na tom bol aspoň na určitej úrovni po kondičnej aj silovej stránke. Ja môžem úprimne povedať, že druhý Spartan Race mi vo všetkom chutil omnoho viac ako ten prvý. Základy ale ostávajú nemenné, netreba sa báť a treba mať potrebný kus odvahy, aby si do toho išiel.

Zároveň nezabúdaj na to, že prvoradé je zdravie, pretože klzký povrch a daždivé počasie môžu priniesť nepekné zranenia. Bolo príjemné sa vrátiť na tento typ podujatia a zistiť u samého seba, či je progres, o ktorý sa snažím, reálnou záležitosťou. Podobným spôsobom to koniec koncov môžeš urobiť aj ty. Vieš s tým potom ďalej pracovať a môže to byť pre teba devízou. 

Hlavne sa neboj!

Dôležité však je, že sa netreba báť. Uvedom si, že prinajhoršom môžeš odstúpiť. Ak ťa však láka Spartan Race choď do toho. Minimálne získaš fantastickú skúsenosť, uvedomíš si, na čo máš a na čo nie, kde sú tvoje limity a čo možno do budúcna zlepšiť. Zaujme ťa aj komunita ľudí, niektorí sú sólisti a idú sami za seba, ale väčšina je prajná, priateľská a počas pretekov ti neváha aj pomôcť.

Termíny a všetko podstatné o Spartan Race nájdeš na tomto odkaze. Ja si osobne myslím, že ak na sebe fyzicky pracuješ a zdokonaľuješ sa po športovej a mentálnej stránke, neexistuje dôvod, prečo by si to nemal vyskúšať aspoň raz v živote. Nenadarmo sa hovorí, že tie najväčšie momenty a udalosti našich životov čakajú mimo našej komfortnej zóny.

Držím ti palce! 

Už si absolvoval Spartan Race? Čo na to hovoríš?

Sleduj náš Instagram

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame