Mimo sietí: Tomáš prenajíma off grid chatu, kde zažiješ skutočné dobrodružstvo

off grid chata hniezdo pinky

Hniezdo Pinky je útulnou off-grid chatou v krásnom prostredí uprostred prírody (Zdroj: Tomáš Pinka)

#Leto je v plnom prúde a možno si aj ty rozmýšľal nad tým, že by si aspoň na víkend rád odišiel z mesta, povedzme, niekde do prírody. Ale kde? Stanovanie nie je pre každého, mnoho ľudí viac ocení napríklad pohodlnú chatku v peknom prostredí.

Mestský smog nás čoraz viac núti hľadať podobné miesta, no len málokedy o nejakom konkrétnom mieste vieme. My ti dnes prinášame rozhovor s Tomášom Pinkom, ktorý stojí za projektom Hniezdo Pinky. Ide o luxusnú off grid chatu v krásnom lesnom prostredí, ktorá určite uspokojí aj náročných hostí.

Ako vznikol nápad off grid chaty? Inšpiroval si sa konceptom zo zahraničia alebo nejakou existujúcou chatou na Slovensku?
Všetko to začalo tým, že som hľadal miesto, kde by som mohol postaviť saunu. Na tichom a pokojnom mieste. Niekde v súkromí. Ideálne v lese. Postupne som začal objavovať miesta v okolí, kde bývam, až mi prišla do cesty táto chata. Bola to láska na prvý pohľad.

Koncept je jednoduchý, Hniezdo Pinky je áčková rekreačná chata. Keďže je v „v strede“ lesa, tak je mimo inžinierskych sietí, ako sú voda, elektrina, plyn, kanalizácia. Keďže na chate potrebujeme svietiť, vyrábame si vlastnú elektrickú energiu pomocou fotovoltických panelov, ktorú ukladáme do bateriek. Vodu máme vlastnú zo 40-metrovej studne a ukladáme ju do 150-litrovej expanznej nádrže. Telefónny signál v chate nie je. V okolí chaty sa ale dá nájsť.

Kto chatu navrhoval? Je za tým práca architekta, alebo je chata výsledkom tvojej predstavy?
Je to existujúca chata, ktorá má typickú áčkovú siluetu. Takýto typ rekreačného ubytovania bol obľúbený v 70. rokoch, keď bola postavená aj naša chata. Išlo o veľmi jednoduché a efektívne stavby.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Chystáš sa na Lovestream festival? Navštív tento stánok a môžeš vyhrať smartfón a hodinky!

Riešil si nejaké veci ohľadom výstavby aj svojpomocne?
Chatu sme kúpili prerobenú. Rekonštrukcia prebehla pred piatimi rokmi. Pôvodný majiteľ si dal záležať na materiáloch a všetko spravil poctivo a s citom. Nemyslím si, že sám by som to spravil lepšie.

Saunu som navrhol a postavil s pomocou kamaráta Dušana. Na mieste, kde stojí teraz sauna, bol predtým prístrešok na drevo. Sauna kopíruje pôvodný pôdorys toho prístrešku a je postavená z materiálov prístrešku. Úplne do toho prostredia zapadá a vôbec nenarúša dominantnosť chaty.

Chata má Áčkovú siluetu a je postavená z kvalitného materiálu (Zdroj: Tomáš Pinka)

Čo presne znamená pojem „off grid“?
Off-grid je typ chaty, ktorá nie je pripojená na verejné siete, ako je elektrická sieť, vodovodná alebo kanalizačná sieť. Tento druh chaty je navrhnutý tak, aby bol čo najviac nezávislý na mestských službách a energiách. Namiesto toho využíva alternatívne spôsoby získavania energie a zásobovania vodou.

Off-grid chata je obľúbená u tých, ktorí hľadajú únik v prírode a chcú žiť ekologickejším spôsobom. Tieto chaty však vyžadujú starostlivé plánovanie a investície, najmä pokiaľ ide o obnoviteľné zdroje energie a infraštruktúru pre zásobovanie vodou a elektriku. Pre niektorých ľudí však môžu byť skvelým spôsobom, ako si oddýchnuť od rušného mestského života a zažiť jedinečný kontakt s prírodou.

Na stránke Airbnb sa píše, že príchod aj ubytovanie sú samoobslužné. Čo to znamená v praxi?
Podľa vlastných skúseností viem, že sú ľudia, ktorí vyhľadávajú oddych, uprednostňujú čo najmenej kontaktu s novými ľuďmi. Všetko je nastavené tak, že do osobného kontaktu s hosťami neprídeme. Je to veľmi slobodné a flexibilné. Ja nemusím čakať na hostí a otvárať im bránu chaty a oni sa nemusia ponáhľať, aby prišli v presne dohodnutý čas.

Chata vraj ponúka digitálny detox. Znamená to, že ubytovaní hostia nemajú absolútne k dispozícii pripojenie na internet?
Žiadny internet. Telefónny signál v chate nie je. Samozrejme, je to voľba človeka, ktorý tam príde. Ak potrebuje, vie si v okolí chaty telefónny signál nájsť.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
TEST bezkofeínovej kávy: Vhodná náhrada za tú klasickú, ktorá však skutočne chutila ako káva?

Na čo sa musia hostia pripraviť? Čo ich môže prekvapiť v porovnaní s konvenčným rekreačným ubytovaním na klasickej chate?
Ticho. Paradoxne najviac rušivý „element“ pre človeka, ktorý žije v meste. Tiež drobní neohlásení návštevníci. V lese žije veľa tvorov, zvierat, hmyzu a vtákov. Malé zvieratká a hmyz si však do chaty cestu občas nájdu. Obzvlášť mravce a pavúky. Občas príde zopár mravcov na návštevu. Ak nájdu nejaké jedlo na stole, tak hneď utekajú zavolať  kamošov na pomoc, aby si ho odniesli.

Ďalej je tu istý diskomfort. Osprchovať sa dá v exteriérovej solárnej sprche. Záchod je suchý, ale vo veľmi dobrej kondícii. Toto však môže človeka trošku vytrhnúť zo stereotypu bežných dní. Na žiadnu z týchto vecí sa ale naši návštevníci nesťažujú.

Interiér chaty uspokojí aj náročných hostí (Zdroj: Tomáš Pinka)

Aké máš zatiaľ odozvy? Čo zaujímavé si sa od svojich hostí dozvedel?
Zatiaľ máme, našťastie len pozitívnu spätnú väzbu.

Ďakujeme! Úžasné miesto, skvelá chata!!! Prostredie tip-top sauna a kaďa obrovské plusy. Cítili sme sa veľmi príjemne! A ticho … keď zaspia deti 🙂 Ešte aj knihami ste sa trafili do nášho gusta. Nechce sa nám odísť. Určite by sme sa radi opäť vrátili!
Ubytovaní hostia

V ktorom ročnom období je návštevnosť najvyššia? Kedy by si záujemcom odporučil, aby ju navštívili, ty?
Samozrejme, že leto je obdobím, kedy je o chatu najväčší záujem. Ja by som určite odporučil jeseň, pretože les je pestro sfarbený, počasie stabilnejšie a rastú hríby, ktorých v okolí chaty nájdete neúrekom. Je to aj obdobie, keď je chladnejšie počasie, čo je vynikajúce pre chvíle strávené v saune alebo horúcej kadi, ktorú na pozemku chaty máme.

 

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Príspevok, ktorý zdieľa Hniezdo Pinky (@hniezdopinky)

Čo všetko zahŕňa starostlivosť o chatu a kto to všetko má na starosti? Robíš to všetko sám?
Áno, veľkú časť robím sám. Nastavil som si to tak, že je to súčasť môjho pracovného času. Posledných 15 rokov som trávil prácou za počítačom, takže teraz som veľmi rád, že som sa mohol postaviť zo stoličky. Chatu pre každého hosťa pripravujem spolu s mojou ženou alebo kamarátkou, ktorá nám pomáha s upratovaním, keď žena nemôže. Nechceme prísť o kontakt s chatou a taktiež mi záleží na tom, aby bolo všetko pre prichádzajúcich návštevníkov nášho hniezda tip-top :)

Čo zaujímavé môže návštevník vidieť v okolí?
Veľkým zážitkom je len tak byť na pozemku chaty. Vnímať moment prítomného okamihu, ktorý je tam úžasný. Uvidieť nočnú skutočne takú, aká je. Hviezdy. Žiadny svetelný smog. Ak príde na chatu dobrodruh, tak v blízkosti nájde turistickú cestu, pomocou ktorej sa dá ísť buď pešo alebo na bicykli, a môže sa ísť okúpať na tajch v Banskej Štiavnici.

Ak príde na chatu vášnivý hubár, v okolí dokáže nazbierať životné „úlovky“, ktoré si vie na chate vysušiť a zobrať domov. V blízkosti chaty je aj malý rybník, romantické miesto, kde si človek môže posedieť a obklopený prírodou len tak relaxovať.

Musíme vám poďakovať za krásny víkend strávený vďaka vám. Obdiv musíme obrátiť na to, ako sme si poriadne oddýchli od všetkých technických vymožeností, aj keď sme nečakali, koľko úsilia musíme vynaložiť, aby sme si dali rannú kávu :D Ten horský welness je proste úžasný. Úžasné bolo aj občerstvenie, čo ste nám nechali, a domáci lekvárik – mňam. Ďakujeme. Je to tu nádherné!
Ubytovaní hostia

A čo domáce zvieratá? Môžu si hostia so sebou priniesť aj domácich miláčikov?
Veľa hostí si so sebou nosí psíkov. Pretože k nám môžu. Celý pozemok je oplotený, žiadne veľké zvieratko sa do hniezda nedostane. V našom Hniezde sa však môžete cítiť bezpečne.

Sleduj náš Instagram

 

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame