Účinné triky, ako sa ochrániť pred sledovaním cez webkameru: Prelepiť ju páskou nemusí stačiť

Webkamera na počítači

Webkamera na počítači (Zdroj: Unsplash.com/Waldemar Brandt)

#Každý notebook či smartfón má už dnes zabudovanú webkameru, cez ktorú sa zúčastňujeme internetových hovorov, odomykáme zariadenie, fotíme sa, platíme a podobne. Takáto funkcia má však aj temnejšiu stránku, ktorú hackeri vedia využiť a tou je sledovanie pokojne aj z druhej strany sveta.


Bitcoin padá, konflikt na Ukrajine kryptomenám ubližuje: Aj túto krízu však prežijú, hovorí odborník


Zuckerberg vyvolal ošiaľ

Nebolo to tak dávno, čo sa na internet dostala fotografia Marka Zuckerberga, aktuálneho CEO spoločnosti Meta. Na nej sme si mohli všimnúť Markov MacBook, na ktorom pracuje a pozornému oku neušlo, že má prelepenú webkameru kúskom pásky.

Apple sa vtedy chytil problematiky a varoval svojich užívateľov, že prelepovanie Retina displejov môže panely poškodiť. Vraj môžeš okrem prelepenia kamery zakryť aj senzory pre automatický jas a technológiu True Tone. Mnohí sa tohto upozornenia určite chytili. Praktickejšie je podľa Apple sledovať senzor vedľa webky – ak svieti, je zapnutá, ak nesvieti, je vypnutá.

Navyše Markov notebook nemal zakrytú len webkameru, ale aj výstup pre mikrofón. Ak to robí riaditeľ Facebooku a Instagramu, asi na tom niečo bude. Nie je to síce estetické, ale je to zrejme praktické.

Fyzická krytka pre webkameru
Fyzická krytka pre webkameru (Zdroj: HP)

Čo robiť, aby nás nesledovali?

Možno lepšiu otázkou by bolo, či majú vôbec hackeri záujem zapadnúť tvoj počítať? Chápeme, že vedieť informácie z Markovho notebooku je lákavé pre nejedného z nich. Stačí, aby si sa na internete podelil s atraktívnou výhrou, často cestoval alebo ukazoval svoj najnovší iPhone. Vtedy vedia, že prázdne bankové konto určite nemáš.

Ak si nechceš nevkusne prelepovať webkameru lepiacou páskou, čo aj tak nemusí vždy pomôcť vyriešiť problém, vyskúšaj niektoré z našich trikov. Indikátor so svetlom je síce pekné mať, no deaktivovať túto funkciu je veľmi jednoduché a hackeri to urobia ako prvú vec.

  • Nemaj notebook zbytočne otvorený, keď na ňom nepracuješ. Lepšie je ho zaklapnúť alebo aspoň uspať.
  • Istotou je aj kvalitný antivírus. Bezplatné verzie nemusia mať niektoré dôležité opatrenia a sú ľahšie nabúrateľné.
  • V systéme si nastav, ktoré aplikácie môžu používať zapnutú webkameru a mikrofón a ktoré nie. Ak používaš Google Chrome, vieš si túto funkciou nastaviť na jednotlivých weboch separátne.
  • Over si, či máš zapnutý firewall.
  • Pri sťahovaní obsahu z internetu si over, že je web dôveryhodný. Stačí kliknúť na zámok vedľa webstránky.
  • Pred kúpou notebooku zváž, či nie je lepšie zvoliť model s fyzickou krytkou kamery. Namiesto pásky tak pohneš krytkou, ktorá vie webku zakryť, ak ju nepoužívaš.
  • Ak vlastníš počítať a webkameru máš separátne od monitoru, vypoj ju, keď ju nepoužívaš.

Ako sa brániš pred sledovaním cez webku ty? Podeľ sa s nami o svoje triky.


Chceš byť nonstop v obraze?

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame