Bitcoin padá, konflikt na Ukrajine kryptomenám ubližuje: Aj túto krízu však prežijú, hovorí odborník

Bitcoin minca

Prečo bitcoin stále padá a ako ho ovplyvnila vojna na Ukrajine? (Zdroj: Unsplash.com/Michael Förtsch)

#Peniaze zohrávajú vo vojnách kľúčovú úlohu. Pri tej medzi Ruskom a Ukrajinou ide o prvý konflikt, v ktorom môžu zásadne zamiešať kartami aj kryptomeny.


Kryptomeny klesajú raketovým tempom: Prečo by to pre nás všetkých mala byť dobrá správa?


Vojnové zóny sú miesta, odkiaľ ťažko dostať peniaze. Keď Rusko 24. februára začalo svoju „špeciálnu vojenskú operáciu“, ukrajinský prezident vyhlásil stanné právo. Centrálna banka pozastavila väčšinu obchodov s menami a zmrazila oficiálny výmenný kurz hrivny. Zakázala aj digitálne prevody peňazí.

Ukrajinci masívne vyberali hotovosť, čo spôsobilo prudký pád hodnoty hrivny, bankovým prevodom trvalo niekoľko dní, kým dorazili do krajiny určenia a Wise, cezhraničná platobná spoločnosť, vtedy znížila strop pre prevody na Ukrajinu zo 14-tisíc dolárov na smiešnych 200.

Potreba posielať peniaze, a to rýchlo, však rástla, a tak sa Ukrajina rozhodla pre prelomové riešenie, ktorého súčasťou sa stali aj kryptomeny. V záplave správ vtedy vyšumela informácia o tom, ako Elon Musk pre Ukrajinu zapol svoj satelitný internetový systém Starlink zdarma — a spoločne s krypto-trhom tak pomohol ukrajinskej vláde, organizáciam aj občanom pokračovať v účasti na rýchlych finančných transakciách.

Iba dva dni po začiatku invázie ukrajinská vláda zverejnila adresy svojich bitcoinových, ethereových a tetherových peňaženiek. Aktuálne prijíma dary už v desiatkach kryptomien, v čase písania tohto článku mala k dispozícii aktíva v hodnote viac ako 90 miliónov eur.

Tieto dary boli právom vychvaľované ako dobrý nápad, ako krypto-aktíva šikovne využiť.

Ukrajinská vlajka
Konflikt na Ukrajine ovplyvnili rôzne oblasti, vrátane financií a tiež kryptomien (Zdroj: Unsplash.com, Max Kukurudziak)

Lenže nie je to také jednoduché

Rusko čelí bezprecedentnej sérii medzinárodných sankcií, ktoré tvrdo dopadajú na jeho ekonomiku. Vydavatelia kariet ako Visa či Mastercard (ale napríklad aj služba PayPal) zatvorili všetky služby pre jednotlivcov aj inštitúcie pridružené k tejto krajine.

Kryptomeny sa tak stali kritickým nástrojom aj pre bežných Rusov a otázka, či môžu ruskí oligarchovia alebo aj samotný štát krypto zneužiť napríklad aj na obídenie sankcií, bola právom na mieste.

Pripomeňme ale, že transakcie s najdostupnejšími a najobchodovateľnejšími krypto-aktívami (bitcoin a ether) sú permanentne zaznamenávané a verejné. Všetky aktíva použité na kriminálne alebo iné neetické aktivity možno vystopovať, dokonca získať späť. Systém však nie je dokonalý a vlády naň nemajú taký dosah, aký by si priali.

Ozbrojený konflikt u našich susedov stále zúri a záujem krajín o reguláciu kryptomien nebol nikdy taký naliehavý. Z tohto pohľadu bude súčasná digitálna vojna medzi Ukrajinou a Ruskom pravdepodobne slúžiť ako katalyzátor na urýchlenie regulácie inak anarchického sveta kryptomien.

Ako vojna ovplyvnila (a ešte ovplyvní) krypto-trh

„S postupným prepadom akcií v dôsledku sankcií proti Rusku sa odlivu kapitálu nevyhol ani krypto-trh,“ hovorí Dávid Kokavec, zakladateľ portálu kryptotrejder.sk. Dodáva, že hoci sme svedkami prepadu bitcoinu pod magickú hranicu 30-tisíc dolárov za mincu, zbierky v kryptomenách Ukrajincom jednoznačne pomohli. „Je jednoduchšie odísť z krajiny s krypto-peňaženkou než s hmotným majetkom, hotovosťou či zlatom.“

„Hodnota bitcoinu je zatiaľ stále závislá na vývoji akciového trhu. Ten zohľadňuje samozrejme aj vojnu, a tak je tu riziko nepriaznivého vývoja,“ pokračuje Kokavec, ktorý si vie predstaviť, že sa v budúcnosti kontinuita kopírovania krypta od akcií a indexov pretrhne. „V blízkej budúcnosti nás bude zaujímať politika centrálnych bánk a, samozrejme, aj vývoj situácie na Ukrajine. Z dlhodobého hľadiska si však nemyslím, že konflikt na Ukrajine bude negatívnym fundamentom pre bitcoin. Kryptomeny vznikli preto, aby mali ľudia možnosť operovať s financiami, aj keď by napríklad nefungovali banky. Svet sa digitalizuje a pokiaľ nedôjde k nejakej málo pravdepodobnej katastrofe, napríklad dlhodobému výpadku internetu, bitcoin aj ďalšie kryptomeny túto krízu prežijú.“

Ukrajinský plot
Zdroj: Unsplash,com/Tina Harung

Chceš byť nonstop v obraze?

Zdroj: Hashtag.sk
Odporúčame