Robí ti problém ranné vstávanie? Staň sa ranným vtáčaťom už za pár dní a stíhaj omnoho viac, než doteraz!

Ak si privstaneš čo i len o hodinku, získaš bonusový čas, za ktorý budeš na konci dňa vďačný (Zdroj: Freepik/freepik)

#Bolo ti od detstva vštepované, že byť ranným vtáčaťom je povinnosť? Niečo na tom bude. Včasné ranné vstávanie prináša so sebou množstvo benefitov – si viac sústredený, odolávaš rozruchu a stresu, či si viac produktívny… Ak chceš stíhať plniť povinnosti svojho nabitého diáru, postačí ti k tomu, ak sa zobudíš skôr. Nielen, že stihneš všetky povinnosti, ale zostane ti aj priestor pre voľnočasové vyžitie!

Základom je ráno

Zobúdzaš sa plný síl, energie a optimizmu. Až keď ťa pohltí rutina bežného dňa, uvedomíš si, že opäť nestíhaš. Urči si hneď ráno priority dnešného dňa – sú veci, ktoré počkajú? Tak ich vyrieš neskôr!

Tak tvoj deň zahlcujú „zbytočnosti“, vyrušuje ťa to, znižuje ti to produktivitu, a koniec – koncov sa na dané povinnosti ani nedokážeš sústrediť tak, ako by si chcel. Ak si privstaneš čo i len o hodinku, získaš bonusový čas, za ktorý budeš na konci dňa vďačný.

Vnímaj to ako nový návyk

Podľa odborníkov z University College v Londýne, ktorý skúmali dobu trvania vytvorenia si nového návyku vieme, že tento proces sa dokáže u ľudí vyformovať spravidla v dobre okolo 60 dní. Podľa jedného z výskumníkov, R. Sharmu, je to možné vďaka javu zvanému neuroplasticita, čo je zjednodušene povedané proces prispôsobovania sa neurónov v mozgu.

Je to o pevnej vôli

Tento nový návyk ťa už v prvých dňoch naučí ako fungovať. Trénovanie skorého vstávania je produktom silnej vôle, čím vlastne prispievaš k formovaniu neurónových sietí v mozgu. Tvoj mozog sa tak musí prispôsobiť, a časom sa preň stane skoré vstávanie automatické.

Pokiaľ však k tomu dôjde, potrebuješ pevnú vôľu. Jasné, nie je to jednoduché, ale podľa vedcov bude ranné vstávanie každý razom čoraz ľahšie a príjemnejšie…

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Aj seriály môžu mať pre teba edukatívny nádych: Ktoré seriálové postavy sa oplatí počúvať, a brať ako koučov?

Skupinový zvyk?

Aj tento zvyk (podobne ako aj pri cvičení) sa ti bude ľahšie dodržiavať, ak v tom nebudeš sám. Zapoj niekoho ďalšieho, kto by rád začal vstávať ráno o niečo skôr. Oslov kamošov, súrodencov, kohokoľvek…

Ak nikoho takéhoto v okolí nemáš, skús sa pripojiť k niekomu, kto už ranné vtáča je. Namotivuje ťa ku kroku zotrvať. Vzájomná motivácia je tá najlepšia podpora, ktorú si môžeš dopriať.

Plánuj, plánuj, plánuj!

Vizuálne plánovanie je alfou a omegou! Aj podľa Sharma je dobré, ak si svoje plány a povinnosti značíš do diára alebo denníka. Aj tie, že chceš vstať zajtra o piatej! Má to byť ďalšou z pomôcok na tvojej ceste za „novým ja“.

Ideálne je, ak si nájdeš čas aspoň raz za týždeň (napríklad v nedeľu) a rozpíšeš si povinnosti, ktoré ťa nasledujúci týždeň čakajú. Budeš tak vedieť odhadnúť aj to, koľko krát v týždni si môžeš dovoliť pospať si o niečo dlhšie.

Neboj sa zlyhania

Ani v tomto prípade sa neboj zlyhania. Nerob vedu z toho, že sa ti v jeden deň z týždňa nepodarilo ranné vstávanie splniť. Dovoľ si zlyhať, aby si sa naučil tie správne kroky na ceste za dokonalosťou!

Oklam svoj mozog

Ako sme už vyššie spomínali, je potrebné využívať pomôcky, s ktorými novú rutinu ľahšie zvládneš. Nastav si svoje hodiny o niečo skôr, zmätieš svoj mozog. Ak máš hodiny posunuté čo i len o 15 minút napred, budeš pozitívne prekvapený, že zrazu chodíš všade načas.

Dôležité je, aby si porazil sám seba. Keď už si zaužívaš skoré ranné vstávanie, nebude to tak náročné ako na začiatku. Usporenú energiu potom môžeš pretaviť do iných činností, čím si zvýšiš aj svoju dennú produktivitu!

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Nový zvyk za 21 dní? Podľa najnovšej štúdie to také jednoduché nie je

 

Sleduj nás aj na TikToku

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame