Nový zvyk za 21 dní? Podľa najnovšej štúdie to také jednoduché nie je

žena s činkami

Najnovšia štúdia ukazuje, že na overené časové údaje pri vytváraní nových zvykov sa netreba spoliehať (Zdroj: Pexels/Andrea Piacquadio)

#Koľkokrát si si už povedal, že od zajtra konečne začneš cvičiť, zdravšie jesť, alebo napríklad začneš chodiť skôr spávať? A ako dlho ti to vydržalo? Možno si už počul, že na vytvorenie nového návyku ti postačí 21 dní. To, že sa nevzdáš hneď v priebehu prvých troch týždňov, je samozrejme fajn, no podľa štúdie, o ktorej informuje Science alert, si nový zvyk si za tento čas vybuduješ len ťažko.

Na posilňovňu si len tak nezvykáme

Všeobecné presvedčenie o tom, že na vybudovanie zvyku stačí 21 dní, vychádza z knihy, ktorú v roku 1960 vydal plastický chirurg Maxwell Maltz. Ten  k tomuto číslu prišiel pozorovaním času, za ktorý si jeho pacienti zvykli na svoj nový výzor. Hoci to len ťažko môžeme porovnávať s cielenými zmenami správania, veľa ľudí tomuto tvrdeniu verí dodnes. Jeho pravdivosť sa však rozhodli overiť vedci z univerzít v Chicagu a Pensylvánii a ich zistenia mnohých nepotešia.

Nie je zvyk ako zvyk a asi ťa teda neprekvapí, že vypestovať si rôzne návyky trvá aj rôzne dlho. Vedci v rámci štúdie skúmali dáta od 30 000 návštevníkov posilňovne a  od 3 000 zdravotníckych pracovníkov. Ukázalo sa, že zamestnancom v nemocnici stačí pár týždňov na to, aby sa pre nich stalo rutinou pravidelné umývanie rúk, no s návštevami posilňovne to až také jednoduché nebolo. To, aby sa z pravidelného cvičenia stal skutočne zvyk, totiž trvalo v priemere pol roka.

„Napriek populárnemu presvedčeniu o magickom počte dní potrebných na vytvorenie návyku, sme zistili, že bežne trvá celé mesiace, kým sa stanú zvykom návštevy posilňovne, no na navyknutie si na umývanie v rúk nemocnici stačí niekoľko týždňov,“ uvádza sa v štúdii.

umývadlo a ruky
Na pravidelné umývanie rúk si zvykneme, pochopiteľne, oveľa skôr, ako na návštevu posilňovne (Zdroj: Pexels/Jenny K.)

Individuálne rozdiely

Zvyky, či už dobré alebo zlé, môžu významne vplývať na naše zdravie a pohodu. Nie je teda žiadnym prekvapením, že psychológovia sa im snažia porozumieť už dlho. Aj napriek tomu sa však doteraz uskutočnilo len málo štúdií zameraných na formovanie návykov v skutočnom svete, mimo laboratórneho prostredia.

Jedna taká prebehla aj v roku 2009 a bola zameraná na každodenné činnosti ako raňajkovanie čo varenie. Z nej vyplynulo, že návyk sa z nich stane v priemere po dvoch mesiacoch. Medzi údajmi od jednotlivých účastníkov však boli výrazné rozdiely. Zatiaľ čo niekto si návyk dokázal vybudovať už za 18 dní, ďalší ich potreboval až 254.

V tejto štúdii z roku 2009 účastníci svoje schopnosti budovania zvykov hodnotili sami pomocou dotazníka. V tej najnovšej účastníci len zaznamenali každé umytie rúk či návštevu posilňovne a tieto dáta následne analyzovali vedci.

Veľké časové medzery sa nevyplácajú

 Okrem iného sa im podarilo zistiť aj to, že do posilňovne vždy v rovnaký deň v týždni chodili 2 tretiny účastníkov, pričom najpopulárnejšími dňami boli pondelky a utorky. Ukázalo sa tiež, že presný čas návštevy nezohrával žiadnu úlohu, a že čím dlhšie účastník v posilňovni nebol, tým menšia bola šanca, že sa do nej ešte vráti.

Výsledkom štúdie bolo to, že doba potrebná na budovanie návykov závisí od každého jednotlivca, ale aj od konkrétneho návyku. Je teda možné, že niektoré zvyky si dokážeš vytvoriť aj počas 21 dní, no vo väčšine prípadov si to bude vyžadovať trochu viac trpezlivosti.

Sleduj náš TikTok

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame