Poradíme ti ako sa zbaviť životných stereotypov: Vykukni zo svojej bubliny a nepremárni už ani jediný deň svojho života!

Ak vykukneš zo svojej bubliny, pozrieš sa racionálne na výsledky a činnosti z iného uhla pohľadu, nájdeš riešenia, ktoré nie sú na prvý pohľad také zrejmé (Zdroj: Freepik/jcomp)

#Určite poznáš filmy 50x a stále po prvý raz, však? Veríme, že ani ty by si nechcel zažiť osud hlavnej hrdinky, ktorá neustále prežíva svoje narodeniny. Jeden jediný deň, ktorý sa opakuje dookola, pretože cez noc všetky zážitky zabudne. Život ako cez kopirák by asi nechcel nikto, hoci mnohí z nás ho nevedomky zažívajú. Pozri sa na to, ako sa dostať z rutiny!

Každý deň to isté…

Ráno dodržíš zaužívané rituály – hygiena, raňajky (často tie isté každý deň), cesta do školy či práce, odsedieť si stanovený čas, cesta domov, povinnosti doma… Večer si ľahneš do postele a povieš si, že je to konečne za tebou. Takto ti čas plynie, ty čakáš na víkend, potom ľutuješ, že už končí, a nastupuje týždenná rutina…

Zvyky sú super, ale na toto pozor!

Pojem „habit stacking“ alebo schopnosť postupne za sebou idúcich zdravých zvykov je fajn a veľmi dôležité. Má to však (ako všetko) jedno veľké ALE! Automatizovať si činnosti z teba postupne urobí robota. Stratíš kreativitu a chuť do života. Ako teda ale na to, aby si nekopíroval sám seba?

Nájdi svoje priority

Čo je pre teba dôležité? Aplikuj si do (pracovného, osobného…) života pravidlo 80/20. Nazýva sa to Paretov princíp, ktorý znamená, že v každej situácií až 80 percent výsledkov pramení len z 20 percent úloh.

Zmeraj sa na realitu

Odhoď snenie, plánovanie, tabuľky… Rámcovanie činností zaručí len to, že budeš mať prehľad povinnostiach a ich príčinách. Pozeraj sa na realitu bez toho, aby ti to prikázal kus papiera.

Rozprávaj sa s ľuďmi, ktorí tvoria skutočnú hodnotu

Kto je človek, ktorého majú ostatní za ťahúňa? Čo robí inak, než ostatní? Môžem sa u neho niečím inšpirovať? Zodpovedaj si tieto otázky, a posuň sa ďalej.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Keď jedno začína škodiť tomu druhému: Sebareflexia a sebavedomie sú kľúčom k vyrovnaným medziľudským vzťahom

Prijmi názory ostatných

Praskni svoju bublinu alebo jej aspoň postupne stenčuj steny. Ak vykukneš zo svojej bubliny, pozrieš sa racionálne na výsledky a činnosti z iného uhla pohľadu, nájdeš riešenia, ktoré nie sú na prvý pohľad také zrejmé. A pamätaj, vždy je fajn vybočiť z koľajníc, po ktorých si už kráčal!

Otvor si myseľ a uši!

Ak budeš robiť (a hovoriť) dookola to isté, obklopíš sa svetom, ktorý ti bude pritakať. Tvojou úlohou je hľadať tých, ktorý sa k svojím úspechom dopracovali samostatne, majú zaujímavé nápady či pohľady na svet, a môžeš si z toho niečo odniesť aj ty! A nezabúdaj – mnohé múdrosti sú u tých, ktorí toho veľa nenahovoria.

Urob inak čokoľvek, čo môžeš urobiť neobvykle

Urob maximum pre to, aby si počas dňa vypol svojho pomyselného autopilota. Chodíš na obed na to isté miesto? Raz za čas ho zmeň! Chodíš do školy MHDčkou? Ak máš možnosť, choď peši alebo bicyklom! Malé kroky sú základom úspechu…

 

Sleduj nás aj na TikToku

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame