Aj seriály môžu mať pre teba edukatívny nádych: Ktoré seriálové postavy sa oplatí počúvať, a brať ako koučov?

Prostredníctvom postáv sa tak naučíš niečo o asertivite, strategickom myslení, riešení krízových situácií, ale tiež môžeš pochytiť schopnosť motivácie tímu (Zdroj: Freepik/freepik)

#Považuješ čítanie motivačných kníh za nudné, no naopak si seriálový fanúšik? Niektoré z návykov, ktoré sú omieľané v motivačnej literatúre, nájdeš aj medzi seriálovými charaktermi. Prostredníctvom postáv sa tak naučíš niečo o asertivite, strategickom myslení, riešení krízových situácií, ale tiež môžeš pochytiť schopnosť motivácie tímu. A to už sú veci, ktoré sa ti v živote určite zídu!

Cory Ellison, The Morning Show

Niektoré recenzie obvinili postavu Coryho Ellisona (stvárňuje ho Billy Crudup), že si v seriály ukradol veľkú časť pozornosti pre seba, čím mal zatieniť protagonistov.

Rola šéfa televízie UBA má totiž riešenie na všetko – aj ten najväčší prúser v okamihu premení na prínos. A to všetko s nevinným úsmevom na perách. Je majstrom stratégie, komunikácie a krízových situácií.

Ak ti jeho obraz počas troch sérií nebude stačiť, môžeš predsa len siahnuť po knihe. Jeho postavu údajne voľne inšpirovala kniha Top od the Morning: Inside the Cutthroat World of Morning TV od Briana Steltera.

 

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Príspevok, ktorý zdieľa The Morning Show (@themorningshow)

 

Wendy Rhoades, Miliardy

Psychologička a mentorka Wendy Rhoader, ktorú stvárnila Maggie Siff, je zaujímavou postavou, nielen svojím zamestnaním.

Wendy nepomáha len zamestnancom v problémoch, ale tiež funguje aj ako performance koučka. Pomáha miliardovej firme k zlepšeniu výkonu vďaka podrobnej znalosti manažovania ľudí v tíme.

Presne vie, ako z ktorého človeka dostať maximum a určiť, čo mu pôjde najlepšie. Úplne rovnako radí aj šéfom a top managerom – tí sú pripravení brať jej rady veľmi seriózne. Odvetvie HR tak dostáva v tomto seriály úplne nový rozmer.

 

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Príspevok, ktorý zdieľa Billions (@sho_billions)

<script>

Birgitte Nyborg, Vláda

Ak ťa inšpirujú príbehy silných žien, Birgitte Nyborg bude pre teba vzorom. Naštudovať si jej charakter môžeš už v štyroch sériách dánskeho seriálu Vláda. Budeš sledovať premenu bežnej ženy a matky na úspešnú političku so všetkým (pozitívnym aj negatívnym) čo k tomu patrí.

Darí sa jej aj vďaka kombinácii vrúcnosti, ľudskosti a „ostrých lakťov“. Herečka Sidse Babett Knudsen sa vďaka tejto postave stala hviezdou ďalej, než len v rodnej Kodani, kde ju ľudia na ulici spoznávajú a presviedčajú, aby kandidovala do politiky.

 

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Príspevok, ktorý zdieľa Borgen Netflix (@borgennetflix)

<script>

Tom Kirkman, Prezident v poradí

Odmietaš veľkú výzvy kvôli nedostatku skúseností? Vezmi si príklad z postavy Toma Kirkmana, ktorého perfektne hrá Kiefer Sutherland. Kvôli teroristickému útoku na zvyšok vlády sa stal zo dňa na deň prezidentom USA. Môžeš tak odsledovať, ako sa s rozvahou zhostiť náročných úloh a ťažkých životných situácií.

 

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Príspevok, ktorý zdieľa President Thomas Adam Kirkman (@tomkirkman_fan)

<script>

Ted Lasso, Ted Lasso

Podobný osud, len v o niečo zábavnejšej forme, nájdeš aj v seriály Ted Lasso. Rovnomenný hrdina sa v Spojených štátoch venoval americkému futbalu, no dostal sa na miesto trénera toho európskeho, ktorý nemá s americkým nič spoločné.

Svojej pozície sa zhostí, a snaží sa pomôcť rozvedenej majiteľke tímu Premier League pomstiť jej exmanželovi tým, že zničí futbalový tím.

Stret Ameriky s Európou si budeš užívať! Nabije ťa pozitívnou energiou, aj keď by si protagonistu za jeho prehnaný optimizmus najradšej vyfackal.

 

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Príspevok, ktorý zdieľa Scribe (@scribingwithscout)

<script>

Casey Gardner, Atypický

Každý by mal mať svoju sestru Casey, aj keď nie je autistom, ako protagonista seriálu Atypický. Všetci občas potrebujeme niekoho, kto nám bez akéhokoľvek pátosu povie, že sa nesprávame najlepšie, ale zároveň nás podrží vtedy, keď si nevieme rady.

Postava, ktorú hrá Brigette Lundy-Paine odzrkadľuje život nadanej športovkyne, ktorá svojím podrezaným jazykom dokonale vyvažuje empatiu s bojovnosťou.

 

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Príspevok, ktorý zdieľa atypical ➳ netflix (@caseyatypical)

<script>

 

Sleduj nás aj na Facebooku

Zdroj: Forbes
Odporúčame