6 charakteristických pamiatok Bratislavy: Vidieť by ich mal každý domáci i turista

Nie je túra bez Štúra

#V Bratislave sa nachádza viacero zaujímavých a jedinečných pamiatok, ktoré ju robia výnimočnou. Ihneď pri nich viete, že sa nachádza v našom hlavnom meste a sú s ním neodmysliteľne spojené. Vybral som 6 z nich, ktoré patria k jej najväčším symbolom. Pre domácich môžu byť samozrejmosťou, pre iných motiváciou ich navštíviť.

Hrad Devín

Zrúcanina hradu Devín patrí k tým najstarším a najkrajším na Slovensku. Najlepšie obdobie urobiť si výlet na tento hrad je jednoznačne niekedy v lete, výhľad sa bude páčiť každému. Ale vstup do areálu hradu je možný aj počas zimnej sezóny, ak je teda v pohode počasie. Navyše, vstupné je len dve „éčka“, pretože výstavné priestory i toalety sú zatvorené a nie sú možné ani lektorské výklady.

Nie je túra bez Štúra

Slavín

Toto miesto je pamätníkom sovietskych vojakov padlých počas 2. svetovej vojny a postavený bol v rokoch 1957-60. Aj keď ide o celkom smutné miesto, tak ponúka tiež krásne výhľady na celú Bratislavu. Určite sa vám tam bude páčiť. Nie je to až tak ďaleko z centra a dostanete sa tam aj mestskou hromadnou dopravou.

Nie je túra bez Štúra

Bratislavský hrad

Bratislavský hrad má dlhú a bohatú históriu, zohral významné postavenie už v období Veľkej Moravy, Uhorska, ale aj Česko-Slovenska. A práve tento hrad je asi tým najväčším symbolom Bratislavy. Posledné roky prešiel celkom rozsiahlou rekonštrukciou, čo mu len prospelo. Ani ja sám som nečakal, že v jeho interiéri bude tak veľa zaujímavých výstav a expozícií. A ak tam budete, nezabudnite ani na záhradu, ktorá sa nachádza hneď za hradom. A na tomto hrade som našiel aj svojho kamoša, ktorým je cisára Augustus. Podobáme sa, že?  

Nie je túra bez Štúra

Nie je túra bez Štúra

Most SNP

V Bratislave sa nachádza viacero mostov, ktoré patria k zaujímavým architektonickým stavbám. Patrí k nim určite aj Most SNP, ktorý bol do roku 2012 známy aj ako Nový most. Ide o jediný bratislavský most, ktorý nepodopiera v rieke ani jeden jediný pilier. Dokonca ide o prvý asymetrický lanový most na Slovensku a druhý tohto typu na svete. Je preňho typické aj UFO, ktoré je druhou najväčšou rozhľadňou na Slovensku. A na mesto sa dá ísť pozrieť samozrejme aj z nej. Určite sa tam vyberiem, len čakám, kým bude teplejšie a nebude fúkať extra vietor.

Nie je túra bez Štúra

Kamzík

Táto televízna veža je najvyššou stavbou v Bratislave, má až 194 metrov a bola postavená v roku 1975. Dá sa k nej dostať pešo, čo je taká celkom pekná prechádzka, ale aj autom, pre tých lenivejších. Ja som čakal popravde trošku niečo iné. Nie je tam totiž žiadne vyhliadkové miesto. Jediný výhľad, ktorý sa vám naskytne je z reštiky, ktorá sa vo veži nachádza. Len škoda, že ja som natrafil akurát na špinavé okná a nevidel tým pádom poriadne nič.

Nie je túra bez Štúra

Modrý kostolík

V Bratislave nájdete hneď viacero zaujímavých kostolov. Okrem Dómu sv. Martina patrí medzi najnavštevovanejšie a najfotografovanejšie aj tento Kostol sv. Alžbety, ľudovo známy ako Modrý kostolík. Ide o secesnú sakrálnu stavbu, ktorá bola postavená začiatkom 20. storočia a nachádza sa v bratislavskom Starom Meste. Vyzerá ako z porcelánu a neraz som mal chuť si do neho len tak zahryznúť. Ale samozrejme som to (zatiaľ) neurobil.

Nie je túra bez Štúra

Ktoré miesta v našom hlavnom meste máte najradšej vy? Dajte nám vedieť do komentárov. Budeme sa tešiť.

Ďalšie blogy od Nie je túra bez Štúra
Levoča # Nitra # Bardejov # Trnava # Košice # Banská Štiavnica # Trenčín

Ak sa vám páčil autorov článok a fotky, tak si môžete pozrieť aj jeho cestovateľský blog Nie je túra bez Štúra na www.hoppeyr.com, alebo počkajte na ďalšie pokračovanie jeho fotoblogov na Hashtag.sk.

Odporúčame