FOTO Levoča dýcha históriou a vidieť by ju mal každý Slovák: Skúste to s tipmi od Nie je túra bez Štúra

Rado Hoppej/Nie je túra bez Štúra

#Levoča patrí k tým najznámejším historickým mestám na Slovensku. Okrem toho, že v Levoči máte na každom kroku, čo obdivovať, tak aj samotné námestie v tomto meste stojí naozaj za to, a ponúka viaceré zaujímavé a cool pamiatky. Vedeli ste, že ide o jedno z najväčších historických námestí u nás?

ROZHOVOR Na ruku si vytetoval Štúra a začal cestovať po Slovensku: Naša krajina má potenciál, treba jej dať šancu

Socha Ľudovíta Štúra

Začnem rovno sochou Štúra, ktorá nesmie v Levoči chýbať. Nachádza sa na začiatku námestia, respektíve na jeho konci. Záleží, z ktorej strany na námestie prídete. Štúrovci v Levoči študovali v rokoch 1844-48, odišli práve do tohto mesta na protest z bratislavského lýcea. A také selfie so Štúrom nemôže byť nikdy zlé.

Rado Hoppej/Nie je túra bez Štúra

Mestský úrad

Nie každé mesto sa môže pochváliť tým, že má budovu mestského úradu a k tomu aj radnicu. Levoča je však práve takým mestom. Táto budova je, aj popri iných budovách, čerstvo zrekonštruovaná a o to viac zapadá do atmosféry námestia.

Rado Hoppej/Nie je túra bez Štúra

Radnica

Budova radnice v Levoči je jednou z najväčších dominánt mesta. Postavená bola v období renesancie a dnes vyzerá fakt super. Okrem reprezentačných účelov je v nej zriadené aj múzeum, takže si ju môžete pozrieť aj zvnútra. Nájdete v nej aj portrét Bielej pani a hneď máte možnosť urobiť si ďalšiu selfie do zbierky z výletu do Levoče.

Rado Hoppej/Nie je túra bez Štúra

Rado Hoppej/Nie je túra bez Štúra

Kostol sv. Jakuba

Ide o baziliku zo 14. storočia, ktorá ukrýva dohromady až 18 oltárov a medzi nimi aj najvyšší oltár Majstra Pavla, ktorého výška je až 18,62 metra a skladá sa z viacerých častí. Bazilika ponúka okrem oltárov aj zaujímavé nástenné maľby či historické drevené lavice. Pozrieť sa tam môžete za pár eur aj so sprievodcom, len si treba dávať pozor a nefotiť si interiér, sú na to dosť hákliví a dosť na návštevníkov striehnu. A dokonca je možná aj vyhliadka z veže tejto baziliky, a výhľad na Levoču stojí naozaj za to.

Rado Hoppej/Nie je túra bez Štúra

Zvonica

Medzi radnicou a bazilikou sa nachádza veža, ktorá bola postavená ako náhrada za vežu bazilky, ktorá v minulosti niekoľkrát vyhorela. Ak stihnete aj nejaké odborné výklady počas objavovania Levoče, tak okrem iného zistíte, že v minulosti v takej Levoči horelo dosť často a pravidelne. Ja som mal pocit, že o ničom inom ako o požiaroch sa v dejinách Levoče nehovorí. No dnes sú zrekonštruované obidve veže a dotvárajú jedinečnosť levočského námestia.

Rado Hoppej/Nie je túra bez Štúra

Klietka hanby

Čo by ste to boli za turistu, ak by ste sa neodfotili v tejto klietke? Môže sa stať, že budete dokonca na fotku v klietke aj čakať. Len doteraz nechápem, čo je cool na tom odfotiť sa v klietke hanby. Námestie toho samozrejme ponúka ešte oveľa viac, cez múzeá až po krásne meštianske domy.

Rado Hoppej/Nie je túra bez Štúra

Rado Hoppej/Nie je túra bez Štúra

Rado Hoppej/Nie je túra bez Štúra

Thurzov dom

Rado Hoppej/Nie je túra bez Štúra

Výlet do Levoče by nemal chýbať ani na vašom zozname toho, čo treba na Slovensku vidieť a navštíviť. Boli ste už v tomto mega meste?

Ak sa vám páčil autorov článok a jeho fotky, tak si môžete pozrieť aj jeho cestovateľský blog Nie je túra bez Štúra na www.hoppeyr.com, alebo počkajte na ďalšie pokračovanie jeho fotoblogov na Hashtag.sk.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *