Patríš medzi milovníkov hororov? Bežne používané hudobné nástroje ťa poriadne prekvapia!

záber z hororu

Predstavíme ti 5 hudobných nástrojov, ktoré s anajčastejšie využívajú v hororoch! (Zdroj: Unsplash/Kyle Johnson)

#Poznáš to – obeť kráča po slabo osvetlenej chodbe. Zdá sa jej, že niečo započula o 3:15 ráno. Presne nad jej hlavou začne blikať svetlo a strhne sa na zvuk praskajúcej elektriny. Tep stúpa a strach vo vzduchu by sa dal krájať. A v tom zaznie strašidelná melódia, z ktorej ti stiahne žalúdok a zastaví sa ti dýchanie. Kládol si si niekedy otázku, prečo je tomu tak?

Chudnutie, stres aj doživotné traumy: Toto všetko sa deje s telom pri sledovaní hororov

Čo je príčinou toho, že keby v takejto scéne hrala pieseň od Majka Spirita, vôbec by ti nehrozil infarkt? Áno, ako sme už naznačili, môže za to tá podivuhodná melódia stupňujúca napätie. Rozhodne nie je vyrobená v počítačových programoch. Odkiaľ sa teda berie, ti opíšeme predstavením piatich hudobných nástrojov.

1. Waterphone

Vynálezcom tohto senzačného nástroja, ktorý musia nenávidieť aj najväčší milovníci hororov, je Richard Waters. Richarda inšpirovalo spojenie dvoch afrických hudobných nástrojov – vodných bubnov a mbiry, čo sa dá najlepšie opísať ako mini plechový klavír.

Hoci meno dostal podľa svojho vynálezcu, aj v skutočnosti sa v ňom nachádza voda. Tá umožňuje zvukovým vlnám lámať sa a vytvára tak dobre známy zvuk. Zahrať si na tomto strašidelnom výtvore je možné dvomi spôsobmi – môžeš použiť kladivko alebo, pre vytvorenie dlhých ťahavých tónov, siahni po sláčiku.

2. Theremin

Zrod tohto skvostu, dobre známeho aj z epizódy seriálu Teória veľkého tresku, prišiel v roku 1928 v hlave Leona Theremina. V tomto období fičalo rádio, a presne na takýchto vlnách spočíva princíp thereminu.

Top 10 hororov, po ktorých nebudeš vedieť zaspať aj niekoľko dní: Zober popcorn a priprav sa na noc plnú hrôzy!

Na ovládanie tohto nástroja sú potrebné obe ruky. Jedna slúži na udávanie tóniny a druhou sa reguluje dĺžka rádiových vĺn. Skúsení hudobníci takto dokážu vytvoriť krátke, dlhé aj vibračné zvuky, z ktorých naskakujú zimomriavky. Nástroj je populárny hlavne zo starých hororových filmov, ktoré sa stali nestarnúcou klasikou, no okrem toho napríklad z filmu Deň, keď sa zastavila Zem alebo Dr. Who. Video nižšie ti však ukáže skúsenú mladú hudobníčku, ktorá dokazuje, že tento hudobný nástroj určite nepatrí do starého železa a môže prinášať nádherný hudobný zážitok.

3. Blaster Beam

Ďalším z nášho zoznamu je elektrický hudobný nástroj, ktorý má dĺžku neuveriteľných 5 metrov. Obsahuje struny rôznej veľkosti, podobne ako gitara. Hraním na tieto struny vzniká hlboký basový tón, z ktorého jednoducho mrazí. Vynájdený bol v roku 1970 Johnom Lazellom.

Najznámejší je zrejme blaster beam z filmovej ságy Star Trek, kde na ňom hral Craig Huxley – video si môžeš pozrieť nižšie. Znova však po ňom siahol aj famózny hudobník Michael Jackson v ikonickej skladbe Beat It.

4. Ondes Martenot

Pre čo najlepšiu predstavu sa dá Ondes Martenot opísať ako spojenie syntetizátora a thereminu. Pri vytváraní zvuku sa využíva hlavne oscilátor, pomocou ktorého vznikajú veľmi vysoké a ťahavé tóny. Meno dostal opäť podľa svojho vynálezcu, Maurica Martenota.

Veľmi známy je zvuk nástroja z kultového filmu Krotitelia duchov. Asi ako jediný je však nesmierne populárny ako v klasickej, tak aj v popovej hudbe. Siahli po ňom aj známe skupiny ako Radiohead či Daft Punk.

 

5. Apprehension Engine

Je zložený z rôznych častí, obsahujúcich struny, kov a tyče, pospájaných zložitým systémom. Tento nástroj vyjadruje emócie, ktoré sa nedajú vyjadriť žiadnymi slovami. Vzbudzuje jednoducho strach, ktorý je umocnený intenzívnymi sonickými zvukmi.

VIDEO Tieto hororové scény sú nezabudnuteľné: Vďaka nim sme nevedeli celé noci spávať

Vytvorený bol filmovým producentom Markom Korvenom, ktorý sa vôbec nezapodieval umeleckosťou. Jednoducho chcel vytvoriť originálny efekt, ktorý by vystrašil aj diváka 21. storočia. Mnoho ľudí ho označuje za najdesivejší hudobný nástroj.

Zdroj: didyouknowfacts.com, Wikipedia.org
Odporúčame