5 netradičných a strašidelných miest Bratislavy: Objavte netypickú históriu zákutí hlavného mesta

Bunker v Petržalke

Bunker v Petržalke

#Bratislava je pýchou i hanbou Slovenska zároveň. Mestom, na ktoré mnohí nedajú dopustiť, iní ho zase nemôžu vystáť. V Bratislave sa nachádza množstvo zaujímavých pamiatok, no ak nie ste typickým turistom, pravdepodobne vás zaujmú miesta, ktoré sú zabudnuté a tiež tak trošku strašidelné.

V tomto článku sme na základe subjektívneho výberu dali dohromady 5 pomerne ľahko dostupných miest, ktoré sa oplatí v Bratislave navštíviť. Špeciálne, ak preferujete zvláštnu a netypickú atmosféru a možno sa chcete aj trocha báť. Samozrejme, podobných a oveľa strašidelnejších miest je v hlavnom meste požehnane. Ak máte svoje obľúbené, napíšte ich do komentárov a my ich radi zmienime v prípadnom pokračovaní článku.

Nemocnica Rázsochy

Megalomanský projekt nemocnice nad mestskou časťou Lamač sa začal stavať už v 80. rokoch. Z nemocnice a univerzitného kampusu zostal len skelet. Plán na reštartovanie stavebných prác malo už niekoľko slovenských vlád, vždy však uviazli na mŕtvom bode. Nemocnica sa tak stala cieľom pre ľudí, ktorí radi navštevujú netradičné turistické miesta v hlavnom meste. Element adrenalínu a strachu v tom hrá rolu tiež.

B-S 13 Stoh

Za týmto zvláštnym názvom sa skrýva bunker v Petržalke. Sieť opevnenia sa stavala v 30. rokoch ako reakcia na nástup Hitlera a fašizmu v Nemecku. Jednotlivých bunkrov vzniklo celkovo 15 a dokončovali sa dokonca ešte aj po druhej svetovej vojne. V bunkri B-S 4 je dnes múzeum opevnenia, B-S 13, neďaleko konečnej autobusov na Dolnozemskej, chátra a dlhé ruky priťahoval sídliskové deti a sprejerov. Jeho okolie je zarastené, uzavreté vnútro, do ktorého sa dá nahliadnuť, plné smetí.

Bunker v Petržalke
Bunker v Petržalke

UFO v Podunajských Biskupiciach

Bratislava nemá len jedno UFO, známe z mosta SNP. V Podunajských Biskupiciach sa totiž nachádza druhé. V porovnaní s Rázsochami či bunkrami je tento monument skutočne neškodný, no pred rokmi, keď sa rozpadával, ste v jeho útrobách mohli stretnúť ľudí, s ktorými by ste sa práve nepúšťali do reči. Strašidelná je tak absurdita tohto umeleckého diela, ktorého autorom je akademický sochár Juraj Hovorka. Mimochodom, pred troma rokmi si prešlo rekonštrukciou a stojí za to ho navštíviť.

https://www.instagram.com/p/BS1L8ydAXxk/?tagged=jurajhovorka

Bazén nad Tunelom

Električkový tunel, ktorý spája centrum s nábrežím pozná asi každý, kto strávil v Bratislave nejaký čas. Nad ním sa nachádza takzvaný bazén pre neplavcov. V 40. rokoch sa rozhodli nad tunelom postaviť plavecký bazén, ako náhradu za pláž Lido na nábreží Dunaja. Nikdy sa v ňom nikto neokúpal. V priebehu rokov sa stal útočiskom pre sprejerov, bezdomovcov, ktorí tu mali aj prístrešok, z času na čas sa tu tiež diali rôzne neoficiálne akcie a koncerty. Čoskoro pravdepodobne padne za obeť developerom.

Bratislavské metro

O projekte bratislavského metra sme už písali v samostatnom článku. V 80. rokoch sa tiež začalo s výstavbou depa v lokalite Janíkov Dvor v Petržalke. Toto depo dodnes stojí. Podobne, ako v prípade ďalších spomínaných miest, aj toto je obsypané graffiti a čo je horšie, obrovským množstvom smetí. Nachádza sa pritom len pár stoviek metrov od okolitých panelákov.


Môže vás zaujať:
11 dôvodov prečo ľudia nenávidia Bratislavu: Toto všetko sa musí zmeniť


 

Odporúčame