Chudnutie, stres aj doživotné traumy: Toto všetko sa deje s telom pri sledovaní hororov

pixabay.com

#Už ste niekedy rozmýšľali nad tým, prečo sa tak radi bojíme? Pozeranie kvalitného hororu sa môže zmeniť na skutočný adrenalínový zážitok. Dnes sa pozrieme na to, čo všetko sa deje s naším telom pri jeho sledovaní. Z niektorých vecí budete možno (ne)milo prekvapení.

Spálime zopár kalórií

pixabay.com

Počas hororu spálime približne 113 kilokalórií. Je to veľa či málo? Záleží to na uhle pohľadu. Ak si pozriete film, ktorý vás naozaj vydesí, pri pozeraní spálite približne toľko kalórií, koľko by ste spálili pri 30-minútovej prechádzke. Má to však jeden háčik. Nemôžete sa pri pozeraní napchávať pukancami a sŕkať kolu, inak to bude mať úplne opačný účinok.

Pre naše srdce je to poriadna makačka

Hororové filmy by si mali odpustiť všetci kardiaci. Ak máte vysoký tlak, búšenie srdca, arytmiu či ostatné defekty, radšej siahnite po inom programe. I keď si naša myseľ uvedomuje, že je to len film, telo predsa len reaguje tak, akoby nám naozaj išlo o život. A to rytmus srdca dokáže poriadne rozhodiť. Vedeli ste, že sledovanie hororu môže zvýšiť frekvenciu úderov vášho srdca až o 25,3 percent? A to je už naozaj slušný výkon.

V tele sa aktivuje stresová reakcia

pixabay.com

Už naši predkovia ovládali základný princíp prežitia; buď sa pustili do boja, alebo z bojiska radšej utiekli. Skupina vedcov na základe MRI snímok zistili, že pri pozeraní hororu sa v našom mozgu aktivujú stresové centrá, pričom mozog vôbec nerozlišuje, či ide o realitu alebo fikciu. Viacerí poprední psychológovia spolupracujú so scenáristami hororových filmov, a to práve preto, aby nás vystrašili na maximum.

Strach nás jednoducho baví

Už viaceré štúdie potvrdili to, čo podvedome vieme. Radi sa bojíme, i keď je v tom niečo zvrátené. Avšak aj na toto má psychológia odpoveď. Práve stresové a napäté situácie nás posúvajú dopredu, pomáhajú nám prekonávať samých seba a to sa predsa počíta.

Naše zmysly zaostrujú na maximum

A to veru nie je od veci. Pri strašidelnom filme sme napätí a čakáme, čo sa bude diať. Naše zmysly na to reagujú tak, že sa snažia zachytiť z filmu čo najviac, podvedome očakávajú zvrat, buchnutie, či strašidelnú tetu, ktorá sa objaví v tmavom kúte pivnice. Berme to ako malé cvičenie toho, ako sa dajú naše zmysly udržať v strehu. Nikdy nevieme, kedy sa nám to môže zísť.

Aktivizuje sa imunitný systém

Pri pozeraní hororu sa nám zvyšuje nielen krvný tlak, ale aj hladina leukocytov. Tie sú pripravené bojovať za našu bezpečnosť. Aj to je dôkazom, že horor je pre ľudské telo poriadna „šupa.“

Deti môžu mať doživotnú traumu z hororu

pixabay.com

Deti by mali pri televízore tráviť naozaj len obmedzený čas. To, že niektoré filmy nie sú prístupné detskému divákovi, nie je len pre srandu králikov. Deti si z ťažkých a nevhodných filmov môžu vytvoriť doživotnú traumu. Môžu sa u nich prejaviť úzkostlivé poruchy, ako aj vzniknúť psychosomatické ochorenia, ktoré môžu mať svoj pôvod práve v (ne)vinnom filme. Preto sa treba mať na pozore.

A čo vy? Máte radi horory alebo sa im radšej vyhýbate širokým oblúkom?

Zdroj: grunge.com

Odporúčame