Letné brigády, ktoré naplnia tvoje vrecká a naučia nové veci: Možno bude jedna z nich tvoja budúca práca

Medzi letné bridágy patria aj práce v gastro sektore

Medzi letné bridágy patria aj práce v gastro sektore (Zdroj: Unsplash.com/Austin Distel)

#Leto je pre študentov stredných, ale aj vysokých škôl ako stvorené na niekoľkomesačnú prácu. Môžeš počas nej nabrať skvelé skúsenosti, ktoré v živote využiješ, spoznať nových ľudí, prípadne aj navštíviť prímorské krajiny a zarobiť aj nejaké to euro. Peniaze sa ti rozhodne zídu a aspoň zistíš, že sa zložitejšie zarobia ako míňajú. Letné brigády začni riešiť už na jar.


Chceš pri cestovaní ušetriť kopu peňazí? Marek ti vysvetlí geniálny nápad, ako môžeš bývať úplne zadarmo!


Čašník/čašníčka

Ak hľadáš prácu v gastro sektore, ale varenie nie je tvoja šálka kávy, môžeš ľudí obsluhovať. Čašníkov je cez leto vždy treba a hľadajú doslova všade. Stačí ti pritom vedieť len anglický, prípadne nemecký jazyk, čo vyžaduje väčšina zamestnávateľov. Pre študenta bilingválneho gymnázia môže ísť o dobrú skúsenosť, avšak využitie jazyka závisí aj od regiónu, v ktorom túto prácu hľadáš.

Cena práce: 4 – 6 eur/hodina + tringelty

Práca v obchode

Práca v obchode je asi tým najžiadanejších sektorom. Brigádnikov prijímajú nielen počas leta, ale po celý rok. Je jedno, či si na dedine, v malom mestečku alebo v Bratislave, každá predajňa bude chcieť posilniť personál. Nakupuje sa stále a dovolenky si zamestnanci čerpajú najmä cez leto. Naučíš sa pracovať s pokladňou, naberieš skúsenosti z oblasti obchodu a navyše si v klimatizovanom prostredí.

Cena práce: 4 – 5 eur/hodina

Obchodný zástupca/zástupkyňa

Práca v obchode neznamená len vykladanie tovaru a vysedávanie pri pokladni. Ak máš vodičský preukaz, vieš robiť aj obchodného zástupcu. Ten pracuje pod konkrétnym výrobcom tovaru, presúva sa z predajne na predajňu a objednáva tovar, ktorý je vypredaný alebo slabšie naskladnený. Aj tu sa naučíš zodpovednosti a časom budeš možno patriť k tímu stálych pracovníkov.

Cena práce: 5 – 6 eur/hodina + osobné ohodnotenie (mzda môže byť aj úkolová)

Animátor/ka

Pozície animátorov sa cez leto míňajú veľmi rýchlo. Vybrať si môžeš medzi slovenskými tábormi, na ktoré rodičia posielajú svoje deti, a zahraničím. Pracovať ako animátor/ka v Grécku, Španielsku či dokonca mimo Európy je veľmi lákavé, no budeš potrebovať znalosť cudzieho jazyka, veľa energie a dobrú náladu na rozdávanie.

Cena práce: 4 – 7 eur/hodinu + možnosť osobného ohodnotenia

Dievča pozerá na animátorku
Dievča pozerá na animátorku (Zdroj: Unsplash.com/Ihnatsi Yfull)

Robotník

Najmä chlapi chcú tráviť leto vonku. Ak už majú niekde pracovať a vyhovuje im fyzická práca, volia pozíciu robotníka. Nabrať množstvo praktických skúseností určite nie je na škodu. Nemusí ísť pritom len o stavbu ako takú, ale napríklad o operačnú výrobu, prácu v sklade či na vysokozdvižnom vozíku.

Cena práce: 4 – 5 eur/hodina + príplatky za prácu vo výškach

Recepčný/á

Práca v hoteli v sebe obnáša aj pozíciu recepčného alebo recepčnej. Aj tu platí, že cudzí jazyk bude vo väčšine prípadov podmienkou. Ak sa v ňom chceš zdokonaliť, jednoznačne nad touto ponukou pouvažuj. Nejde o fyzicky, ale skôr psychicky náročnú prácu. Budeš počúvať sťažnosti, ale aj pochvaly zákazníkov. Okrem pekného platu sa naučíš pohotovo riešiť problémy a priučíš sa organizácii.

Cena práce: 5 – 7 eur/hodina

Pracovník/čka rýchleho občerstvenia

Prosím, neškatuľkuj toto povolanie ako „McDonald“. Aj keď vo fastfoode sa pracuje pod veľkým časovým stresom, nemáš takú zodpovednosť ako vo vychytenej reštaurácii. Naučíš sa pripravovať pár jedál, ktoré opakuješ a nemáš šancu zabudnúť. Plat je na týchto predajniach (vrátane McDonaldu) veľmi slušný. Pracovať sa dá napríklad aj v zmrzlinárni.

Cena práce: 4 – 6 eur/hodina + možnosť delenia tringeltov (nie je zaručené)

Barman/ka

Barman nie je to isté ako čašník, aj keď sa ti to mnohí budú snažiť takto vysvetliť. Barman pracuje výhradne za barovým pultom a neobsluhuje zákazníkov. Tí si pre nápoje prídu sami alebo ich barmani posúvajú čašníkom. Zvyčajne však ide o nočnú prácu až do skorých ranných hodín. Ak si nočný živel a chceš pár eur navyše za miešanie drinkov, rozhodne nad touto pozíciou uvažuj.

Cena práce: 4 – 6 eur/hodina + tringelty

Barman
Barman (Zdroj: Unsplash.com/Kike Salazar N)

Kuchár/ka

Do hotelov a reštaurácií v dnešných dňoch hľadajú kuchárov alebo v tvojom prípade pomocné sily do kuchyne. Je varenie tvoja vášeň? Miluješ vôňu kuchyne? Rád vymýšľaš nové chute? Ak si si odpovedal/a trikrát „áno“, tak náplň tvojej brigády je jasná. Z pozície pomocník v kuchyni sa vieš šikovnými zručnosťami prepracovať až na kuchára/kuchárku.

Cena práce: 4 – 5 eur/hodina

Pekár/ka

Pekár je pre niektorých možno čudné povolanie – pečie totiž v noci pečivo, ktoré ľudia ráno kupujú. Vstávanie o druhej alebo tretej ráno pre nich nie je ničím zvláštnym. Na druhú stranu, má to aj obrovskú výhodu, ktorou sú nočné príplatky. Vieš tak zarobiť viac peňazí za prácu, ktorú by si dlhšie vykonával cez deň. Na pozícii pekár/pekárka je dnes veľa voľných miest po celom Slovensku.

Cena práce: 4 – 5 eur/hodina + príplatky za nočné zmeny

Plavčík/čka

Slovenské kúpaliská a aquaparky budú aj toto leto praskať vo švíkoch. Plavčík je pritom povinný personál, ktorého musí zamestnávateľ zabezpečiť. Táto práca však nie je o sedení a okukovaní pekných báb. Máš zodpovednosť, za ktorú ťa kúpalisko platí. Na vykonávanie tejto práce budeš potrebovať aj kurz, ktorý ti však zamestnávateľ vie zabezpečiť.

Cena práce: 4 – 6 eur/hodina

Vodič/ka

No a v neposlednom rade patrí medzi obľúbené letné brigády aj „vozenie sa“. Samozrejme, máme na mysli zodpovednú prácu vodiča alebo vodičky, ktorí môžu rozvážať tovar alebo ľudí. Túto prácu vieš vykonávať v gastro sektore, ako kuriér alebo ako taxikár. Stačí ti na to vodičský preukaz, dobré orientačné schopnosti v tvojom okolí a chuť do práce.

Cena práce: 5 – 8 eur/hodina (odvíja sa od prostriedku, ktorý šoféruješ)

Akú brigádu si naposledy vykonával ty?


Ešte viac zaujímavých noviniek, rozhovorov, módy, kvízov, vtipov a inšpirácie? Poď k nám na Instagram!

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame