10 zaujímavostí o olympijských hrách: Ktorí športovci si odniesli zlato zo zimných aj letných?

atlét s olympijskou pochodňou

Olympijská pochodeň je neodmysliteľnou súčasťou hier (Zdroj: GettyImages)

#Olympijské hry sú jedným z najväčších športových sviatkov na svete a tie letné sa nezadržateľne blížia! Pripravili sme pre teba 10 zaujímavostí, ktoré ti pomôžu lepšie pochopiť, prečo vôbec existuje olympiáda.

Otvárací ceremoniál netradične

Letná olympiáda sa bude konať v hlavnom meste Francúzska od 26. júla do 11. augusta 2024. Paríž sa stane hostiteľom olympijských hier už po tretíkrát, po tom, čo ich organizoval v rokoch 1900 a 1924. Niektoré športové disciplíny sa však začnú už 24. júla, a to pred oficiálnym otvorením hier.

Slávnostná ceremónia sa začne 26. júla o 19:30 nášho času, otváracie podujatie sa však nebude konať na veľkom štadióne, ale na rieke Seine. Vstup na ceremóniu je prakticky zadarmo a podľa samotných organizátorov pôjde o najväčšiu oslavu v celej histórii olympijských hier.

Nové disciplíny

Olympiáda sa inovuje každý rok, v aktuálnom ročníku sa preto môžeš tešiť na nové disciplíny, ako sú breakdance, skateborading, surfovanie a športové lezenie. Spolu môžeš vidieť 32 rôznych športov a 329 jednotlivých disciplín, čo je oproti minulým rokom značný nárast. Niektoré z nich si mohol zaregistrovať už v roku 2021, keď sa v podstate testovali po prvýkrát.

Ešte pred začatím olympiády sa na internete objavila požiadavka, či by sa do programu tohtoročných olympijských hier mohol zaradiť aj hobby horsing. Je to zábavný šport, pri ktorom sa napodobňuje jazda na koni. Z aktuálneho programu môžeme usúdiť, že sa tak nestalo. Chcel by si pozerať hobby horsing na olympiáde v nadchádzajúcich rokoch?

Slovenské nádeje v Paríži

Slovenskí športovci sa v histórii olympijských hier preslávili viacerými vynikajúcimi výkonmi a získali množstvo medailí. Slovenský reprezentanti ako Matej Tóth, Michal Martikán alebo Elena Kaliská získali pre Slovensko veľa zlatých medailí v kanoistike a chôdzi na 50 km.

Aj tento rok bude mať Slovensko veľa talentovaných reprezentantov, ako je boxerka Andrea Vlčeková, ktorá sa na olympiádu pripravuje nejaký ten piatok. Nemôžme zabudnúť ani na atlétku Gabrielu Gajanovú či Barboru Mokošovú, ktorú organizátori zaradili medzi najlepšie gymnastky v celej Európe.

Slovensko bude celkovo reprezentovať 25 športovcov (13 mužov a 12 žien) v dvanástich rôznych disciplínach. Najviac reprezentantov je nahlásených na streľbu, kajakárstvo a gymnastiku. Súpiska je už uzavretá a my dúfame, že slovenskí športovci si donesú domov veľa zlatých medailí.

Starovekí zápasníci

Olympijské hry majú svoje korene v starovekom Grécku, kde sa konali od roku 776 pred n. l. do roku 393. Odohrávali sa v meste Olympia. Ženám bol bohužiaľ vstup zakázaný a súťažilo sa v obyčajných disciplínach, ako beh, hod oštepom alebo zápasenie. Víťazi získali olivové vence a boli považovaní za hrdinov. Avšak, hry až do konca 19. storočia zanikli.

O ich novodobú verziu sa zaslúžil až Pierre de Coubertin v roku 1896. Veľká kríza prišla ešte počas druhej svetovej vojny, keď museli byť hry zrušené. Po vojne sa olympiáda vrátila v Londýne 1948, symbolizujúc mier a obnovu po vojne. 

Prvá žena na olympiáde

Ženský šport prešiel za posledné desaťročia významným vývojom a dnes sa nachádza v popredí svetového športového diania. Ešte v 19. storočí ženy nemali dovolené športovať, no postupne sa situácia začala meniť. V súčasnosti je ženský šport hodnotený rovnako ako mužský a ženy dosahujú vynikajúce výsledky na medzinárodnej úrovni.

Úplne prvou ženskou športovkyňou bola v roku 1900 v Paríži Hélène de Pourtalès zo Švajčiarska. Stala sa zároveň prvou ženskou šampiónkou, keďže bola členkou víťazného tímu v regate. Dnes nežné pohlavie súťaží takmer vo všetkých športových disciplínach na olympijských hrách.

Na olympiáde v Tokiu 2021 dosiahli ženy vyrovnané zastúpenie v porovnaní s mužmi, čo bolo historickým míľnikom. Hry v Paríži 2024 budú pokračovať v tomto trende, pričom sa očakáva vysoké zastúpenie žien v nových aj tradičných športoch.

Olympijská bežkyňa v príprave
Ženské športovkyne už nie sú ničím výnimočným (Zdroj: freepik/freepik)

Prvé odložené hry v histórii

Nečakané zmeny v najväčšej športovej udalosti sme zažili aj počas pandémie. Letné olympijské hry v Tokiu boli vôbec prvé v histórii, ktoré museli organizátori odložiť. Namiesto roka 2020 sa tak uskutočnili v auguste 2021. Čelili pritom mnohým výzvam a úpravám kvôli bezpečnostným a zdravotným obmedzeniam.

Na scénu sa tu po 13 rokoch dostali dva športy, a to softball a baseball. Najväčšiu výpravu mala historicky Čína so 777 atlétmi a ďalšími členmi delegácie. Zároveň boli označené za prvé genderovo vyvážené hry. Japonci si zároveň dali záležať na ekológii. Medaily napríklad vyrobili z kovov recyklovanej elektroniky, ktoré sa v celom Japonsku vyzbierali od roku 2017. 

Najsledovanejší program

Olympijské hry patria medzi najsledovanejšie športové podujatia na svete a pritiahnu milióny divákov z rôznych kútov planéty. V roku 2016 sa podľa prepočtov zistilo, že celková sledovanosť olympiády bola 3,6 miliardy divákov cez televíziu a viac ako 100 miliónov online.

Avšak, časom sa stávalo viac populárne online streamovanie a tak to bude aj tento rok. Ťažko povedať, akú sledovanosť bude mať nastávajúca olympiáda, objavujú sa však špekulácie, že prostredníctvom televízie dosiahne 1,5 miliardy, zatiaľ čo online potiahne k jednej miliarde.

A post shared by Paris2024 (@paris2024)

Z čoho sú vyrobené medaily?

Zlaté medaily sú obvykle zhotovené z kovu, ako je striebro alebo mosadz, a následne sú pokryté vrstvou pravého zlata, ktoré je chránené ešte jednou vrstvou. Strieborné ocenenia pozostávajú zo striebra alebo zliatiny striebra, takisto však môžu byť pokryté ochrannou vrstvou.

Bronzové medaily sú často vyrobené z bronzu alebo zliatiny bronzu a železa. Žiadna medaila nie je kvôli veľkej váhe niektorých kovov z čistého materiálu, pretože by to bolo veľmi nákladné a tiež príliš ťažké. Avšak, výroba medailí sa dôkladne kontroluje, aby sa zabezpečila ich autenticita a kvalita.

Kto zapáli olympijský oheň?

Olympijská pochodeň je pripomienkou gréckeho pôvodu tejto udalosti. V dávnych dobách počas hier horel plameň ako pocta bohyni Hestie. Od roku 1928 táto tradícia pokračuje, no namiesto oltára horí plameň v špeciálnej fakli. Tá sa zapaľuje vždy v gréckej Olympii slnkom. Potom sa to odovzdáva od pochodne k pochodni vo veľkej medzinárodnej štafete, ktorá končí v hostiteľskom meste.

Pre každú olympiádu vzniká úplne nová pochodeň s novým dizajnom, pričom sa vyrobí jej niekoľko tisíc kópií. Je obrovská česť stať sa nositeľom pochodne aj človekom, ktorý zapáli oheň priamo počas slávnostného úvodného ceremoniálu. Meno osobnosti sa vždy do poslednej chvíle tají, v Tokiu táto pocta padla na svetovú tenisovú hviezdu Naomi Osaka. 

Rekordéri zimnej aj letnej olympiády

Kým sa odohrali prvé zimné olympijské hry v roku 1924, súčasťou letnej olympiády boli aj krasokorčuľovanie a ľadový hokej. Prinieslo to aj niektoré kuriozity. Napríklad, ruský športovec Nikolaj Panin je jedinečný v tom, že súťažil v letnom športe (streľba v roku 1912) aj v zimnom športe (krasokorčuľovanie v roku 1908), no zúčastnil sa výlučne letných olympijských hier.

Medzi takýchto rekordérov sa zaradilo 139 športovcov, pričom najčastejšie kombinovali disciplíny, ako bobovanie s atletikou či cyklistiku s rýchlokorčuľovaním. Avšak, iba šiestim športovcom sa podarilo siahnuť na medaily počas letných aj zimných olympijských hier. Eddie Eagan a Gillis Grafström si ako jediní odniesli z oboch podujatí zlaté medaily. 

Bonusové zaujímavosti

  • Na olympijských hrách súťažil aj Tarzan! Športovec Johnny Weissmuller sa totiž neskôr dal na hereckú dráhu. Tarzana stvárnil až v 12 filmoch, v 20. rokoch pritom získal päť zlatých medailí v plávaní.
  • Počas berlínskych hier v roku 1936 sa dvaja japonskí skokani o žrdi delili o druhé miesto. Namiesto toho, aby opäť súťažili, prerezali striebornú a bronzovú medailu na polovicu a spojili ich. Každý si teda domov odniesol časť obidvoch vzácnych kovov.
  • Nasledujúce športy už nie sú súčasťou olympiády: sólové synchronizované plávanie, preťahovanie lanom, lezenie po lane, let balónom, tandemový bicykel, preteky v plávaní cez prekážky. Našťastie, aj neslávna streľba na holuby naživo bola jednorazová a výlučne súčasťou olympijských hier v roku 1900 v Paríži.
  • Prvým oficiálnym olympijským maskotom bol jazvečík Waldi na hrách v roku 1972 v Mníchove.
  • Olympijské hry hostilo spolu už 23 miest a 20 rôznych krajín. V Južnej Amerike sa uskutočnili len raz, a to v Riu v roku 2016.

Odnesú si slovenskí reprezentanti domov zlaté medaily?

Sleduj náš TikTok

Zdroj: hashtag.sk, wikipedia.com, olympics.com
Odporúčame
Čítať viac