Domov » Všetky » Lifestyle » Gastro » Znižuje riziko rakoviny ale môže vás aj zabiť: Týchto 10 zaujímavostí ste o káve zrejme netušili

Znižuje riziko rakoviny ale môže vás aj zabiť: Týchto 10 zaujímavostí ste o káve zrejme netušili

Znižuje riziko rakoviny ale môže vás aj zabiť: Týchto 10 zaujímavostí ste o káve zrejme netušili

Zdroj: pixabay.com

#Káva je jeden z najpoužívanejších nápojov na svete a väčšina z nás si nevie bez nej predstaviť svoje ráno či celý deň. Udržuje nás pri živote a nabíja nás energiou, ale účinky kávy sú stále predmetom diskusie. My vám prinášame desať zaujímavosti o tomto lahodnom nápoji.

10. Kávu objavili kozy

Legenda hovorí o etiópskom pastierovi kôz, ktorý si v 9. storočí všimol, že jeho kozy sa po zjedení červených plodov (kávovníka) správajú divne a energicky. Rozhodol sa, že kávu ochutná a tá mu zachutila natoľko, že s ňou začal experimentovať. O niekoľko storočí neskôr uzrel svetlo sveta tento lahodný nápoj.

9. Káva sa radí medzi ovocie

Kávové zrná, ako ich my poznáme, rastú uprostred červených plodov na strome. Tie sa neskôr oberú a vyberú sa z nich tieto zrniečka, aj keď sú to vlastne kôstky, ako napríklad v čerešni.

8. Káva, jedna z najcennejších komodít

Všetci dobre vieme, že najcennejšou a najobchodovateľnejšou surovinou na svete je ropa. Čo už ale asi netušíte je, že na druhej priečke sa nachádza káva.

7. Najväčšími vývozcami kávy sú Brazílčania

V tesnom závese za Brazíliou sa nachádza už len Vietnam a Kolumbia. Brazília vedie vo vývoze a pestovaní odrody Arabica a Robusta.

6. Najdrahšia je cibetková

Počuli ste už o káve, ktorá prejde tráviacim trakom malej mačkovitej šelmy, známej ako cibetka. Následne sa jej trus zozbiera a ďalej upravuje. Podľa milovníkov kávy tá cibetková chutí ako horká čokoláda, karamel či dokonca niektorí v nej cítia aj chuť sliviek. Cena za kilogram sa pohybuje okolo 350€.

5. Prvá webkamera sa spája s kávou

Prvá webkamera na svete bola navrhnutá a vytvorená na Cambridgeskej univerzite a mala za úlohu sledovať kávovar.

4. Káva sa môže používať aj ako palivo

A nemyslíme to len ako „palivo pre ľudí,“ čím určite vo väčšine prípadoch je, ale aj ako bežné palivo. American Chemical Society zistil, že kávové zrná v sebe obsahujú 11 – 20% oleja a možno práve káva sa stane obnoviteľným zdrojom paliva, ktorý zachráni našu zem po vyčerpaní všetkej ropy.

3. Je takmer bez kalórií

Ak obľubujete kávu bez cukru, mlieka, smotany, v jednej šálke prijmete pravdepodobne len dve kalórie. Takže ak držíte diétu nemusíte sa vôbec báť, že by ste z nej pribrali.

2. Káva bojuje proti chorobám

Podľa štúdie z roku 2009, káva bojuje proti Parkinsonovi  a Alzheimerovi, rovnako ako aj proti iným formám demencie. Káva okrem iného znižuje riziko tvorby rakoviny, srdcových chorôb, no oplýva aj inými benefitmi – zvyšuje náladu, urýchľuje proces trávenia…

1. Kofeín vo veľkých množstvách zabíja

Poznáte to, ste každý deň vystavený poriadnemu zhonu, stresu z práce a tlačia vás deadliny. Ak sa nestíhate ani vyspať a len do seba lejete kávu, jej množstvo môže byť smrteľné. Nemusíte sa však ľakať. Na to aby vás tento nápoj dokázal zabiť, musíte vypiť cca 80 až 100 šálok denne. Pre vaše bezpečie vám ale neodporúčame, aby ste to skúšali.

 

Autor: #Kika