Zmenili svet basketbalu, pomohli v 2. svetovej vojne a obúvali punkerov: Tenisky Converse milujeme už takmer 100 rokov

Photo by Camila Damásio on Unsplash

#Malí či veľkí, deti i dospelí. Je úplne jedno či si si prechádzal v puberte svojim punkovým obdobím, alebo chceš byť proste šik a trendy. Tieto topánky si proste chcel. A stále chceš. Všetky farby a tvary, na zimu aj na leto. Značku Converse s päťcípou čiernou hviezdou v logu pozná snáď každý. Je jedno, či nosíš originál alebo nie, tieto zaujímavosti o svetoznámej značke ťa rozhodne oslovia a zaujmú!

Photo by Nqobile Vundla on Unsplash

Sezónne gumáky a basketbal

V roku 1908 muž menom Marquis Mills Converse založil spoločnosť Converse Rubber Corporation. Spočiatku sa firma venovala výrobe galoší a inej pracovnej gumovej obuvi. Keďže sa jednalo len o sezónny tovar, hľadala firma spôsob, ako zabezpečiť celoročné odbyt.

Rozhodla sa preto začať vyrábať športovú obuv, o ktorú bude záujem po celý rok. Pretože v tom čase začínal byť v Amerike veľmi populárny basketbal, uzrela firma príležitosť ponúknuť hráčom špeciálne basketbalové topánky.

5 typov tenisiek, ktoré budú túto jeseň trendy: Určite si vyberieš, hodia sa takmer na každú príležitosť

Po dlhom výskume a vývoji bola roku 1917 vyrobená prvá verzia basketbalových topánok All Star. Prvé All Star boli v prírodnej hnedej farbe s čiernym lemovaním. V 20. rokoch sa vyrábali v čiernej plátenej alebo kožené verzii. Topánky sa stali prvou masovo vyrábanou basketbalovou obuvou v severnej Amerike.

Topánka sa skladala z veľmi hrubej gumovej podrážky a pláteného, niekedy koženého zvršku, ktorý kryl členok. Predaje prvých topánok All Star boli spočiatku veľmi nízke. To sa zmenilo v roku 1921, kedy do odbytového oddelenia spoločnosti nastúpil Charles H. Taylor.

Photo by Alysa Bajenaru on Unsplash

Dizajn, ktorý vyradil celý tím

Keďže Chuck Taylor, autor famózneho nápadu a najznámejšieho dizajnu kultových tenisiek bol basketbalovým hráčom a tiež trénerom, topánky mali svojou ľahkou textúrou pomáhať hráčom rýchlejšie behať a dosahovať lepšie výsledky. Táto myšlienka spočiatku fungovala bezchybne a hráči boli s obuvou veľmi spokojní.

Zlom nastal v 60. rokoch, po fiasku Chucka Taylora, ktorý novým prevedením tenisiek spôsobil zranenia celému tímu basketbalových hráčov Univerzity v Severnej Karolíne. Hráči začali postupne prechádzať na obuv od konkurenčných firiem a Converse pomaly začali reprezentovať dodnes známy punkový štýl.

Miláčik celebrít

Členovia legendárnej kapely Ramones dali teniskám šancu. Postupne však vymenili značku za KedsPro-Keds. Túto zmenu potreboval hlavne spevák Joey Ramones, ktorému Converse nevyhovovali zo zdravotných dôvodov, pretože nepodporovali správnu klenbu chodidla.

 

Converse si však obľúbilo veľké množstvo iných hviezd. Od Kurta Cobaina až po Rihannu, všetci inklinovali k nezameniteľným teniskám. Špeciálne miesto v srdci si pre ne našiel raper Wiz Khalifa, ktorý po nich dokonca pomenoval svoje nahrávacie štúdio s názvom Taylor Ganag Records ako prejav obdivu.

Olympijské hry a 2. svetová vojna

V 30. rokoch 20. storočia Chuck Taylor navrhol bielu verziu týchto topánok určenú pre Olympijské hry 1936. Topánky mali biely zvršok a bielu podrážku s červeným a modrým lemovaním, v amerických národných farbách. Počas druhej svetovej vojny slúžil Chuck Taylor ako kapitán v amerických vzdušných silách a trénoval v miestnych basketbalových tímoch.

Kam za nákupom tenisiek? Toto sú top európske obchody, ktoré musia vidieť všetci sneakerheads

Tenisky All Star Chuck Taylor v olympijskej bielej verzii sa tiež počas vojny stali oficiálnou športovou obuvou americkej armády a boli využívané pri vojenskom výcviku. Tenisky boli špeciálne upravené a vznikli dva nové druhy – Converse tenisky na tréning vojakov a Converse čižmy do terénu.

Photo by Mitch Lensink on Unsplash

Vlastné nahrávacie štúdio

Wiz Khalifa nebol jediný, kto vytvoril na prvý pohľad podivnú kombináciu Converse a nahrávacieho štúdia. Rok 2011 bol pre samotnú spoločnosť Converse výnimočný práve vznikom štúdia Rubber Tracks v Brooklyne. Zaujímavosťou je, že skupiny a speváci si v tomto štúdiu môžu svoje skladby nahrať úplne zdarma. K dispozícií majú môžnosť svoje skladby upravovať, mixovať a experimentovať s nimi, a zároveň si na svoje skladby uplatnia aj autorské práva.

Mimochodom, na záver tu pre teba máme jednu zaujímavosť. Joshua Mueller je oficiálne držiteľom najväčšej zbierky tenisiek značky Converse. V čase zápisu do Guinnessovej knihy rekordov ich mal doma 1546, nehovoriac o tom, že jeho zbierka sa odvtedy určite značne rozrástla.

Photo by DANNY G on Unsplash

Vlastníš tiež tieto legendárne tenisky? Aký k nim máš vzťah? Podeľ sa s nami o svoj názor v komentároch nižšie.

Zdroj: converse.com, wikipedia.org, quora.com
Odporúčame