Ďalšia vesmírna záhada: Čierna diera nie je jedinou svojho druhu, objasní sa tým aj vznik vesmíru?

Pokiaľ by sa potvrdila existencia bielej diery, bolo by to jedným z logických vysvetlení pre Veľký tresk (Zdroj: Freepik/freepik)

#Ľudské vedomosti o nekonečnom vesmíre sú obmedzené. Každým novým výskumom, ktorý prinesie nové poznatky, sa táto vec iba potvrdzuje. Najnovším prekvapením, ktoré vesmír vedcom pripravil, má byť teória o opaku čiernej diery. Tento záhadný úkaz má údajne pohlcovať objekty, no podľa prieskumov existuje aj jeho opak. O čo ide?

Teória na úvod

Traduje sa, že čierna diera je pokladaná za mohutnú zrútenú hviezdu, ktorá oplýva silnou gravitáciou. Jej „pažravosťou“ spôsobuje to, že pohltí všetky častice, vrátane svetla. To však záhadne mizne bez toho, aby ho odrážala. A tak ju ľudstvo vníma ako čierny útvar.

Vedci predpokladajú, že vnútro čiernej diery je nevyspytateľné – keď niečo pojme, už z neho nič neunikne. Tento raz však prišli s objavom, ktorý by mal koncept čiernej diery vyvrátiť a zakladať sa na protiklade. Nazvali ho výstižne, biela diera.

Nejde o žiadnu novinku

Existenciu takzvaných bielych dier skúmal už ruský astrofyzik Igor Dmitrijevič Novikov v roku 1965. Princíp fungovania bielej diery má byť založený na protichode toho, čo spôsobuje čierna diera. Kým čierna pohltí častice, biela ich má oslobodiť a vychrliť naspäť.

Pokiaľ by sa potvrdila existencia bielej diery, bolo by to jedným z logických vysvetlení pre Veľký tresk. Vedci by tak racionálne dokázali vysvetliť, odkiaľ sa z ničoho nič zobralo vo vesmíre toľko hmoty a energie pre vznik nášho sveta.

Columbova žena

Problémom je, že biele diery sú ako Columbova žena – nikto ich nikdy nevidel. Ich existencia sa zvažuje čisto v teoretickej rovine, aj napriek tomu, že ide o koncept, ktorý je založený na jasne vytýčených bodoch.

„Rovnice pripúšťajú rôzne podmienky, takže sa môžeme rozhliadať po celej oblohe. Lenže my nevieme, čo hľadáme,“ uviedol výskumník.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Vesmír neprestáva prekvapovať: Úvahy o existencii života vystriedali ďalšie, nájdeme na niektorej z planét rastliny?

Jej existencia sa pre túto chvíľu pravdepodobne dostáva do kategórie prianí, ktorým verí len pár fyzikov a astronómov. V roku 2006 astronómovia Retter a Heller z Izraelu označili druh gama žiarenia za bielu dieru.

Sleduj náš Instagram

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame