Vesmír neprestáva prekvapovať: Úvahy o existencii života vystriedali ďalšie, nájdeme na niektorej z planét rastliny?

Uvažoval si ale niekedy aj o tom, ako môže vyzerať taká príroda či prostredie, v ktorom by mali iné civilizácie nažívať? (Zdroj: Freepik/rorozoa)

#Život mimo našej planéty fascinuje mnohých. Diskusie o existencii mimozemského života sa medzi ľuďmi vedú už desiatky (ak nie stovky) rokov. Uvažoval si ale niekedy aj o tom, ako môže vyzerať taká príroda či prostredie, v ktorom by mali iné civilizácie nažívať? Je známa nová teória, ktorá ťa určite prekvapí.

Mimozemský život

Za posledných 30 rokov bolo objavených približne 6-tisíc planét, ktoré sú mimo našej slnečnej sústavy. Ak by na nich existoval život podobný tomu nášmu, vedci by mali byť v blízkej budúcnosti schopní ho odsledovať.

Hoci táto téma vyvoláva už niekoľko desaťročí diskusie, pravdepodobnosť toho, že by nejakí marťania naozaj existovali, je pravdepodobne mizivá. I keď, kto vie…

Nerozlúštená záhada

Existuje kopec polemík o tom ako mimozemšťania vyzerajú. Sú podobný trojhlavému drakovi, medúze či niektorej rastline? Ľudská fantázia nepozná hranice a preto vznikajú stále nové a nové teórie.

Podľa všetkého však pre ich biologickú stavbu existujú určité fyzikálne pravidlá. Jedným z nich je, že je potrebné, aby prijímali energiu. To, ako by k tomu mohlo dochádzať, je definované až troma spôsobmi.

Dobíjanie podobné rastlinám

Jedna z teórií tvrdí, že by mohli získavať energiu podobne ako rastliny, teda zachytávaním slnečného žiarenia. Iná zasa ich zdroj obživy prirovnáva k bakteriálnemu životu, teda nasávaním anorganických chemikálií.  U nás sa väčšina organizmov prikláňa k prvej možnosti, teda „dobíjaním“ slnečnými lúčmi.

Je teda život vo vesmíre fotosyntetický? Uvažuje sa nad tým, či by sa skôr nemalo pátrať po flóre (teda rastlinách) a nezameriavať sa na hľadanie fauny…

 „Vieme, že na našej planéte prebieha fotosyntéza úspešne takmer od počiatku života. Preto predpokladáme, že by sa mohla stať úspešným procesom aj na inej planéte,“ uvádza biometeorologička Nancy Kiangová. 

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Zaujímavý objav z vesmíru: V Slnečnej sústave je záhadná planéta, z nezvyčajných oblakov na nej prší piesok!

Štúdia radí ako rastliny nájsť

Život na iných planétach by mohol spôsobiť červenšie svetlo. Prevažná časť objavených exoplanét má svoje červené družice, ktoré vyžarujú svetlo podobné nášmu Slnku. Ibaže o niečo slabšie.

 „Je preto prirodzené pýtať sa, ako prebieha fotosyntéza na iných planétach s hviezdou, ktorá je slabšia, chladnejšia a červenšia, je tam dostatok svetla na podporu fotosyntézy?“ hovorí fyzik z Queen Mary University of London, ktorý svoje tvrdenia podkladá vlastnou štúdiou.

Zem ako vzorný príklad

Skvelým príkladom je naša planéta, ktorá mala fotosyntézu od počiatku. Aj napriek tomu sa rastliny v dnešnej zelenej podobe objavili až pred približne 500 miliónmi rokov. Odborníci sa domnievajú, že tu predtým mohol prevládať takzvaný halobakter. Objavený bol totiž aj v tajomnom ružovom jazere Hillier v Austrálii.

Zachytávanie energie zo Slnka a absorbcia svetla mohla spôsobiť rôzne sfarbenie povrchu. Domnienky teda padajú na to, že naša zemeguľa mohla pred 3 miliardami rokov vplyvom mikroorganizmov vyzerať ako veľká fialová guľa.

V hlavnej roli fotosyntéza

Ak isto vieš, väčšina rastlín využíva fotosyntézu a jej proces na tvorbu kyslíka. Rastliny používajú chlorofylové pigmenty na premenu tejto slnečnej energie na chemickú energiu. Chlorofyl totiž absorbuje slnečné svetlo, ktoré hrá všetkými farbami, hoci ty ho vidíš v podobe zelene rastlín. Je otázne, ako by vyzerali rastliny na iných planétach. Podľa vedcov existuje viacero možností…

Ako by mohli vyzerať mimozemské rastliny?

Podľa biometeorologičky by mala mať mimozemská flóra modrý voskový film, ktorý by odrážal svetlo. Na druhej strane ale uvádza, že vegetácia, ktorá je blízko menej žiarivej a chladnejšej hviezdy, by mala zachytávať všetko svetlo. Podľa toho by malo vyzerať aj jej okolie, ktoré by, podobne ako ona, bolo sfarbené do čierna.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Existoval život na Marse? Obrovský kráter na povrchu mal vzniknúť po ničivom náraze!

Sleduj náš Instagram

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame