Hubblov vesmírny teleskop prichytil čiernu dieru, ako požiera hviezdu: Dostala názov Homer Simpson

Čierna diera v animácii NASA

Hubblov teleskop odhalil čiernu dieru pochutnávajúcu si na hviezde (Zdroj: YouTube/NASA Goddard)

#Prostredníctvom vesmírneho Hubblovho teleskopu sa vedcom v NASA podarilo zdokumentovať ďalší fascinujúci objav. V správe opísali, ako videli supermasívnu čiernu dieru, ktorá pohltila hviezdu. Najprv ju premenila na niečo, čo vyzeralo ako obrovský donut a potom ju vlastne „prehltla“.

Čierna diera požiera hviezdu. Čo sa vlastne stalo?

Hoci by sa to na prvý pohľad zdalo, že donut zjedla celý, nebolo to tak. Namiesto toho, vyžarovala hviezda žiarenie, keď sa skláňala smerom nadol, čo vedcom umožnilo vidieť ju a analyzovať.

Tento proces sa nazýva udalosť narušenia prílivu a odlivu a podľa NASA je to jedna z najnásilnejších a najzložitejších vecí, ktoré sa dejú v našom známom vesmíre. Život hviezd je pomerne dramatický. Vznikajú spájaním vesmírneho prachu, dávajú život solárnym systémom a môžu jasne horieť milióny rokov. A niekedy, veľmi zriedkavo, ich zožerú masívne čierne diery.

Čierne diery sú známe ako notoricky chaotické požierače, chrlia radiáciu počas prežúvania, a práve preto sú vedci schopní analyzovať prebiehajúce javy.

To, čo videli, sa stalo pred miliónmi rokov

Obraz, ktorý vedci sledovali sa však nestal aktuálne, informuje tbsnews. Je vzdialený 300 miliónov svetelných rokov, čo znamená, že to, čo videli, sa v skutočnosti stalo pred miliónmi rokov. Vyžarovanému svetlu trvá dlho, kým sa stane viditeľným pre naše teleskopy. Teraz však môžu skúmať a pozorovať, čo sa stalo s hviezdou. Takáto udalosť však nebola zachytená prvýkrát.

Vedci už pozorovali viac ako sto prílivových porúch, vrátane jednej z roku 2021, ktorú zaznamenali v inej galaxii. Rozdiel je v tom, že tentokrát udalosť Hubblov teleskop pozoroval v ultrafialovom žiarení, na rozdiel od röntgenového svetla.

Emily Engelthaler z Centra pre astrofyziku na Harvardovej univerzite povedala: „sme nadšení, pretože môžeme získať tieto podrobnosti o tom, čo robia pozostatky po hviezdach. Prílivová udalosť nám môže povedať veľa o čiernej diere.“

 

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
RECENZIA Tom Hanks miluje ľudí, ktorí mu dajú pokoj: Muž menom Otto je príjemnou jednohubkou s mrzutým starčekom

Sleduješ správy o vesmíre?

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame