#Poranenia sú takmer každodennou nástrahou každého živého tvora. Drobné, ale i komplikované, poranenia nie sú ničím príjemným, najmä ak rana nepríjemne bolí. Svoje o tom vie aj hrdina zo zvieracej ríše, ktorý si s otvorenou ranou na svojej tvári hravo poradil bez ľudskej pomoci.
Sila prírody
V Národnom parku Gunung Leuser, rezervácii dažďových pralesov na západnom indonézskom ostrove Sumatra, vedci zachytili orangutana, ktorý si nažíval s otvorenou ranou na pravom líci. Nepekné poranenie v blízkosti oka si orangutan Rakus vyliečil celkom sám.
Výskumný tím pozorovateľov sledoval Rakusa ako pracuje na svojom uzdravení. Zberal a žuval stonky s listami z rastliny Akar Kuningu (Fibraurea tinctoria). Táto rastlina sa v konkrétnej oblasti využíva miestnymi obyvateľmi na liečbu rôznych ochorení, ako napríklad cukrovky či malárie.
Chytré riešenie
Výskumníci na orangutanov zámer prišli takmer okamžite – totiž, nie je úplne bežné vidieť opičiaka jesť spomínaný druh rastlinky. Deje sa to len v približne 0,3 percentách, čo vzbudzovalo podozrenie. Dlhším pozorovaním však vedci odhalili, že Rakus žuval lístočky bez prehltnutia, pričom si šťavu aplikoval na tvár. O analýzu tohto prípadu sa podelili aj vo vedeckom časopise Scientific Reports
Opičiak si zozbierané lístky upravil žuvaním a následne si túto „home made pastu“ nanášal na tvár, kde mal otvorené poranenie. Proces opakoval v priebehu niekoľkých dní, vďaka čomu sa mu nepekná rana celkom uzdravila.
Vynikajúce výsledky
Počas päť dňovej samoliečby boli u zvieraťa pozorované skvelé výsledky – rana sa uzatvorila a prestala krvácať. Po mesiaci dokonca nevykazovala ani žiadne známky možnej infekcie. „Toto bolo prvé pozorovanie voľne žijúceho zvieraťa, ktoré si dokázalo naozaj ošetriť svoje poranenie s tým, že práve cielene siahlo po liečivej rastline,“ uviedol vedec pre National Geographic.
Často zabúdame na skutočnosť, že moderná medicína pochádza z veľmi starovekých vedomostí, ktoré sa začali formovať pred miliónmi rokov v rôznych biotopoch. Naše vedomosti sa v tejto sfére ešte len začínajú rozširovať,“ uviedla Mary Ann Raghanti, biologická antropologička Kentskej štátnej univerzity, pre National Geographic.
Náznaky v minulosti
Podľa nášho zdroju sú známe prípady iných primátov, ktoré sa v minulosti tiež pokúšali svojpomocne liečiť – napríklad bornejské orangutany, ktoré si masírujú končatiny rozžuvanými rastlinami, aby si (pravdepodobne) zmiernili bolesť svalov. Ďalším príkladom sú aj šimpanzy, ktorí sú známi tým, že si na svoje rany často aplikujú kúsky rozžutého hmyzu.
Zdieľať na