Záhada v Atlantickom oceáne: Ponorka, ktorá viezla pasažierov na exkurziu k vraku Titanicu zmizla bez stopy

Ponorka, ktorá viezla pasažierov na exkurziu k vraku Titanicu zmizla bez stopy (Zdroj:commons.wikimedia.org/David Liao)

#Rozmýšľal si už niekedy nad tým, ako to dnes, po viac ako sto rokoch od jeho potopenia, vyzerá na palube Titanicu? Ak áno, ani zďaleka nie si jediný. Existuje dokonca niekoľko spoločností, ktoré svojim klientom ponúkajú možnosť vidieť vrak svetoznámej lode na vlastné oči. Ako sa však zdá, exkurzia k vraku nemusí byť úplne bezpečná. Ako informuje portál Unilad, ponorka s päťčlennou posádkou na ceste k Titanicu včera bez stopy zmizla!

Nie pre každého

Odkedy Titanic v apríli 1912 narazil do ľadovca, leží jeho vrak na dne Atlantického oceánu, približne 600 kilometrov od pobrežia Kanady. Nachádza sa takmer 4 kilometre pod hladinou a hoci dostať sa k nemu je mimoriadne náročné, viacero spoločností ponúka turistom možnosť ho navštíviť. Ak by si chcel Titanic vidieť na vlastné oči aj ty, pravdepodobne by si si mal začať čo najskôr šetriť. Ceny takýchto exkurzií sa totiž pohybujú v rozmedzí 125 až 250-tisíc dolárov na osobu.

250-tisíc dolárov si za sedemdňovú výpravu k vraku Titanicu účtuje aj spoločnosť OceanGate, ktorej ponorka sa včera stratila. Päťmiestne plavidlo bolo v tom čase plne obsadené a okrem pilota a sprievodcu boli na jeho palube aj traja platiaci klienti. Jedným z nich je miliardár Hamish Harding, ktorého účasť na exkurzii potvrdil na Facebooku jeho nevlastný syn. Ten ale krátko na to svoj príspevok vymazal a pridal nový, v ktorom vysvetlil, že o zmazanie toho pôvodného ho požiadala matka.

I am proud to finally announce that I joined OceanGate Expeditions for their RMS TITANIC Mission as a mission specialist…

Posted by Hamish Harding on Saturday, June 17, 2023

Pátranie po zmiznutej ponorke

Harding pritom len deň pred zmiznutím ponorky písal o svojej výprave k vraku Titanicu na sociálnych sieťach.
„Vzhľadom na najhoršiu zimu v Newfoundlande za posledných 40 rokov ide o prvú a asi jedinú výpravu k Titanicu s posádkou v roku 2023,“ uviedol.

Stanovisko k zmiznutiu turistickej ponorky vydala aj spoločnosť OceanGate, ktorá s pomocou ďalších organizácií momentálne robí všetko preto, aby sa dokázala s plavidlom opäť spojiť a aby posádku dostala do bezpečia.
„Preskúmavame a mobilizujeme všetky možnosti, aby sme posádku dostali do bezpečia. Sme plne sústredení na členov posádky v ponorke a ich rodiny. Sme mimoriadne vďační za rozsiahlu pomoc, ktorú náv v snahe obnoviť kontakt s ponorkou poskytli viaceré štátne organizácie a spoločnosti. Robíme všetko preto, aby sa členovia posádky bezpečne vrátili,“ uviedla v oficiálnom vyhlásení spoločnosť OceanGate.

Zdroj: hashtag.sk, Unilad.com
Odporúčame