Filmové legendy: James Cameron stojí za najlepšími filmami všetkých čias, ktoré z nich sú na tvojom zozname?

James Cameron počas nakrúcania snímky Avatar

James Cameron počas nakrúcania snímky Avatar (Zdroj: 20th Century Studios)

#Kto vo filmovom svete by nepoznal legendárneho Jamesa Camerona? Meno tohto 66-ročného rodáka z Kanady budí v Hollywoode obrovský rešpekt a skloňuje sa najmä pri rečiach o kinových tržbách. Cameronove snímky zarábajú miliardy a jeho posledný projekt dokonca box officu kraľuje. Pestrý repertoár filmov zo sci-fi žánru sprevádza tohto oscarového tvorcu už od 80. rokov minulého storočia.

Všetko ale mohlo dopadnúť úplne inak. Prvým celovečerným filmom Jamesa Camerona je Piraňa 2: Lietajúci zabijaci ,z roku 1981. Akčný sci-fi horor nielenže nezaujal kritikov či divákov, snímku doslova vysmiali a dnes sa radí k najhoršie hodnoteným filmom na domácom ČSFD. James však dokázal prelomiť ľady a odvtedy nakrútil jeden klenot za druhým.


Filmové legendy: Oscarový Quentin Tarantino stojí za nestarnúcimi snímkami ako Pulp Fiction či Nespútaný Django


Terminátor (1984), IMDb 8.0, ČSFD 87 %

Z roku 2029 je do Los Angeles roku 1984 vyslaný smrteľný stroj podobný človeku. Jeho úlohou je zabiť Sarah Connorovú skôr, ako privedie na svet syna, ktorý sa stane vodcom ľudí vo vojne proti strojom. Ľudia však do 1984 vyslali aj svojho človeka, ktorý má spomínanú Sarah zachrániť.

Terminátor je bezkonkurenčne jeden z najinteligentnejších sci-fi filmov, aké boli nakrútené. Prelomový scenár však nie je to jediné, čo ťa upúta. Hviezdny Arnold Schwarzenegger ako Terminátor si kradne film pre seba, a aj napriek faktu, že ide o zápornú postavu, si ho zamiluješ. Vizuálne efekty či práca so zvukom si paradoxne neodniesli ani len oscarovú nomináciu.

Votrelci (1986), IMDb 8.3, ČSFD 90 %

Votrelec bola pre filmových tvorcov vždy zlatá baňa. Aj napriek jeho nedávnemu slabšiemu pokračovaniu Covenant sa stále teší vysokej návštevnosti. Dôstojníčka Ripleyová, ktorá ako jediná prežila súboj na život a na smrť v nákladnej lodi Nostromo je nájdená záchrannou loďou a mieri späť na Zem. Keď sa zdá, že už je po všetkom, horor začína odznova.

Druhý Votrelec nie je súbojom jedného na jedného. Ripleyová sa postaví hneď niekoľkým smrteľným monštrám a pomôže jej v tom aj špeciálne trénovaná jednotka vojakov. Votrelci sú síce ukážkou toho, ako spraviť z komorného filmu mainsteamovú sériu, James Cameron je na druhou stranou zárukou, že aj pri mainstreame sa dá zachovať vysoko nastavená latka originálu.

Priepasť (1989), IMDb 7.5, ČSFD 82 %

Neďaleko Kuby sa americká jadrová ponorka Montana takmer zrazí s neznámym, rýchlo robotujúcim predmetom. Narazí do údesu a klesne do hlbín. Úlohou veliteľa Bud Brigman a jeho záchranného tímu je zistiť, či niekto z posádky prežil. Náklad totiž obsahoval jadrové zbrane, a tie môžu bez správneho zaobchádzania každý chvíľu vybuchnúť.

Ako je u Jamesa Camerona zvykom, technická stránka je na veľmi vysokej úrovni – skvelo sa pracuje s kamerou, kaskadérske triky či vizuálne efekty potešia najmä mužské publikum a hlavného hrdinu s tvárou Eda Harrisa si obľúbiš. Priepasť získala za spomínané vizuálne efekty aj cenného Oscara.

Terminátor: Deň zúčtovania (1991), IMDb 8.5, ČSFD 91 %

Prichádzame v tomto zozname k jednému z najlepších akčných sci-fi blockbusterov – a to nie je môj osobný názor, ale všeobecný fakt. Dej sa od prvého Terminátora posúva o desať rokov. James Connor sa narodil a je z neho mladý chlapec. Stroje však v budúcnosti nepoľavujú a na jeho zabitie vysielajú do minulosti nový rad smrtiaceho zabijaka.

John Connor však z budúcnosti posiela na ochranu vlastného ja taktiež Terminátora – tentokrát s tvárou Arnolda Schwarzeneggera. Ako si iste pochopil, Arnold je tentoraz ten „good guy“ a ak ťa bavil prvý film zo série, tento si obľúbiš možno ešte viac. Deň zúčtovania vyniesol pre Cameronov film 4 Oscary zo 6 nominácii.

Pravdivé lži (1994), IMDb 7.2, ČSFD 79 %

Arnold Schwarzenegger si zahral aj v Jamesovom ďalšom filme. Zvláštny agent Harry Tasker vedie dvojitý život. Hovorí šiestimi jazykmi, má špionážny výcvik a pracuje pre tajnú vládnu organizáciu. Jeho žena však verí tomu, že si vzala obyčajného obchodníka s počítačmi. Aj keď Harry má všetko potrebné, aby zachránil Zem, nájde si čas aj na záchranu vlastného manželstva?

Je potrebné si uvedomiť, že Pravdivé lži nie sú čistokrvnou akčnou snímkou, ale skôr oddychovou komédiou. Zároveň je to prvá a zatiaľ posledná komédia, ktorú James Cameron za svoju kariéru nakrútil. Vo filme si svoje postavy strihli aj vtedajšie hviezdy strieborného plátna Jamie Lee Curtis či Bill Paxton.

Titanic (1997), IMDb 7.8, ČSFD 85 %

Príbeh o slávnom Titanicu poznáme asi všetci. Jack sa dostal na palubu vďaka vyhratým lístkom v pokri, Rose mala zasa prenajatú jednu z najluxusnejších kajút. Osud spojil dvoch odlišných hrdinov. Plavba majestátnej lode však netrvala dlho. Po náraze do ľadovca sa Titanic nekontrolovateľne rúti ku dnu.

Krásny a jedinečný trojhodinový film nenechal suché ani jedno ženské oko a verím, že mu podľahlo aj pár mužov. Ide o povinný kinematografický titul, aký do tej doby nemal obdobu. Cameronov Titanic získal 11 Oscarov vrátane kategórie najlepší film, čím dorovnal rekord snímky Ben-Hur.

Avatar (2009), IMDb 7.8, ČSFD 82 %

Preskočme do ďalekej budúcnosti, v ktorej ľudia dolujú vzácny kov na ďalekej a prekrásnej planéte Pandora. Jack je po smrti svojho brata naverbovaný do programu Avatar – jeho úlohou je infiltrovať sa k domorodcom a zistiť informácie o bohatých náleziskách. Miesto nich však nájde lásku svojho života Neytiri – tri metre vysokú modrú domorodkyňu.

Niektorí hovoria, že Avatar je typický mainstreamový film – ak áno, potom ide o jeden z najimpozantnejších mainstreamov vôbec. Aj keď príbeh vie pôsobiť klišoínde, Avatar je bezkonkurenčne narútený blockbuster. Svojim ziskom 2.8 miliardy amerických dolárov sa stal najzárobkovejším filmom všetkých čias.

Zdroj: hashtag.sk, IMDb, ČSFD
Odporúčame