Koaly môžu čoskoro vyhynúť: Vedci sa ich snažia zachrániť, pomôcť by mohlo zmrazovanie ich spermií

koala sedí na strome

Vedci sa enormne snažia, aby zachránili koaly pred vyhynutím (Zdroj: Unsplash/Ellicia)

#Len málo zvierat na našej planéte dokáže svojou roztomilosťou konkurovať koalám. Tieto chodiace prítulné plyšáky však čelia obrovskému problému. Výskum predpovedá, že chlpaté vačkovce môžu v niektorých častiach Austrálie vyhynúť do roku 2050 v dôsledku sucha, odlesňovania a požiarov.

Podľa Svetového fondu na ochranu prírody bolo medzi júnom 2019 a februárom 2020 pri lesných uhynulo alebo zranených asi 60-tisíc koál. Austrálska nadácia pre koaly odhaduje, že vo voľnej prírode v dôsledku týchto strát mohlo zostať len 43-tisíc koál. Austrálski vedci tvrdia, že spermobanky pre koaly by mohli zachrániť ohrozený druh pred vyhubením.

Umelo oplodnené samice

V článku publikovanom v medzinárodnom recenzovanom časopise Animals odborník na ochranu prírody Ryan Witt z University of Newcastle naznačuje, že samice koaly by mohli byť úspešne oplodnené zmrazenými spermiami v programe chovaných na záchranu druhu.


V prírode nezáleží na veľkosti, ale na počte: Neuveríš, koľko má tento malý tvor pohlavných orgánov!


Takýto model by tiež znížil náklady na chov päť až dvanásťkrát, pretože by sa znížil počet chovaných koál v zajatí v jednom momente. Súčasné programy chovu v zajatí vyžadujú oveľa väčšiu veľkosť kolónie koál, aby sa zabránilo príbuzenskému kríženiu, a môžu stáť viac ako 17 650 dolárov na zviera ročne.

V minulosti už boli úspešní

Ako už bolo spomenuté, riešenie by znížilo aj príbuzenské kríženie, problém, ktorý môže nepriaznivo ovplyvniť zdravie koál. „Tieto problémy môžu tiež ohroziť prežitie, odolnosť voči chorobám a schopnosť druhu prispôsobiť sa meniacim sa podmienkam prostredia v dôsledku klimatických zmien,“ povedal Witt v článku publikovanom University of Newcastle.

Fretka čiernonohá, jeden z najohrozenejších cicavcov v Severnej Amerike, bola považovaná za vyhynutú, až kým nebola znovuobjavená vo Wyomingu v roku 1981. Hoci bola stále ohrozená, bola pomocou rôznych metód asistovanej reprodukcie, ako napríklad chov a zmrazenie spermií v roku 2008 porodili dve fretky mláďatá, ktoré boli splodené spermiami zmrazenými o desať rokov skôr. V júli vedci v Japonsku tiež úspešne rozmnožili myši pomocou lyofilizovaných spermií uchovávaných vo vesmíre takmer šesť rokov.


Ešte viac zaujímavých noviniek, rozhovorov, módy, kvízov, vtipov a inšpirácie? Poď k nám na Instagram!

Zdroj: hashtag.sk, vice.com
Odporúčame