V prírode nezáleží na veľkosti, ale na počte: Neuveríš, koľko má tento malý tvor pohlavných orgánov!

Zviera so štyrmi penismi

Tento živočích má až štyri penisy (Zdroj: Pixabay/pen_ash)

#Príroda má niekedy zvláštny zmysel pre humor a dokáže veci zariadiť tak, že nám len rozum stojí. Rovnako je to aj v prípade malého cicavca, ktorý patrí do čeľade ježovité a má až štyri penisy. Svoje „nádobíčko“ však nepretŕčajú len tak. Väčšinu času je ukryté v ich brušnej dutine, aby sa vyhli zraneniam a taktiež, aby ostalo čisté. Vedci sú z tohto objavu v úplnom vytŕžení a snažia sa prísť na to, prečo to vlastne tak je.

Je totiž zaujímavé, že jednotlivé pohlavné orgány fungujú nezávisle na sebe. To znamená, že samec môže vypúšťať ejakulát cez jeden, dva alebo aj cez všetky penisy. Avšak aj napriek takejto ultra náloži využíva vždy maximálne dva naraz. Prečo je tomu tak?

Strategické rozloženie síl

Jedna z teórií hovorí, že samce si takto zvyšujú svoju šancu uspieť u samičky. Keď totiž vypúšťajú spermie len z dvoch častí, umožňuje im to ejakulovať prakticky bez prestávky. Keby ale vylúčili všetko naraz, museli by si dopriať prestávku na regeneráciu. Samozrejme ako vždy aj tu platí prirodzené pravidlo, že samičky si vyberajú toho partnera, ktorý je kvalitnejší a dá viac.

Takýto úkaz v prírode nie je úplne nezvyčajný. Tvory z rodu vačkovité, ako napríklad koaly, majú tiež rozštiepený penis, avšak jedná sa len o dva hroty. Tu je však dôvod jasný. Samice totiž majú dve maternice a tak by samček s obyčajným penisom nemal žiadnu šancu na oplodnenie.

Zdroj: sciencealert.com
Odporúčame