Za podporu LGBTQ+ žltá karta: FIFA zakázala na majstrovstvách sveta v Katare kapitánske pásky s dúhovými farbami

Majstrovstvá sveta v Katare rozhodne nie sú naklonené podpore základných ľudských práv menšín (Zdroj: Unsplash/y y)

#Hoci majstrovstvá sveta v Katare sú jednou z najvýznamnejších udalostí pre futbalových fanúšikov, tento ročník je plný kontroverzií. Dôvodom nie je len horúce a vlhké podnebie Kataru, kvôli ktorému museli byť majstrovstvá preložené na zimu, ale najmä porušovanie ľudských práv v krajine. Viaceré tímy chceli prejaviť podporu diskriminovanej LGBTQ+ komunite tým, že ich kapitáni nastúpia s dúhovou páskou. Ako však informuje Teen Vogue, FIFA tento krok pod hrozbou sankcií zakázala.

Nelegálna homosexualita

Odkedy asociácia FIFA vybrala Katar ako organizátora tohtoročných majstrovstiev, čelí ostrej kritike. Ľudsko-právne organizácie totiž Katar odsudzujú pre vykorisťovanie migrantov a náboženský extrémizmus. Zamestnávatelia majú takmer úplnú kontrolu nad vízami pracovníkov, pre ktorých je tak náročné nielen odísť zo zamestnania, ale aj z krajiny. Robotníci, ktorí pracovali aj na výstavbe infraštruktúry k majstrovstvám, sú často sú prepracovaní, nedostatočne platení a pracujú v nebezpečných podmienkach.

Katar je tiež kritizovaný za svoj postoj voči ženám a LGBTQ+ komunite. Ženy sa v otázkach práce, vzdelania či zdravotnej starostlivosti nemôžu rozhodovať samé a potrebujú súhlas mužských rodinných príslušníkov. Homosexualita je v krajine nelegálna a hrozí za ňu niekoľkoročné väzenie. Mnohí príslušníci LGBTQ+ v Katare sa stretli s fyzickým násilím, šikanou a nútenými konverznými terapiami.

Žltá karta za podporu

Kapitáni viacerých európskych tímov chceli mať na znak podpory LGBTQ+ počas zápasov na ruke pásku s dúhovými farbami a nápisom One Love. Asociácia FIFA však takéto gesto pod hrozbou žltých kariet zakázala. Hráči majú podľa nej nosiť len pásky schválené samotnou asociáciou. Futbalové tímy, ktoré plánovali nosiť dúhové pásky, v spoločnom vyhlásení vyjadrili frustráciu z rozhodnutia FIFA.

„Boli sme pripravení zaplatiť pokuty, ktoré sa zvyknú udeľovať za porušenie regulácií a boli sme pevne rozhodnutí dúhové pásky nosiť. Nemôžeme však našich hráčov postaviť do pozície, kedy by dostali žltú kartu alebo rovno museli opustiť ihrisko,“ uviedli.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Chopte sa šance prispieť k lepšiemu Slovensku a staňte sa súčasťou prvého inkluzívneho ideathonu TY&TERAZ pre LGBTQ+

Nemeckí futbalisti na rozhodnutie reagovali aj pred zápasom s Japonskom. Počas spoločného fotenia si všetci zakryli ústa na znak toho, že ich chce FIFA umlčať.

„Kapitánskymi páskami sme chceli vyjadriť hodnoty, ktorými sa v národnom tíme riadime: diverzita a vzájomný rešpekt. Spolu s ďalšími krajinami sme chceli byť počutí. Nešlo o politický prejav, o ľudských právach sa nerokuje. Mali by byť samozrejmosťou, no bohužiaľ to tak nie je. Aj preto je pre nás toto posolstvo dôležité. Zakázať nám pásky je ako zakázať nám hovoriť. Za svojim postojom stojíme,“ uviedol nemecký futbalový zväz na Twitteri.

Dúhová páska sa na štadióne počas zápasu medzi Nemeckom a Japonskom predsa len objavila. Na ruke ju mala nemecká ministerka vnútra Nancy Faeser, ktorá v publiku sedela vedľa prezidenta FIFA, Gianniho Infantina. Feaser ešte pred tým označila rozhodnutie FIFA za neprijateľné.

Priestor pred zápasom využili na vyjadrenie svojho postoja aj hráči z Iránu. Tí prejavili solidaritu s protestujúcimi v ich krajine tak, že nespievali hymnu. Protesty v Iráne prebiehajú už od polovice septembra, kedy po zadržaní políciou zomrela mladá žena. Počas protestov už prišlo o život 410-ľudí a viac ako17-tisíc ich bolo zadržaných.


Chceš byť nonstop v obraze?

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame