Mladá žena skončila vo väzení kvôli zle uviazanej šatke: Na jej smrť reagujú Iránky strihaním vlasov

Irán protesty strihanie vlasov

Iránky si v rámci masových protestov strihajú vlasy a pália hidžáby (Unsplash/mostafa meraji)

#Iránsky zákon, ktorý je postavený na interpretácii práva Šaría, ženám prikazuje mať vlasy prekryté šatkou a nosiť dlhé, voľné oblečenie. To má dôkladne zakrývať ich postavu. Na dodržiavanie tohto zákona dohliada takzvaná „morálna polícia“. Tá ho presadzuje rôznymi spôsobmi, napríklad slovným napomenutím a pokutami. Bežne však dochádza aj ku fyzickému násiliu. Práve to doplatila životom aj mladá Mahsa Amini.

Podľa polície dostala infarkt

Morálnou políciou bola 13. septembra zadržaná aj dvadsaťdvaročná Mahsa Amini. Dôvodom malo byť to, že jej  spod šatky trčali vlasy. Mahsa bola s rodinou na návšteve hlavného mesta a zadržali ju vo chvíli, keď spolu s bratom vychádzala z metra. Podľa jeho slov polícia tvrdila, že Mahsu musia vziať do nápravného centra, kde ju poučia o tom, ako má hidžáb správne nosiť. Brat ju teda zatiaľ čakal pred centrom, z ktorého Mahsu odviezla záchranka. Po troch dňoch v nemocnici zomrela.

Oficiálne tvrdenie polície je, že dvadsaťdvaročná žena dostala infarkt a spadla na hlavu. Tá však podľa rodiny bola úplne zdravá. Na verejnosť sa navyše dostali zábery z nemocnice, na ktorých je Mahsa v bezvedomí a vidno, že krváca z ucha a na tvári má podliatiny. Informuje o tom The New York Times.

Svoju dcéru videl až tesne pred pohrebom

Vzhľadom na nepravdepodobné tvrdenie o infarkte, viditeľné zranenia a celkový prístup krajiny k ženským právam, ľudia nadobudli presvedčenie, že na polícii ženu brutálne zbili. Navyše by ani zďaleka nešlo o prvý prípad policajného násilia voči ženám v krajine. V štátnej televízii sa síce objavilo video z bezpečnostnej kamery, na ktorom vidieť v nápravnom centre odpadávať ženu, no nie sú v ňom žiadne časové údaje a ženu z diaľky nemožno dobre identifikovať.

Ako informuje CNN, Mahsin otec telo svojej dcéry videl až tesne pred pohrebom. Jej telo však bolo dôsledne zakryté, vidieť jej bolo len tvár a chodidlá. No aj na jej chodidlách si všimol modriny.

„Klamú, všetko, čo vravia, sú lži a nič iné…bez ohľadu na to, koľko som prosil, mi nedovolili vidieť moju dcéru,“ povedal.

Protesty v celej krajine

Mahsina smrť vyvolala pobúrenie medzi širokou verejnosťou i známymi osobnosťami. Mnohé z nich odsúdili násilie polície a obmedzovanie ženských práv ako také. Na viacerých miestach krajiny prepukli masové protesty, počas ktorých si ženy zložili šatky, pálili ich, alebo si strihali vlasy. Ako uvádza Teen Vogue, k protestom sa pridali ženy z Iránu, no aj z iných častí sveta. Tie si vo vidiách strihajú vlasy, ktoré s hashtagom #MahsaAmini zdieľajú na sociálnych sieťach.

Vláda sa protestom snažila zamedziť aj odpojením internetu. Aj napriek tomu sa však rozšírili do viac ako dvadsiatich miest krajiny. Podľa BBC prišlo o život už deväť protestujúcich.

Nie šatkám, nie turbanom. Áno slobode a rovnosti!“  skandovali ženy v uliciach Teheránu. Podporu „odvážnym iránskym ženám, ktoré protestujú, aby si zaistili svoje základné práva“, vyjadril okrem iných aj americký prezident Joe Biden.


Poď na náš TikTok a pukneš od smiechu! Nové sketche každý týždeň

Zdroj: hashtag.sk, nytimes.com, teenvogue.com, bbc.com
Odporúčame