Vychutnajte si technologické retro: Takto vyzerali počítače predtým, než sa nám zmestili do vrecka

Pixabay

#Počítače si prešli ťažko uveriteľným vývojom: od gigantických strojov vo veľkosti miestnosti, cez prvé dostupné domáce počítače až k laptopom, smartfónom a tabletom. Ako teda vyzerali v minulosti? Nazreli sme do časov, keď sa tie najšťastnejšie slovenské deti dostali k málo funkčným strojom za obrovské peniaze, aby sa na nich mohli hrať hry. Je dosť možné, že niekde na dne skrine nájdete nejaký z tých počítačov aj dnes. Ale najprv načrieme do technického praveku.

Prvý slovenský počítač

V Slovenskej akadémii vied ho vyvinul v roku 1958 Ivan Plander. Tento analógový stroj je dodnes vystavený v budove SAV v Bratislave. Počítač sa používal v Ústave strojov a automatizácie SAV a bol začiatkom kybernetiky na Slovensku.

SAV

ZX Spectrum

Toto bol vážny počítač v 80. rokoch. ZX Spectrum  mal razantú operačnú pamäť s 16 alebo 48 kB a špecifickú gumennú klávesnicu. Napájal sa do televízora a údaje zaznamenával na kazety.

Commodore 64

Commodore už bol skutočným počítačom na hranie. Nechýbal joystick a hry na kazetách. Americký stroj z roku 1982 je doteraz v Guinessovej knihe rekordov ako najpredávanejší počítač všetkých čias.

Atari

Atari, rovnako ako starý Commodor, malo aj niekoľko šťastlivcov na Československu, no nechcite vedieť koľko to tak mohlo stáť. Klasické Atari už bolo na diskety, napájalo sa na televízor a niektoré hry z neho boli nezabudnuteľné. Navyše, o dekády predbehol PlayStation, keďže priniesol bezkáblové ovládače.

Apple Macintosh

Apple bol vždy v dizajne napred. Ich originálny Macintosh vyzerá dodnes super. Taká malá sympatická hranatá krabička.

Prvé Windowsy

Takto nejak vyzerala inštalácia starého Windows 3.11. Do počítača ste postupne museli nakopírovať desiatky diskiet.

https://www.instagram.com/p/BD4WEQBPmdP/?tagged=windows311

Diskety

Keď sme pri disketách, kedysi fyzicky existovali. Dnes sú len ikonkou v niektorých programoch.

 

Odporúčame